Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

0

Kredyty konsolidacyjne przeznaczone są na spłatę innych zobowiązań finansowych posiadanych przez kredytobiorcę. Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku kredytów w jeden, spłacany w regularnych ratach objętych zazwyczaj bardzo korzystnym oprocentowaniem. Konsolidacji podlegają zarówno kredyty gotówkowe, jak również hipoteczne, samochodowe czy konsumpcyjne. Kredyty konsolidacyjne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: hipoteczne oraz gotówkowe. Warto zapoznać się ze specyfiką każdego z nich. konto oszczednosciowe (250x250)

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Jak sama nazwa wskazuje – zabezpieczany jest przez hipotekę. Kredytobiorca w takiej sytuacji może starać się nie tylko o znacznie wyższą kwotę kredytu, ale również dłuższy okres kredytowania. Zazwyczaj w tym przypadku obowiązuje również znacznie niższe oprocentowanie. Możemy uzyskać kredyt konsolidacyjny nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Górna granica kredytu jest zdeterminowana przede wszystkim przez wartość nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie zobowiązania finansowego. Warto pamiętać jednak, że stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia zazwyczaj wynosi około 70-80%. Procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny przebiega w podobny sposób jak w przypadku kredytów mieszkaniowych. Oczywiście niezbędne będzie wcześniejsze zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów, które dotyczą nieruchomości przeznaczonej pod zastaw, a także jej wycena oraz wpis do księgi wieczystej potwierdzający ustanowienie hipoteki.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

Konsolidacja kredytów może również odbyć się bez zabezpieczenia hipotecznego. W tym przypadku kredyty konsolidacyjne przypominają zwykłą pożyczkę gotówkową. Czas spłaty jest w tym przypadku znacznie krótszy w porównaniu z wcześniej opisanym zobowiązaniem, bowiem trawa około pięciu-dziesięciu lat. Niestety w tym przypadku musimy liczyć się z nieco wyższym oprocentowaniem w porównaniu z kredytami zabezpieczanymi przez hipotekę. Konsolidacja kredytów tego rodzaju może być jednak bardzo pomocna i korzystna w przypadku, gdy nasze zadłużenie jest stosunkowo niewysokie, a my chcielibyśmy jak najszybciej uwolnić się ze wszystkich posiadanych zadłużeń.

Komentowanie zamknięte do odwołania