Ranking kredytów samochodowych – wrzesień 2016

0

Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego?

najtańszy kredytWielu z nas nie posiada odpowiednich środków pieniężnych  na zakup własnego samochodu. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości, aby nabyć auto – skorzystać z leasingu lub zaciągnąć kredyt samochodowy. Większość z nas udaje się jednak do banku i stara się o kredyt na zakup upragnionego samochodu. Przed zaciągnięciem kredytu warto sprawdzić oferty banków i porównać je pod względem atrakcyjności. Poniżej przedstawimy analizę ofert oraz kilka porad jak wybrać najlepszy kredyt. Prezentujemy także ranking kredytów samochodowych – aktualny stan z września 2016 r.

Na atrakcyjność oferty kredytów samochodowych wpływa kilka czynników. Jedną z ważniejszych kwestii jest wartość samochodu. Także wiek auta odgrywa duże znaczenie przy staraniu się o kredyt samochodowy. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na okres, na jaki jest zaciągany kredyt oraz ile wynosi wkład własny klienta.

Czynniki kształtujące koszt kredytu samochodowego
  • Wartość samochodu
  • Wiek auta – starszy samochodów oznacza większe odsetki od kredytu
  • Okres kredytowania – im dłuższy okres kredytowania tym większe koszty ponosi kredytobiorca
  • Wkład własny – większy wkład własny oznacza niższe odsetki od kredytu

Najlepsze kredyty samochodowe – wrzesień 2016

Poniższy ranking zawiera najatrakcyjniejsze oferty kredytów samochodowych na rynku w Polsce. W tabeli można znaleźć informacje na temat okresu kredytowania oraz maksymalnej kwoty kredytu. Więcej wiadomości można uzyskać sprawdzając szczegóły oferty. Aktualnie, najlepsze kredyty oferują banki, które walczą o klienta marżami.

Bank Okres kredytowania Max.
kwota
Oprocentowanie Zalety oferty Szczegóły
maks. 8 lat do 500 tys. zł od 3,99% Zarówno na nowe jak i używane samochody; Oprocentowanie już od 3,99%!;
Najtańsza oferta kredytu samochodowego na rynku!
szczegóły oferty
maks. 5 lat do 150 tys. zł 5% Gwarancja oprocentowania nominalnego 5% w skali roku!;
Zwrot wszystkich odsetek jeśli pożyczka zostanie spłacona w 6 miesięcy!
szczegóły oferty
getin_nowy maks. 10 lat 110% wartości auta maks. 9,99% Auto może być nowe lub używane, także pojazdy sprowadzane z zagranicy; do 110% wartości auta! szczegóły oferty

Pełne zestawienie kredytów na zakup samochodu

W naszym zestawieniu przedstawione są zarówno oferty kredytów stricte przeznaczonych na zakup samochodu jak i standardowych kredytów gotówkowych przeznaczanych na dowolny cel. W analizie podany jest maksymalny okres kredytowania, maksymalna kwota kredytu oraz wysokość oprocentowania nominalnego. Warto zaznaczyć, że ostateczne warunki kredytu są ustalane indywidualnie dla każdego klienta.

Nazwa banku Okres kredytowania Max kwota kredytu Oprocentowanie nominalne Dodatkowe informacje
Alior Bank do 5 lat do 150 tys. zł 5% Gwarancja najniższej raty pożyczki w porównaniu do innych banków
BGŻ BNP Paribas do 8 lat  do 500 tys. zł od 3,99% Gwarancja niezmienności raty – stała rata przez cały okres kredytowania
Bank Zachodni WBK do 10 lat do 150 tys. zł od 5,99 do 10% Wstępna decyzja kredytowa nawet w 15 minut!
Bank Pocztowy do 10 lat do 150 tys. zł od 6,66 do 10% (zmienne) Wcześniejsza spłata nie wiąże się z dodatkową opłatą
BPH S.A. do 10 lat do 200 tys. zł od 5,9% Kredyt udzielany jest na dowolny cel
BOŚ Bank do 10 lat do 150 tys. zł do 9,8% (zmienne) Pożyczka jest udzielana na dowolny cel konsumpcyjny
Citi Handlowy do 7 lat do 150 tys. zł ustalane indywidualnie – maks. 10 % (zmienne) Wymagany minimalny dochód kredytobiorcy to 1500 zł netto dla zatrudnionych
Credit Agricole do 6 lat do 150 tys. zł od 6,9% do maks. 10% Niższa rata po przedstawieniu rachunków na zakup auta
Deutche Bank do 10 lat do 200 tys. zł od 4,99% (zmienne) Wstępna decyzja o otrzymaniu kredyt w 10 mintu od złożenia wniosku
Eurobank do 9 lat do 120 tys. zł od 7,5% do 10% Kredyt można spłacać bez prowizji we wpłatomatach i placówkach eurobanku
Getin Bank do 10 lat do 110% wartości samochodu ustalane indywidualnie – maks. 9,99% Kredytowane jest dodatkowe wyposażenie auta
ING Bank Śląski do 8 lat do 160 tys. zł od 7,79% do 8,99% Zwrot wartości pierwszej raty nawet do 200 zł
Millennium do 7 lat do 150 tys. zł 7,99% – 9,99% Niższe oprocentowanie dla przelewających swoje wynagrodzenie na konto w Banku Millennium
mBank do 7 lat do 120 tys. zł od 7,19% do 8,89% 0 zł za wydłużenie okresu kredytowania
PKO BP do 10 lat do 120 tys. zł 8,88% – do 9,99% (zmienne) Do kwoty 24 tys. zł kredyt udzielany jest bez zaświadczeń
Pekao S.A. do 7 lat do 150 tys. zł 8,99% (zmienne) 10% zniżki na ubezpieczenie w Allianz
Raiffeisen Bank do 8 lat do 150 tys. zł od 4,99 do 9,99% Kredyt do 150 tys. zł nie wymaga zabezpieczenia
Santander Consumer Bank do 8 lat do 60 tys. zł maks. 9,99% Możliwa obniżka oprocentowania po dostarczeniu zabezpieczeń
Toyota Bank do 8 lat do 150 tys. zł od 5,99% do 9,49% Oferta dostępna dla samochodów do 15 lat

 

Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie, jeśli chodzi o oprocentowanie. Zaprezentowane stawki są wartościami nominalnymi, podawanymi w skali roku. Nie oznacza to, że całkowite koszty kredytu wynoszą tyle, ile wynosi oprocentowanie nominalne. Oprocentowanie jest podawane orientacyjnie i tak naprawdę zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Na koszty kredytu wpływ mają również koszty ubezpieczenia, prowizja początkowa banku czy też inne opłaty związane z zaciągnięciem kredytu (np. prowizja od przedterminowej spłaty). Z tego względu, lepiej analizować rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), która jest indywidualnie ustalana dla konkretnego kredytu (ta sama oferta kredytu może się różnić kosztami w zależności od terminu spłaty; wysokości kredytu; zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz wielu innych czynników, które są wyszczególnione w umowie kredytowej).

Należy również zauważyć, że banki oferują kredyty ze zmiennym i stałym oprocentowaniem. W tabeli zostały zaznaczone oferty, które posiadają bardziej korzystne stałe oprocentowanie. Zmienne oprocentowanie zwiększa ryzyko stopy procentowej – co w praktyce oznacza, że klient musi liczyć się ze wzrostem (lub też spadkiem) kosztów kredytu, w zależności od zmiany stóp procentowych w Polsce.

Wybór banku

Skuteczne oszczędzanieSzukając oferty kredytu samochodowego możemy skupić się na ofercie wszystkich banków lub też sprawdzić propozycje banków samochodowych (Toyota Bank, Volkswagen Bank). Na pewno opłaca się przestudiować większość najlepiej oprocentowanych kredytów samochodowych na rynku. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kupując samochód marki Toyota, kredyt w Banku Toyoty może okazać się najkorzystniejszy. Należy więc pamiętać, żeby sprawdzać oferty banków tych marek, którymi zakupem jesteśmy zainteresowani. Także warto dowiedzieć się, jaki kredyt na zakup samochodu uzyskalibyśmy w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty lub inne produkty. Banki faworyzują stałych klientów, którzy wykazują  systematyczne wpływy na koncie. W takim przypadku być może moglibyśmy liczyć na niższe oprocentowanie.


W jakiej walucie zaciągać kredyt?

Innym aspektem, który należy przeanalizować jest waluta, w jakiej będzie denominowany kredyt. Na rynku istnieją kredyty samochodowe w obcych walutach. M.in. do niedawna były popularne kredyty we frankach szwajcarskich. W tej chwili większość banków odchodzi od oferowania takich kredytów. Zwłaszcza po ostatnich zawirowaniach na rynku walutowym i dużej aprecjacji franka szwajcarskiego. Ten rodzaj kredytów stał się mało opłacalny. Warto również w tym miejscu, przypomnieć zasadę; aby zadłużać się w walucie, w której zarabiamy. Unikamy wtedy ryzyka kursowego i potencjalnych strat.

Zabezpieczanie kredytu samochodowego

Przy zaciąganiu kredytu na zakup samochodu, bank będzie wymagał od nas przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenie. Takim zabezpieczaniem kredytu samochodowego jest najczęściej cesja prawa z polisy autocasco lub przewłaszczenie. Zazwyczaj w takiej sytuacji bank udzielający nam kredytu posiada 49% praw do samochodu i bez jego wiedzy nie można za wiele zrobić. Jeśli samochód zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu – środki pieniężne z AC zostają w pierwszej kolejności przekazane na spłatę kredytu. Przewłaszczenie samochodu, czyli przejęcie auta przez bank następuje w momencie kiedy kredytobiorca przestaje spłacać kredyt samochodowy.

Na jaki okres otrzymamy kredyt na samochód?

stopyprocentoweBanki w Polsce przeważnie oferują kredyty na okres 7-8 lat, jeśli chodzi o nowy samochód. W przypadku starszego auta jest to okres do 5 lat. Zdarzają się jednak oferty kredytów samochodowych, których oprocentowanie jest niezależne od okresu kredytowania. Jeśli tak nie jest – działa zasada, że im dłuższy okres spłaty kredytu, tym wyższe koszty poniesie kredytobiorca.

Podsumowując, kredyty samochodowe to dobry sposób na sfinansowanie zakupu auta. Przed wyborem oferty, należy sprawdzić warunki stawiane przez banki. Warto porównać oprocentowanie, okres kredytowania oraz wysokość wkładu własnego. Dobrze jest również zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Powiększy to koszty kredytowania, ale z drugiej strony zabezpieczy nas to przed nieprzewidzianymi zdarzeniami utrudniającymi spłatę kredytu (np. utrata pracy, przewlekła choroba).

 

Komentowanie zamknięte do odwołania