Wybór konta bankowego – na co zwrócić uwagę?

0

Wybierając konto bankowe należy przede wszystkim określić nasze potrzeby i oczekiwania. Jeżeli mamy zamiar głównie przechowywać na nim nadwyżki finansowe i oszczędności, to będziemy musieli poszukać konta oszczędnościowego z jak najwyższym oprocentowaniem lub też konta rozliczeniowo- oszczędnościowego z możliwością obsługi lokat.

Jeżeli z kolei ma to być rachunek do wykonywania różnego rodzaju transakcji finansowych takich jak płatności kartą czy przelewy, to warto zadbać o to, aby konto było funkcjonalne oraz tanie w utrzymaniu. Tylko jasno określając jakie oczekiwania mamy co do rachunku osobistego możemy wybrać najlepsze konto bankowe pod względem naszych potrzeb.

Najistotniejsze parametry

Dokonując analizy konta bankowego lub też porównania kilku kont należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych cech. W przypadku konta oszczędnościowego pod uwagę należy wziąć wysokość oprocentowania oraz brak jakichkolwiek opłat związanych z jego prowadzeniem. Gdyby takowe występowały, to pomniejszałyby nasze zyski wynikające z oprocentowania. W przypadku konta rozliczeniowo-oszczędnościowego warto także poszukać oferty, w której bank nie będzie pobierał od nas opłat za prowadzenie rachunku, bowiem takie oferty są na rynku dostępne.

Warto także zadbać o to, aby karta debetowa wydana do rachunku była obsługiwana bezpłatnie. Możliwy jest tu także wariant, w którym za kartę nie będzie pobierana miesięczna oplata, jeżeli spełnimy warunek płatności kartą na określoną kwotę. Jeżeli mamy zamiar często takich płatności dokonywać, to spełnienie tego warunku nie powinno być żadnych problemem.

Konto internetowe czy tradycyjne?

Na rynku dostępne są konta zarówno zakładane tradycyjnie w placówkach banków jak i takie w pełni internetowe. W  przypadku tych drugich zarówno założenie rachunku osobistego jak i jego obsługa może odbywać się bez żadnych wizyt w oddziałach banku. Wszystko można załatwić za pośrednictwem Internetu, a niezbędne dokumenty przywiezie do podpisania kurier. Jeżeli mamy już rachunek w innym banku, to możliwe jest nawet założenie nowego konta bankowego bez podpisywania umowy. Wystarczy jedynie wykonać ze swojego konta przelew na symboliczny jeden grosz, a to będzie potwierdzeniem naszej tożsamości wystarczającym do otwarcia nowego konta.

Komentowanie zamknięte do odwołania