Zalety długoterminowego oszczędzania na lokacie

0

Lokaty, jak wiadomo dzielą się na lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Termin krótkoterminowe odnosi się do lokat zakładanych na nie dłużej niż dwanaście miesięcy, przykładowo lokata na 6 miesięcy jest lokatą krótkoterminową. W artykule tym omówione i przybliżone zostaną zalety lokat długoterminowych. Oczywiście wiadomo, iż zysk w dużej mierze z uzyskanych w ten sposób odsetek będzie zależny przede wszystkim od włożonego kapitału.oprocentowanie

Atuty

• Pierwszym ważnym atutem lokaty długoterminowej jest po prostu większy zysk, aniżeli z lokaty krótkoterminowej. Warto przed ulokowaniem w danym banku pieniędzy przyjrzeć się aktualnym ofertom lokat długoterminowych. Pomocne są ku temu porównywarki, czy aktualny ranking lokat (warto sprawdzać je na stronach zajmujących się tematyką finansową, blogach). Najlepsza lokata lipiec 2014 to z reguły ta najlepiej oprocentowana, ale należy brać pod uwagę także inne czynniki.

• Drugą zaletą lokat długoterminowych są nie rzadko lepsze warunki umowy. Przykładowo istnieją takie typy lokat, które umożliwiają nam dopłacanie pieniędzy do lokaty, jak i wypłacanie ich. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, umożliwiające dynamiczne zarządzanie swoimi oszczędnościami.

• Trzecim atutem jest mniej formalności związanych z zakładaniem lokaty bankowej długoterminowej, nie musimy chodzić jej przedłużać, jak bywa to w przypadku lokat krótkoterminowych. Co więcej większość banków proponuje nam elektroniczny dostęp do naszych zamrożonych pieniędzy na lokacie. Można więc wszelkie niezbędne informacje sprawdzać za pomocą Internetu, a to oszczędza nasz czas.

• Ostatni atut to oczywiście umiejętne zarządzanie finansami – wszak można, co krótki okres czasu ponownie przedłużać lokatę po jej zakończeniu (po okresie zawartym w umowie), jednocześnie zarabiając mniej niż na długoterminowej lokacie. Jednakże jeśli pieniądze nie będą nam potrzebne za te 8, czy 12 miesięcy większy sens ma założenie lepiej zarabiającej lokaty. Posiadanie takiej lokaty to także mniejsza pokusa jej zlikwidowania przed czasem (co skutkuje zazwyczaj niewypłaceniem zarobionych odsetek). Lokata długoterminowa, o wiele lepiej motywuje nas do wytrwania w postanowieniach umowy zawartej z bankiem, aniżeli krótkoterminowa.

Reasumując lokata długoterminowa ma lepszą ofertę, niż krótkoterminowa. Nie musimy także martwić się o pieniądze, banki są dobrym gwarantem ich bezpieczeństwa. Zdeponowane pieniądze to także ograniczenie do minimum pokusy, by wydać nasze oszczędności na cel, którego potem możemy żałować. Wybierając lokatę zawsze warto badać rynek, nie koniecznie nasz ulubiony bank może mieć najatrakcyjniejszą z ofert pod tym względem. Warto także szukać takich lokat długoterminowych, które dają nam w ramach lokaty (za darmo albo za niewielką opłatą) możliwość monitorowania jej przebiegu za pomocą Internetu. Coraz częściej banki oferują także aplikacje na telefon, pozwalające na szybki dostęp do wiedzy, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.

Komentowanie zamknięte do odwołania