Wysokość oprocentowania kredytów

0

Kredyt kredytowi nierówny. W zależności od rodzaju kredytu różnią się one oprocentowaniem, czasami nawet dość istotnie. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które nie obejmuje różnego rodzaju pożyczek od instytucji parabankowych.ranking lokat

Najwyżej oprocentowane są kredyty w karcie kredytowej. Chodzi tu o kwoty, które nie zostały w całości spłacone w okresie bez odsetkowym. Zazwyczaj oprocentowanie takiego kredytu kształtuje się na maksymalnym dopuszczalnym przez prawo poziomie. Obecnie jest to nieco ponad dwadzieścia procent.

Są tu jednak pewne wyjątki. Niektóre sieci handlowe wspólnie z instytucjami finansowymi oferują kredyt w karcie kredytowej na bardzo korzystnych warunkach (czasami można spotkać oferty typu dziesięć rat na zero procent). Warunkiem jest dokonanie zakupów w sieci, która jest współpartnerem instytucji finansowej i czasami dokonanie zakupów na określoną, minimalną kwotę. Nieco niżej oprocentowane są kredyty gotówkowe. W grupie tej występują też bardzo duże różnice w oprocentowaniu.

Niektóre kredyty gotówkowe mają oprocentowanie na poziomie zbliżonym do dwudziestu procent, a inne oscylują w okolicach dziesięciu procent. Zatem osoby chcące uzyskać kredyt gotówkowy powinny dołożyć starań w celu poszukania najkorzystniejszej oferty. Podobne oprocentowanie oferują banki w liniach kredytowych przy rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Powiązane w pewien sposób z kredytami gotówkowymi kredyty ratalne często oferują zerową stawkę procentową. Zazwyczaj takie oferty są przygotowywane z jakąś siecią handlową lub jednym z producentów na przykład elektroniki czy mebli (preferencyjna stawka dotyczy wówczas tylko w przypadku zakupu jego wyrobu).

Bardzo atrakcyjne oprocentowanie oferują kredyty konsolidacyjne, hipoteczne i samochodowe. Wynika to z faktu stosunkowo niskiego ryzyka niespłacenia kredytu, ponieważ zabezpieczeniem ich spłaty są kupowane samochody lub hipoteka na nieruchomości. Zazwyczaj oprocentowanie tych kredytów kształtuje się na poziomie kilku, maksymalnie około dziesięciu procent.

Komentowanie zamknięte do odwołania