Ranking kart wielowalutowych – czyli jak tanio płacić za granicą?

0

Używanie zwykłej karty debetowej za granicą, będąc np. na wakacjach, wiąże się z ponoszeniem wysokich prowizji od przewalutowania. Nie dość, że płacimy prowizje, to jeszcze musimy liczyć się z wysokimi spreadami (różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna). Jednym słowem banki skubią swoich klientów korzystających ze zwykłych debetówek za granicą.

Oczywiście alternatywą mogą być kantory – zarówno te stacjonarne jaki i internetowe, jednak nie jest to do końca wygodne rozwiązanie. Stacjonarne przeważnie oferują mało opłacalne kursy. Z kolei kantory internetowe posiadają bardzo konkurencyjne kursy, jednak nie są wygodne w płaceniu za granicą. Lepiej sprawdzają się do wymiany waluty w celu spłaty kredytu w obcej walucie lub zapłaty za zakupy w Internecie.

Rozwiązaniem, które będzie łączyło w sobie wygodę i opłacalność może być karta wielowalutowa. Takie karty są już dostępne w przynajmniej kilku bankach w Polsce. Oprócz tego można skorzystać z innowacyjnych rozwiązań oferowanych nie przez banki, a podmioty z branży IT – często nazywane Fintechami (Igoria, Revolut).

Jedna karta walutowa umożliwia płacenie bezpośrednio w kilku walutach – w zależności od oferty banku. Wymaga to przeważnie otworzenie rachunku walutowego w banku, który oferuje kartę walutową. I tak, otwierając kilka rachunków np. w euro, dolarach i funtach możemy podpiąć jedną kartę pod wszystkie subkonta, co da nam możliwość płatności w krajach, gdzie dana waluta obowiązuje. Przełączanie się waluty, przynajmniej w większości ofert kart walutowych, nastąpi automatycznie.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że klient używający karty wielowalutowej nie będzie ponosił kosztów przewalutowania. Jedyną opłatę będzie stanowić koszt wyrobienia i korzystania z takiej karty, który w polskich bankach wynosi ok. kilkunastu złotych.

Koszt poniesiemy, jeśli na danym rachunku walutowym nie będzie środków. Wtedy środki zostaną ściągnięte z rachunku podstawowego, na którym znajdują się pieniądze w polskich złotych.

Niestety banki w Polsce nie oferują dostępu do wszystkich walut w ramach oferty kart wielowalutowych. Zazwyczaj są to te najpopularniejsze waluty w naszym regionie czyli: euro, dolar, funt, frank szwajcarski.

Większą ilość walut oferują karty podmiotów niebankowych.

Wszystkie dostępne karty wielowalutowe domyślnie pozwalają dokonywać płatności w złotych.

Charakterystyka najlepszych kart wielowalutowych w Polsce

Pekao SA

Pekao umożliwia płacenie kartą wielowalutową w euro, frankach szwajcarskich, dolarach i funtach brytyjskich. Waluty przełączają się automatycznie, w zależności w jakim kraju jest dokonywana płatność. Środki są pobierane z kont walutowych, dlatego wymagane jest założenie odpowiednich rachunków. Środki na konta walutowe możemy przelać z naszego złotowego rachunku w Pekao korzystając z serwisu transakcyjnego. Bank oferuje możliwość wymiany walut po rozsądnych kursach. Jeśli zabraknie nam środków na jakimś rachunku walutowym, to zostaną pobrane z rachunku podstawowego w złotych. Bank nie pobierze prowizji za przewalutowanie. Kartę oferowaną przez Pekao dostarcza MasterCard.

Warto tutaj zaznaczyć, że karta wielowalutowa umożliwiała darmowe wypłaty w bankomatach grupy UniCredit (po zmianie właściciela może to ulec zmianie w najbliższym czasie) lub jeśli klient zapewni miesięczne wpływy na koncie na kwotę min. 5000 zł. Do końca września dostępne są także darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie. Standardowy koszt karty to 6,99 zł, ale jeśli wykonamy odpowiednią ilość transakcji, opłata zostanie zniesiona. Koszt prowadzenia konta walutowego to góra 5 zł.

Citibank

Karta wielowalutowa Citi umożliwia płacenie w euro, dolarze i funcie. Kartę należy podpiąć do odpowiedniego konta walutowego. To jedyne konto, które nie rozpoznaje automatycznie waluty, w której dokonywana jest płatność.

Karta może być podpięta w danym momencie tylko do jednego rachunku walutowego np. prowadzonego w euro. Zmiany waluty dostępnej na karcie wymaga od nas przepięcia rachunku samodzielnie – za pośrednictwem bankowość internetowej lub przez infolinię banku.

Powrót do waluty bazowej (złotego) również wymaga od nas samodzielnego działania. Jeśli będziemy znajdować się w kraju, gdzie mamy podpięta do karty inną walutę, to przy płatności zapłacimy za przewalutowanie. Koszty karty wielowalutowej są uzależnione od rodzaju rachunku, jaki wybierzemy w Citi. Karta wielowalutowa w Citibanku może być w pełni bezpłatna, jeśli założymy Konto Citi Priority lub Konto Citi Gold.

ING Bank Śląski

W ING nie musimy wyrabiać nowej karty. Kartą wielowalutową może stać się podstawowa karta debetowa. Wystarczy aktywować funkcję „wielowalutowści” w serwisie transakcyjnym Moje ING. Należy przy tym otworzyć konta w walutach, w których chcemy dokonywać płatności. To również można zrobić przez system transakcyjny ING. Dostępne są konta w euro, dolarach i funtach. Karta sama będzie rozpoznawać walutę transakcji i automatycznie pobierać środki z odpowiedniego konta.

ING oferuje dostęp do kantoru internetowego. To tam właśnie można wymienić złote na obce waluty i wpłacić na odpowiednie konto.

PKO BP

Wcześniej oferta największego banku w Polsce była przeznaczona dla nieco zamożniejszych klientów. Karta była wydawana do kont oferowanych w ramach Bankowości Osobistej takich jak: Konto Aurum, Konto Platinium II, ZŁOTE KONTO oraz Rachunek PLATINIUM. Z tej oferty dalej można skorzystać, jednak obecnie także zwykli klienci posiadający Konto za Zero również mogą używać karty wielowalutowej. Dostępne waluty to: euro, funt, dolar, korona szwedzka, korona duńska i korona norweska. W przypadku zwykłej oferty – Konto za Zero – otwierane są rachunki walutowe. Bank prowadzi dla klienta rachunek w walucie operacji (jednej z wyżej wymienionych), który jest podpięty do karty w chwili realizacji operacji. Na rachunku walutowym muszą się znajdować środki wystarczające do dokonania operacji. Wtedy bank nie pobiera dodatkowych prowizji za przewalutowanie. Prowadzenie rachunku walutowego w PKO jest bezpłatne. Promocja obowiązuje do 3 sierpnia 2018 r. W przypadku bankowości osobistej nie podpina się karty debetowej wydanej do konta w złotych, tylko wydawana jest oddzielna karta walutowa.

mBank

Karta VISA Aquarius Świat umożliwia dostęp do ponad 150 różnych walut. Nie pobierana jest dodatkowa opłata za przewalutowanie transakcji.  Podczas dokonywania transakcji kwota będzie przeliczana na złote zgodnie z kursami walut firmy VISA (https://www.visa.pl/karty-dla-ciebie/kalkulator-walutowy). Kursy w VISA są na porównywalne do tych w kantorach internetowych. Pieniądze zostaną pobrane z rachunku bieżącego w złotych, do którego podpięta jest karta VISA Aquarius Świat. Klient nie musi posiadać konta walutowego, a do transakcji nie są doliczane dodatkowe opłaty. Wypłaty z bankomatów za granicą również są darmowe. mBank wydaje kartę do rachunków z oferty premium: mKonto Aquarius i mKonto Aquarius Intensive.

Podsumowanie

Większość kart wielowalutowych dostępnych na polskim rynku same rozpoznają walutę transakcji i pobierają środki z odpowiedniego konta walutowego. Wyjątkiem jest Citibank, gdzie trzeba ręcznie przestawiać walutę, którą będziemy operować na karcie.

Zalety kart wielowalutowych:

  • Brak spreadu przy płatnościach i przewalutowaniu
  • Możliwość operowania kilkoma walutami posiadając jedną kartę
  • Brak prowizji za płatności dokonywane za granicą

Wady kart wielowalutowych:

  • Prowizja za wypłaty z bankomatów za granicą

Ranking kart wielowalutowych – lipiec 2018

Karta wielowalutowa ING Bank Ślaski

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 7zł*

*0 zł jeśli miesięcznie wydamy min. 300 zł

Opłata za rachunek walutowy: 0 zł

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 3%

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Karta wielowalutowa Pekao SA - Debit FX

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP, CHF

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 6,99 zł*

*0 zł jeśli wykonamy miesięcznie min. 4 transakcje kartą

Opłata za rachunek walutowy: 0,99 EUR, 1,10 USD, 0,68 GBP, 1,50 CHF*

*oddzielna opłata za każde konto walutowe

Prowizja za wypłatę z bankomatu wydania: 2%*

*0 zł z bankomatów UniCredit lub zapewniając miesięczne wpływy na koncie na min. 5 tys. zł

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Karta wielowalutowa mBanku

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP i inne

Opłata za wydania:

Opłata miesięczna za użytkowanie:

Opłata za rachunek walutowy:

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 

Automatyczna zmiana waluty płatności:


Karta wielowalutowa Citibanku

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 0 zł – 8 zł*

*w zależności od rodzaju konta

Opłata za rachunek walutowy: 0 zł – 3 zł*

*w zależności od rodzaju konta

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 0% – 3%*

*w zależności od rodzaju konta

Automatyczna zmiana waluty płatności: Nie


Karta wielowalutowa PKO BP

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, DKK, SEK, NOK

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 0zł*

* 0 zł jeśli w ciągu miesiąca zostanie wydane min. 300 zł; inaczej 6,90 zł

Opłata za rachunek walutowy: 6,90 zł*

*0 zł w przypadku Złotego Konta lub Konta Platinium, dla innyc0 0 zł do 3 sierpnia 2018 r.

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 0 zł

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Komentowanie zamknięte do odwołania