Zmiany w programie MdM – od sierpnia wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie do wkładu własnego

0

Program Mieszkanie dla Młodych powoli zostaje wygaszany, jednak wciąż można starać się o ostatnią transzę z puli środków. W zeszłym tygodniu na obradach rządu przyjęto projekt dotyczący nowelizacji ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Wprowadzane zmiany mają zacząć obowiązywać od sierpnia tego roku. Nowelizacja ustawy ma uwolnić limity na przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu pierwszego mieszkania.

Zmiany w zasadach programu Mieszkanie dla Młodych

Program MdM jest praktycznie na wymarciu. Do rozdysponowania została ostatnia transza z całej puli środków. Projekt nowelizacji zakłada uwolnienie limitów dotyczących wniosków o dopłaty. Według Ministerstw Infrastruktury, dzięki zmianom, na dodatkowe finansowanie zakupu nieruchomości będzie mogło liczyć ponad 4 tys. gospodarstw domowych.

W tej chwili, gdy łączna kwota ze złożonych wniosków o dofinansowanie z MdM przekroczy 95 proc. zarezerwowanych środków na dany rok, przyjmowanie kolejnych wniosków zostaje zawieszone. Z kolei w przypadku wnioskowania o dofinansowanie na kolejny rok od złożenia wniosku – limit wynosi 50 proc. Oznacza to, że jeśli łączna kwota z wniosków na 2018 r. dobije do 50 proc. całości środków przeznaczonych na ten okres – przyjmowanie wniosków zostaje wstrzymane. O wstrzymaniu przyjmowania wniosków informuje BGK.

Dla przykładu wstrzymanie wniosków na dofinansowanie do wkładu własnego na rok 2017 miało miejsce już po miesiącu od startu przyjmowania wniosków (1 lutego 2017 r.). Równie szybko wstrzymano przyjmowanie wniosków na dofinansowanie na 2018 r.

Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2017 r. Zniesiona zostanie zasada 95-proc. limitu dla danego roku oraz 50-proc. limitu na przyszły rok. Dzięki temu środki powinny zostać wykorzystane w całości. Do tej pory, przyjęte limity powodowały niewykorzystanie całości puli na dany okres. Część wnioskodawców wycofuje swoje wnioski, część nie decyduje się na zawarcie umowy kredytowej. Jako, że jest to ostatni rok funkcjonowania programu MdM, rząd chce, aby wszystkie środki zostały wykorzystane. Dlatego, po nowelizacji, BGK będzie wstrzymywało przyjmowanie wniosków po osiągnięcia 100 proc. limitu.

W praktyce, wnioski o niewykorzystane środki będzie można składać najpóźniej od 16 sierpnia br.

Komentowanie zamknięte do odwołania