Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2020

1

W Polsce kredyt hipoteczny to bardzo powszechny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania na własność. Znaczna część z nas nie posiada odpowiednich środków finansowych, by pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę. Z tego względu decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Szukając informacji na temat kredytów mieszkaniowych, najczęściej w pierwszej kolejności sprawdzamy Internet i serwisy finansowe. W sieci można znaleźć różnego rodzaju porównywarki i rankingi. Taki ranking kredytów hipotecznych prezentujemy również na naszej stronie.

Nasz ranking kredytów mieszkaniowych ma na celu przejrzyste przedstawienie ofert i ułatwienie wybór najlepszej oferty kredytu. W ramach tego artykułu możecie zgłębić wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące: warunków ofert banków, formalności przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i sytuacji na rynku bankowym. Zestawienie ofert kredytów zawiera wszystkie istotne informacje, z jakimi powinniście się zapoznać przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Warto zaznaczyć, że ostateczne warunki kredytu zostaną ustalone na podstawie oceny zdolności i historii kredytowej konkretnego kredytobiorcy. Niniejszy ranking ma za zadanie jedynie wskazać ogólne wady i zalety poszczególnych ofert oraz przedstawić podstawowe warunki banków.

Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny

Komisja Nadzoru Finansowego w 2014 r. wydała rekomendację dotyczącą kredytów hipotecznych (Rekomendacja S. KNF). Rekomendacja m.in. zaleca bankom wymaganie od kredytobiorców wniesienia wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Standardowa wysokość wkładu własnego w 2019 r. wynosi 20%. Jednak osoba starająca się o kredyt hipoteczny mogą wnieść wkład własny w niższej, minimalnej wysokości 10% wartości nieruchomości. Niektóre banki oferują kredyty z niższym wkładem własnym, ponieważ część wkładu jest ubezpieczona w ramach niskiego wkładu własnego. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie pod tym linkiem.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w 2019 roku

Ustabilizowanie się inflacji i stóp procentowych – odpowiednio na poziomie ok. 2% i 1,5% – sprawiło, że koszty kredytów hipotecznych również pozostają niezmienne od dłuższego czasu. Jak wynika z raportów m.in. AMRON SARFiN i Metrohouse, marże kredytów hipotecznych rosły systematycznie od początku 2016 r – stabilizując się od połowy 2017 roku.

Przeciętne marże kredytów hipotecznych

Można się domniemywać, że głównym powodem wzrostu marż kredytowych od 2016 r. jest wprowadzenie podatku bankowego. Średnia marża kredytów hipotecznych oferowanych w polskich bankach w pod koniec 2017 r. wyniosła 2,08%. Pomimo systematycznego wzrostu średniej marży oraz przeciętnego oprocentowania kredytów hipotecznych koszt kredytu mieszkaniowego nadal pozostawał niski.

W ostatnim czasie nastąpiła nawet obniżka marż w niektórych bankach. Według analizy serwisu bankier.pl, 8 banków oferuje w tej chwili niższe marże niż rok temu. Na największą obniżkę zdecydował się Alior Bank i ING Bank Śląski. Wszystko w ramach akcji promocyjnych, które na celu miały zwiększenie sprzedaży. Obniżki marż wyniosła od ok. 0,7 punków procentowych do ok. 0,2 pp. Promocyjną ofertę posiada także BZ WBK, a od lipca 2018 r. mBank wprowadził promocję na kredyty hipoteczne. Marżę można obniżyć decydując się na ubezpieczenie na życie, zakładając rachunek osobisty w mBanku lub kupując nieruchomość z rynku wtórnego. Niższą marżę otrzymają także osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych

Więcej o wzroście marż kredytowych można przeczytać tutaj

W 2017 roku banki udzieliły 190 tys. zł kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 44 mld zł. Jest to najlepszy wynik od 6 lat.

Większy popyt na kredyty hipoteczne był spowodowany również wygaszaniem programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Część osób postanowiła z tego powodu przyspieszyć decyzję o zakupie nieruchomości na kredyt. W miejsce programu MdM ma pojawić się Mieszkanie+. Program ma wspierać głównie osoby chcące wynająć mieszkanie. Więcej na ten temat dowiecie się tu.

Pomimo wygaszenia MdM, popyt na kredyty hipoteczne nie powinien słabnąć. Wszystko za sprawą hossy na rynku mieszkaniowym i niskich stóp procentowych, które wedle zapowiedzi przedstawicieli RPP i samego prezesa NBP Adama Glapińskiego powinny utrzymać się do 2019 roku, a być może nawet do 2020 roku (rynki wyceniają pierwszą podwyżkę na ostatni kwartał 2019 r.).

Jak wygląda przeciętna oferta kredytu hipotecznego w polskim banku?

W 2017 roku średnia wartość kredytu hipotecznego w złotych wyniosła 232 589 zł. Najczęściej udzielano kredytów hipotecznych, w przypadku których wkład własny musiał wynieść co najwyżej 20% wartości nieruchomości – blisko 46% wszystkich kredytów. Najpopularniejszym okresem, na który były zaciągnę kredyty hipoteczne to okres zapadalności do 25 do 35 lat – 63% wszystkich kredytów.

W ostatnim kwartale 2017 roku realne oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniosło 4,41%. Średnia marża pod koniec 2017 roku wyniosła 2,08%, Z kolei przeciętne oprocentowanie na koniec grudnia 2017 roku wyniosło 3,80%.

Dla porównania, aktualnie główna stopa referencyjna NBP wynosi ciągle 1,50%, a stopa WIBOR 3M, na podstawie której ustala się oprocentowanie kredytów – to 1,72%

Najwięcej detalicznych kredytów hipotecznych w I kwartale 2018 r. sprzedały:

 • PKO BP – 3,1 mld zł
 • Bank Pekao – 2,79 mld zł
 • ING Bank Śląski – 2,17 mld zł
 • Bank Zachodni WBK – 1,58 mld zł
 • mBank – 760 mln zł
Co dalej ze stopami procentowymi?

Aktualnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 1,50% (stan na 09.2019), co jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Niski poziom stóp procentowych wpływa na stawki WIBOR, a co za tym idzie na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Taka sytuacja powinna utrzymać się na polskim rynku przez cały 2019 r. Stopy procentowe mogą wzrosnąć, dopiero gdy stopa inflacji wzrośnie powyżej 3% rok do roku – czyli permanentnie będzie utrzymywać się powyżej celu inflacyjnego. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby RPP miało by podnieść stopy procentowe. Według nas, na politykę pieniężną w Polsce wpłyną przede wszystkie dwie sprawy: wysokość stóp procentowych w strefie euro oraz wybory parlamentarne w Polsce w 2019 r. Stopy prawie na pewno nie zostaną podwyższone do jesiennych wyborów. Tym bardziej stopy nie zostaną zmienione, jeśli EBC nie podwyższy stóp w strefie euro w 2019 r. – a na to się nie zanosi.

Niemal na pewno stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez cały 2019 r. Do tej pory znaczący wzrost inflacji dało się zaobserwować w I połowie 2019 r. Inflacja odbiła i z wartości ujemnych wzrosła do ok. 2,5 – 2,9 proc. rok do roku. Ostatnie dane za październik 2019 r. wskazywały na inflację wynoszącą 2,6% rdr.

Co będzie oznaczać podwyżka stóp?

Wzrost stóp procentowych przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów i zwiększenia się kosztów odsetkowych – w tmy kredytów hipotecznych. W kontekście oprocentowania kredytów warto śledzić odczyty inflacji i decyzje RPP. Pojedyncza podwyżka głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych może oznaczać wyższy koszt kredytu o kilkanaście złotych – w przeliczeniu na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat. Wtedy miesięczna rata kredytu zaciągniętego na kwotę 300 tys. zł, tylko po jednej podwyżce stóp o 25 puntków, może wzrosnąć o ok. 50 zł.

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym

Wejście w życie znowelizowanej ustawy o kredycie hipotecznym w sierpniu 2017 r. wskazywało na kolejne podwyżki marż. Przede wszystkim zakaz cross-sellingu (sprzedaży innych produktów finansowych w ramach oferty kredytu hipotecznego) mógł spowodować wzrost marż banków. Jednak jak na razie zmiany nie są widoczne, ponieważ banki od dłuższego czasu systematycznie podnosiły marże kredytów hipotecznych. Być może nowe regulacje są już w cenach. Więcej na temat nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym i wprowadzonych zmianach przeczytacie w tym wpisie.

Najlepsze kredyty hipoteczne w grudniu 2019 r.

W związku z szeroką ofertą kredytów hipotecznych, wybór najkorzystniejszej propozycji nie jest zadaniem łatwym. Na naszym portalu regularnie publikujemy ranking kredytów hipotecznych. W naszym zestawieniu przedstawiamy jedynie kredyty udzielane w polskich złotych. Poniżej prezentujemy najkorzystniejsze według nas oferty, w przypadku których wniosek można złożyć przez Internet. Są to także oferty pośredników i domów kredytowych. W dalszej części zestawienia zamieściliśmy pełne zestawienie ofert polskich banków udzielających kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny w PKO BP

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00% – 3,50%

Marża: ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

Zalety kredytu:

 • posiadacze ROR-u w PKO BP mogą liczyć na niższe odsetki;
 • niższa prowizja za udzielenie kredytu dla rodzin wielodzietnych;
 • możliwość negocjowania indywidualnych warunków cenowych;
 • zawieszenie spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy;
 • możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel.
Kredyt hipoteczny z niską marżą w BNP Paribas

Okres kredytowani: do 30 lat

Kwota kredytu: do 80% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00%

Marża: 1,30% – 2,80%

Zalety kredytu:

 • do 15% kwoty kredytu na dowolny cel;
 • 0 zł prowizji za udzielenie kredytu;
 • Maksymalna kwota – 4 mln zł;
 • Niższa marża obowiązuje dla posiadaczy konta osobistego z wpływem środków min. 2.500 zł miesięcznie.
Kredyt hipoteczny w Pekao SA

Okres kredytowani: do 30 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: od 1,15%

Marża: od 1,70%

Zalety kredytu:

 • po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki zmienne oprocentowanie kredytu zostanie obniżone o 1 punkt procentowy;
 • spłata pierwszej raty może nastąpić do 3 miesięcy po miesiącu wypłaty kredytu;
 • uproszczona wycena nieruchomości dla kredytów do 300 tys. zł;
 • posiadacze Konta Przekorzystnego mogą liczyć na lepsze warunki
 • wakacje kredytowe nawet do 12 miesięcy;
Kredyt hipoteczny w Citi Handlowym

Okres kredytowani: do 30 lat

Kwota kredytu: do 80% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00% – 4,00%

Marża: ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

Zalety kredytu:

 • Niskie RRSO – Przykład: okres kredytowania 21 lat, kwota kredytu 375 000 zł, RRSO 3,84%;
 • Kredyt udzielany do maks. 6 mln zł
 • Wycena nieruchomości przeprowadzana na koszt banku;
 • Finansowanie zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Oferty doradców finansowych

Kredyt hipoteczny - NOTUS Finanse

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: ustalana indywidualnie

Marża: w zależności od banku

Zalety kredytu:

 • sprawdzenie możliwości zaciągnięcia kredytu w 25 bankach – w tym w: Alior Banku, BGŻ BNP, Citi Handlowym, BOŚ Banku, Banku Pocztowym, ING, mBanku, Eurobanku, Credit Agricole, Pekao SA, wybranych bankach spółdzielczych;
 • bezpłatne sprawdzenie warunków kredytowania dla indywidualnych przypadków kredytobiorców;
 • dostęp do różnych rodzajów kredytów pod hipotekę (kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczne, kredyt konsolidacyjny).
Kredyt hipoteczny - Expander

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: ustalana indywidualnie

Marża: w zależności od banku

Zalety kredytu:

 • możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej;
 • dostęp do ofert Alior Banku, BGŻ BNP, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Getin Banku, ING, mBanku Hipotecznego, Banku Pekao i Raiffeisen;
 • wysyłanie wniosków do wielu banków na raz.
Kredyt hipoteczny - Open Finance

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00%

Marża: oferta zbiorowa

Zalety kredytu:

 • możliwość zbadania zdolności kredytowej;
 • dostęp do ofert 14 polskich banków;
 • elastyczne warunki kredytowania.

Warto zaznaczyć, że wysokość prowizji oraz inne warunki kredytowania są podane orientacyjnie. Banki na podstawie zdolności kredytowej kredytobiorcy, jego historii kredytowej oraz parametrów kredytu ustalają indywidualne warunki kredytu dla danego klienta. Do parametrów, które odgrywają kluczowe znaczenie dla kosztów kredytu należy zaliczyć:

 • kwotę kredytu,
 • marżę kredytową,
 • prowizję za udzielenie kredytu,
 • wysokość wkładu własnego,
 • okres kredytowania.

Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie kredytu jest ustalane na zasadzie marża banku + WIBOR3M/6M. Aby oferty kredytów były bardziej przejrzyste, ustawodawca wprowadził obowiązek podawania rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania – w skrócie RRSO – w której to zawiera się nie tylko prowizja oraz oprocentowanie nominalne kredytu, ale również inne koszty związane z kredytem. W ten sposób kredytobiorca może w łatwy i transparentny sposób porównać oferty banków i sprawdzić ile wyniosą koszty odsetkowej w ciągu roku. Banki mają obowiązek podawania wysokości RRSO dla konkretnego przykładu kredytu przy prezentowaniu oferty i podpisywaniu umowy.

Co może obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Duży wkład własny – na poziomie powyżej 20 proc. kwoty kredytu – powoduje, że bank oferuje klientowi lepsze warunki kredytu, obniżając marżę. Premia za wyższy wkład w większości banków wynosi 0,2 pkt proc.

Wyższa kwota kredytu także prowadzi do niższej marży kredytowej – o ok. 0,1-0,2 pkt proc. Przy tym nie należy zapomnieć także o wysokiej zdolności kredytowej, która może obniżyć marżę o ok. 0,2 pkt proc.

W sumie dzięki wysokiemu wkładowi własnemu, dużej kwocie kredytu kredytobiorca i lepszej zdolności kredytowej bank może obniżyć oprocentowanie kredytu o ponad 0,6 pkt proc.

Ranking kredytów hipotecznych – pełne zestawienie

Nazwa bankuMax okres kredytowaniaMax wartość kredytuProwizja bankuDodatkowe informacje
Alior Bankdo 30 latdo 80% wartości nieruchomości2,00% – 5,00%Wstępna decyzja kredytowa w ciągu 24h

Możliwość skorzystania z promocyjnej marży 1,99%!

Możliwość zawieszenia spłaty kapitału do 6 miesięcy w roku (łącznie do 5 lat)

Bank Pocztowydo 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 3,50%Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat
BOŚ Bankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości1,75% – 3,00%Marża od 1,50%

Do 3 miesięcy wakacji kredytowych w roku

Możliwość obniżenia marży poprzez założenie ROR-u

BNP Paribasdo 35 latdo 85% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Dodatkowa kwota kredytu na dowolny cel nawet do 15% kwoty przeznaczonej na cel mieszkaniowy

Możliwość bez prowizyjnego zaciągnięcia kredytu

Citi Handlowydo 30 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Bezpłatne rozpatrzenie wniosku kredytowego
Credit Agricoledo 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 3,00%Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat

Klient może wybrać pomiędzy niższą marża a zerową prowizją

Eurobank do 30 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 3,00%Możliwość uzyskania dodatkowych środków na remont

Raz w roku można skorzystać z wakacji kredytowych

ING Bank Śląski do 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 1,90%Możliwość wyboru: niższa marża lub 0% prowizji

Brak opłat przygotowawczych

mBankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Możliwość wcześniejszej spłaty lub przewalutowania bez dodatkowych opłat

Mechanizm bilansowania kwoty kredytu w PLN kwotą depozytów w mBanku

Millennium Bankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% –

2,00%

Brak opłat za wcześniejszą spłatę po 4 latach

Aktywne korzystanie z usług Millennium Banku może obniżyć marże

Pekao SAdo 30 latdo 90% wartości nieruchomości1,99% – 2,49%“Wakacje kredytowe” nawet do 12 miesięcy

0 zł za promesę ważną aż 60 dni

PKO BPdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 3,50%Jeden miesiąc w roku przysługują “wakacje kredytowe”

Możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel

Plus Bankdo 30 latdo 80% wartości nieruchomości2,80%Każdy wniosek rozpatrywany indywidualnie

Elastyczny okres kredytowania

 

Metodologia rankingu – jak oceniamy oferty banków?

Podczas analizy poszczególnych ofert kredytów hipotecznych poddajemy ocenie ich najważniejsze charakterystyki, do których zaliczamy:

 • maksymalny okres kredytowania;
 • maksymalną wartość kredytu (jako % wartości nieruchomości – LtV);
 • wysokość prowizji;
 • dodatkowe, promocyjne zalety oferty;
 • możliwość złożenia wniosku przez Internet;
 • wysokość opłat przygotowawczych.

Więcej na temat warunków kredytowania i formalności dowiesz się na oferty-kredytow.com – Kompendium wiedzy na temat kredytu mieszkaniowego

Zdolność kredytowa – co należy wiedzieć?

Ranking kredytów hipotecznychZdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa zależy od wielu kwestii. Przed zaciągnięciem kredytu, dobrym krokiem jest samodzielne oszacowanie swojej zdolności kredytowej – przynajmniej pobieżne.

Podane niżej kryteria, na podstawie których ocenia się zdolność kredytową, to nie jedyne czynniki. Bank podczas oceny bierze wiele innych kwestii pod uwagę. Jednak, ze względu na edukacyjny charakter tego tekstu, nie zagłębimy się w technikalia banków, a przedstawiamy tylko podstawowe aspekty oceny zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od wysokości dochodów. Osoby lepiej zarabiające posiadają większą zdolność – co jest naturalnym następstwem. Warto pamiętać, że na dochody składają się nie tylko przychody z wykonywanej pracy, ale także inne “aktywności” przynoszące dochody. Z wysokością dochodów związany jest wskaźnik DtI (Debt to Income) czyli stosunek miesięcznej raty kredytu do dochodów netto. Standardową wielkością DtI dla większość polskich banków jest 30%. Oznacza to, że miesięczna rata kredytu nie może być wyższa niż 1/3 dochodów kredytobiorcy (graniczna wartość to 50% – czyli połowa dochodu netto – jeżeli zarabiamy 4 tys. zł netto rata kredytu nie powinna przekroczyć 2 tys. zł)

Zdolność kredytowa a dochód – przykład polskiej rodziny

Czteroosobowa rodzina mająca co miesiąc dochód do dyspozycji ok. 8 tys. zł netto może liczyć nawet na 760 tys. zł kredytu. Z kolei trzyosobowa rodzina, w której pracują dwie osoby i zarabiają łącznie 5 tys. zł netto powinna móc zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę nawet 480 tys. zł. Jak wynika z analiz i raportów AMRON i Metrohouse, Polacy mogą liczyć na góra ośmiokrotność rocznych dochodów netto. Dla polskich banków ta miara waha się w granicach od 6- do 8-krotności rocznych dochodów. Przyjmuje się, że rekomendowaną wartością jest 4,5-krotność dochodów netto – jednak wiadomo, że w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Bank oprócz dochodu, analizuje również wartość majątku kredytobiorcy. W skład majątku wchodzą m.in. aktywa finansowe, dobra trwałego użytku, nieruchomości ect. Wyższy majątek podnosi naszą zdolność kredytową, ponieważ majątek może stanowić zabezpieczenie kredytowe.

Kredytobiorcy starający się o kredyt hipoteczny są prześwietlani także pod kątem formy zatrudnienia. Najlepiej postrzegane są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. W dzisiejszych czasach o kredyt hipoteczny mogą starać się również osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. W takim przypadku bank analizuje stabilność zarobków oraz staż pracy na jednej umowie. Dochody z umowy o dzieło lub zlecenie są “zaniżane” przez banki. Co to oznacza? Dochód z umowy o dzieło może odpowiadać 70% dochodu z umowy o pracę na czas nieokreślony (Przy ocenie zdolności przez bank, 4000 zł netto z umowy o dzieło może odpowiadać 2800 zł netto z umowy o pracę ).

Nie bez znaczenie pozostaje nasza sytuacja rodzinna. Samotna osoba bez dzieci będzie lepiej postrzegana niż samotna matka z dziećmi. W komfortowej sytuacji są bezdzietne małżeństwa, które nie posiadają rozdzielności majątkowej. W takiej sytuacji dwójka osób ma o wiele wyższą zdolność kredytową, niż pojedynczy kredytobiorca.

Banki sprawdzając zdolność kredytową, oprócz analizy cech kredytobiorcy, biorą pod uwagę warunki kredytu. Mowa tutaj o kwocie kredytu, okresie kredytowania czy też walucie kredytu.

Nie można zapomnieć o historii kredytowej, która ma bardzo duży wpływ na przyznanie nam kredytu. Historia kredytowa jest oceniana punktowo. Nie będziemy zagłębiać się jak to dokładnie wygląda. Polecimy tylko serwis, gdzie można sprawdzić swoją historię. Tutaj na stronie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) można założyć konto i sprawdzić, co banki wiedzą o nas i naszej historii kredytowej oraz jakie mamy szanse na przyznanie kredytu. Bardziej kompleksowe informacje (dotyczące także firm) oferuje BIG InfoMonitor – gdzie również można założyć konto i uzyskać dostęp do raportów na temat dłużników.

Podsumowując, na zdolność kredytową przede wszystkim mają wpływ:

 • Wysokość dochodów
 • Wartość majątku kredytobiorcy
 • Forma zatrudnienia kredytobiorcy
 • Historia kredytowa
 • Sytuacja osobista kredytobiorcy
 • Warunki kredytu

Warto przeanalizować swoją zdolność kredytową, po o to aby realnie ocenić, na czym stoimy i na jaki kredyt hipoteczny możemy liczyć. 

W jakich sytuacjach warto zrezygnować z zaciągania kredytu mieszkaniowego?

 • masz krótki staż pracy i jesteś młodą osobą, nie możesz przewidzieć jak ułoży się twoje życie. Posiadasz wątpliwości co do tego czy będziesz pracował zagranicą czy w Polsce. Nie masz sprecyzowanych umiejętności zawodowych;
 • nie warto kupować mieszkania na kredyt, kiedy nie ma się jeszcze stabilnej sytuacji życiowej (narzeczona, żona, dzieci);
 • nie masz oszczędności lub twoje oszczędności są nieduże – banki dzisiaj wymagają wkładu własnego na kilkadziesiąt tysięcy złotych, zakup mieszkania wiąże się także z innymi kosztami.

Poszczególne koszty przy zakupie mieszkania na kredyt

 • wkład własny – 20% wartość nieruchomości np. w przypadku kredytu na 300 tys. zł to 60 tys. zł (w szczególnych sytuacjach wkład własny może wynieść 10%)
 • koszty sądowe, pośrednicy, notariusz – ok. 13 tys zł:
  1. podatek od czynności cywilnoprawnych – 6 tys. zł od 300 tys. zł (2 proc. od kwoty transakcji);
  2. taksa notarialna – 2 tys. zł;
  3. prowizja pośrednika – 5 tys. zł;
  4. wpis hipoteki – 60 zł;
 • koszty urządzenia mieszkania jeśli kupujemy od dewelopera – ok. 50 tys. zł (przeciętnie należy liczyć się z wydatkiem 800-1,2 tys. zł za metr kwadratowy)
 • koszty okołokredytowe:
  1. ubezpieczenie pomostowe – 3 tys. zł (należy je wykupić zanim nieruchomość zostanie wpisana do księgi wieczystej),
  2. prowizja początkowa – ok. 12 tys. zł (ok. 2% wartości kredytu)
  3. prowizja na pokrycie kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu – ok. 1800 zł (ok. 3 proc. od 20 proc. wartości mieszkania)

W sumie, kupując nieruchomość będziemy musieli wyłożyć dodatkowo ponad 100 tys. zł, aby móc zamieszkać w nowozakupionym mieszkaniu.

Pamiętajmy jednak przede wszystkim o kosztach obsługi długu, czyli o oprocentowaniu kredytu i innych kosztach wchodzących w rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Banki są zobowiązane do podawania RRSO na konkretnym przykładzie oferty. Dlatego najlepszym sposobem na wybór kredytu jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania podanej w umowie z bankiem oraz sprawdzenie stawek WIBOR (3M lub 6M) – od których są uzależnione koszty kredytu.

Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2020
4.3 (85.29%) 174 votes