Z jakich powodów warto założyć konto oszczędnościowe?

0

Osoby chcące oszczędzać nie są skazane tylko i wyłącznie na jedną formę gromadzenia swoich środków. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym miejscem do lokowania swoich pieniędzy jest bank. Rynek usług świadczonych przez te instytucje bardzo bujnie się rozwinął i obecnie tym, którzy chcą skutecznie powiększać swoje oszczędności ma wiele do zaoferowania.lokaty bankowe

Konieczność zamrożenia swoich pieniędzy tylko po to by uzyskać niewielki procent zysku to opcja, która nie jest najlepszym wyborem. Trzeba jednak mieć świadomość, że dzięki konkurencji na rynku bankowym, nikt nie pozwoli sobie na to by oferować produkty, które są wyraźnie gorsze od pewnego standardu. Poziom ten jest zasadniczo mocno wyrównany, jednak wciąż klient ma możliwość wyboru spośród wielu produktów, które tylko z pozoru są identyczne.

Rachunki oszczędnościowe oferowane przez banki to jedna z najbardziej atrakcyjnych form oszczędzania środków. Łączy ona w sobie zalety lokat przy jednoczesnym zachowaniu większości pozytywów tradycyjnego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego. Warto tu zaznaczyć, że tak powszechnie nazywane rachunkami oszczędnościowo rozrachunkowymi konta ta niewiele mają wspólnego z oszczędzaniem. Niemniej jednak są one zazwyczaj podstawowym kontem, niezbędnym do tego by prowadzić już właściwe konto oszczędnościowe. Obecnie niemal każdy bank oferuje swoim klientom możliwość zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę? Chcąc zrobić to szybko można wykorzystać ranking kont oszczędnościowych. Dla tych, którzy chcą zrobić to samodzielnie, koniecznie jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Błędem jest wybór rachunku oszczędnościowego tylko i wyłącznie na podstawie wysokości oprocentowania. To prawda, że jest to najczęściej główny wyróżnik danego kąta oszczędnościowego, ale warto zachować ostrożność.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest, co do zasady regulowane przez Radę Polityki Pieniężnej, poprzez ustalania górnych granic stóp procentowych. Tym samym, banki raczej nie przekraczają poziomu, który jest niejako narzucony przez ten organ. Co za tym idzie, każda oferta oprocentowania rachunku oszczędnościowego, która znacząco wykracza poza średnią rynkową musi budzić pewną dozę niedowierzania. Często jest, bowiem tak, że wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie jest wyłącznie ograniczonym w czasie, lub obarczonym dodatkowymi warunkami akcją promocyjną. Idąc dalej, warto zwracać uwagę na ewentualne opłaty, które mogą być naliczane przy uruchomieniu rachunku oszczędnościowego. Choć większość ofert jest objęta bezpłatnym prowadzeniem takiego konta, to wciąż można natrafić na konta oszczędnościowe, za które trzeba płacić.

Komentowanie zamknięte do odwołania