Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2017

1

W Polsce kredyt hipoteczny to powszechny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Znaczna część z nas nie posiada odpowiednich środków finansowych, by pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę. Z tego względu decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Szukając informacji na temat kredytów mieszkaniowych, najczęściej w pierwszej kolejności sprawdzamy Internet i serwisy finansowe. W sieci można znaleźć różnego rodzaju porównywarki i rankingi. Taki ranking kredytów hipotecznych został przygotowany także na naszej stronie.

Nasz ranking ma na celu przejrzyste przedstawienie ofert i ułatwienie wybór kredytu hipotecznego. W ramach tego wpisu możecie się dowiedzieć o wszystkich istotnych zagadnieniach dotyczących: zaciągania kredytu hipotecznego i sytuacji na rynku. Zestawienie zawiera wszystkie najważniejsze informacje, z jakimi powinniście się zapoznać przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Warto zaznaczyć, że ostateczne warunki kredytu zostaną ustalone na podstawie oceny zdolności i historii kredytowej konkretnego kredytobiorcy. Niniejszy ranking ma za zadanie wskazać ogólne wady i zalety poszczególnych ofert oraz przedstawić warunki oferty.

Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny

Komisja Nadzoru Finansowego w 2014 r. wydała rekomendację dotyczącą kredytów hipotecznych (Rekomendacja S. KNF). Rekomendacja m.in. zaleca bankom wymaganie od kredytobiorców wniesienia wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Osoba starająca się o kredyt w 2017 roku musi wnieść wkład własny w minimalnej wysokości 10% wartości nieruchomości. Jednak w tym roku standardowa wysokość wkładu własnego wynosi 20%. Niektóre banki oferują kredyty z niższym wkładem własnym, ponieważ część wkładu jest ubezpieczona w ramach niskiego wkładu własnego. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie pod tym linkiem.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w 2017 roku

Ustabilizowanie się inflacji i stóp procentowych – odpowiednio na poziomie ok. 2% i 1,5% – nie sprawiło, że koszty kredytów hipotecznych (w tym oprocentowanie) także nie uległy zmianie. Jak wynika z raportów m.in. AMRON SARFiN lub Metrohouse, marże kredytów hipotecznych rosną systematycznie od początku 2016 r.

Przeciętne marże kredytów hipotecznych

Źródło: Raport Metrohouse

Można się domyślać, że głównym powodem jest wprowadzenie podatku bankowego. Średnia marża kredytów hipotecznych oferowanych w polskich bankach w II kwartale 2017 r. wyniosła 2,22%. Od zapowiedzi wprowadzenia podatku bankowego marże wzrosły o ok. 0,5 pkt procentowego. Z kolei średnia marża kredytów hipotecznych na początku 2016 r. wynosiła 2,01%. Oczywiście dużo zależy od warunków kredytu, ale i tak pokazuje to skalę podwyżek. Pomimo systematycznego wzrostu średniej marży oraz przeciętnego oprocentowania kredytów hipotecznych koszt kredytu mieszkaniowego nadal jest niski.

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych 2016 – 2017

Więcej o wzroście marż kredytowych można przeczytać tutaj

Innym faktem, który potwierdza tezę, że wzrost marż nie zniechęcił Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych jest wzrost liczby wniosków. W czerwcu 2017 r. liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Również zakończenie programu MdM, który napędzał popyt na kredyty hipoteczne w pierwszych trzech miesiącach 2017 r., nie sprawiło, że zainteresowanie kredytem mieszkaniowym zmniejszyło się w II kwartale 2017 r. Liczba wniosków była niższa tylko o ok. 400 w porównaniu do I kwartału 2017 r.

W miejsce programu MdM ma pojawić się Mieszkanie+. Program ma wspierać głównie osoby chcące wynająć mieszkanie. Więcej na ten temat dowiecie się tu.

Jak wygląda przeciętna oferta kredytu hipotecznego w polskim banku?

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego w złotych w II kwartale 2017 r. wyniosła 233 tys. zł.

Od początku 2017 r. obowiązuje 20-procentowy wkład własny. KNF umożliwił jednak oferowanie kredytów z wkładem własnym na poziomie 10 proc. ceny nieruchomości. Taki wkład własny jest możliwy, jeśli np. wykupimy ubezpieczenie od niskiego wkładu (podwyższy to koszty kredytu).

Prawie 50% kredytów udzielany przez polskie banki to kredyty z niższym (10-procentowym) wkładem własnym. Wciąż dominują kredyty zaciągane na okres od 25 do 35 lat. Z rynku praktycznie zniknęły kredyty w obcych walutach.

Wkład własny (LtV) dla kredytów hipotecznych w Polsce

Co dalej ze stopami procentowymi?

Aktualnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 1,50% (stan na 12.2017), co jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Niski poziom stóp procentowych wpływa na stawki WIBOR, a co za tym idzie na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Taka sytuacja powinna utrzymać się na polskim rynku jeszcze przez jakiś czas, dopóki znacząco nie wzrośnie inflacja. Wtedy RPP, aby utrzymać ceny w celu inflacyjnym może zdecydować się na podwyższenie stóp procentowych.

Jest niemal pewne, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez cały 2017 r. Do tej pory znaczący wzrost inflacji dało się zaobserwować w I połowie 2017 r. Inflacja odbiła i z wartości ujemnych wzrosła do ok. 2 proc. rok do roku (stopa inflacji za październik 2017 r. wyniosła 2,1 rok do roku – dane GUS) Nie jest to jednak wzrost, który spowodowałby interwencję Rady Polityki Pieniężnej.

Ostatnia ankieta przeprowadzona przez PAP pokazuje, że ekonomiści spodziewają się pierwszych podwyżek w 2018 r. (przeważają głosy, że dopiero w III kwartale 2018 r.). Pojawiły się też głosy m.in. ze strony prezesa NBP, że stopy nie zmienią się także przez cały 2018 r. Jednak ostatnio, aż 6 spośród 10 członków Rady Polityki Pieniężnej wskazywało na możliwość podniesienia stóp procentowych w 2018 r.

W przypadku wzrostu stóp wzrośnie oprocentowanie kredytów i zwiększą się koszty odsetkowe kredytów hipotecznych. W kontekście oprocentowania kredytów warto śledzić odczyty inflacji i decyzje RPP. Pojedyncza podwyżka głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych może oznaczać wyższy koszt kredytu o kilkanaście złotych w przeliczeniu na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat. Wtedy miesięczna rata kredytu na 300 tys. zł, tylko po jednej podwyżce stóp, może wzrosnąć o ok. 50 zł.

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym

Wejście w życie znowelizowanej ustawy o kredycie hipotecznym w sierpniu br. wskazywało na kolejne podwyżki marż. Przede wszystkim zakaz cross-sellingu (sprzedaży innych produktów finansowych w ramach oferty kredytu hipotecznego) mógłby spowodować wzrost marż banków. Jednak jak na razie zmiany nie są widoczne, ponieważ banki od dłuższego czasu systematycznie podnosiły marże kredytów hipotecznych. Być może nowe regulacje są już w cenach. Więcej na temat nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym i wprowadzonych zmianach przeczytacie w tym wpisie.

Najlepsze kredyty hipoteczne w grudniu 2017 r.

W związku z szeroką ofertą kredytów hipotecznych, wybór najkorzystniejszej propozycji nie jest zadaniem łatwym. Na naszym portalu regularnie publikujemy ranking kredytów hipotecznych. W naszym zestawieniu przedstawiamy jedynie kredyty udzielane w złotych. Poniżej prezentujemy 2 najkorzystniejsze wg nas oferty, w przypadku których wniosek można złożyć przez Internet oraz 3 oferty pośredników i domów kredytowych. W dalszej części zestawienia zamieściliśmy oferty polskich banków udzielających kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny w PKO BP

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00% – 3,50%

Marża: ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

Zalety kredytu:

 • posiadacze ROR-u w PKO BP mogą liczyć na niższe odsetki;
 • niższa prowizja za udzielenie kredytu dla rodzin wielodzietnych;
 • możliwość negocjowania indywidualnych warunków cenowych;
 • zawieszenie spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy;
 • możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel.
Kredyt hipoteczny w Banku Millennium

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00%

Marża: 2,50% – 2,80%

Zalety kredytu:

 • niższe oprocentowanie o 0,5 pp dla posiadaczy konta osobistego, karty debetowej i zapewniających wpływ wynagrodzenia;
 • 0% prowizji za udzielenie kredytu;
 • 0% za wcześniejszą spłatę kredytu;
 • wakacje kredytowe raz w roku;

Oferty doradców finansowych i domów kredytowych

Kredyt hipoteczny - Dom Kredytowy NOTUS Finanse

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: ustalana indywidualnie

Marża: w zależności od banku

Zalety kredytu:

 • sprawdzenie możliwości zaciągnięcia kredytu w 25 bankach – w tym w: Alior Banku, BGŻ BNP, Citi Handlowym, BOŚ Banku, Banku Pocztowym, ING, mBanku, Eurobanku, Credit Agricole, Pekao SA, wybranych bankach spółdzielczych;
 • bezpłatne sprawdzenie warunków kredytowania dla indywidualnych przypadków kredytobiorców;
 • dostęp do różnych rodzajów kredytów pod hipotekę (kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczne, kredyt konsolidacyjny).
Kredyt hipoteczny - Expander

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: ustalana indywidualnie

Marża: w zależności od banku

Zalety kredytu:

 • możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej;
 • dostęp do ofert Alior Banku, BGŻ BNP, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Getin Banku, ING, mBanku Hipotecznego, Banku Pekao i Raiffeisen;
 • wysyłanie wniosków do wielu banków na raz.
Kredyt hipoteczny - Open Finance

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00%

Marża: oferta zbiorowa

Zalety kredytu:

 • możliwość zbadania zdolności kredytowej;
 • dostęp do ofert 14 polskich banków;
 • elastyczne warunki kredytowania.

Warto zaznaczyć, że wysokość prowizji oraz inne warunki kredytowania są podane orientacyjnie. Banki na podstawie zdolności kredytowej kredytobiorcy, jego historii kredytowej oraz parametrów kredytu ustalają indywidualne warunki kredytu dla danego klienta. Do parametrów, które odgrywają kluczowe znaczenie dla kosztów kredytu należy zaliczyć:

 • kwotę kredytu,
 • marżę kredytową,
 • prowizję za udzielenie kredytu,
 • wysokość wkładu własnego,
 • okres kredytowania.

Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie kredytu jest ustalane na zasadzie marża banku + WIBOR3M/6M. Aby oferty kredytów były bardziej przejrzyste, ustawodawca wprowadził obowiązek podawania rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania – w skrócie RRSO – w której to zawiera się nie tylko prowizja oraz oprocentowanie nominalne kredytu, ale również inne koszty związane z kredytem. W ten sposób kredytobiorca może w łatwy i transparentny sposób porównać oferty banków i sprawdzić ile wyniosą koszty odsetkowej w ciągu roku. Banki mają obowiązek podawania wysokości RRSO dla konkretnego przykładu kredytu przy prezentowaniu oferty i podpisywaniu umowy.

Co może obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Duży wkład własny – na poziomie powyżej 20 proc. kwoty kredytu – powoduje, że bank oferuje klientowi lepsze warunki kredytu, obniżając marżę. Premia za wyższy wkład w większości banków wynosi 0,2 pkt proc.

Wyższa kwota kredytu także prowadzi do niższej marży kredytowej – o ok. 0,1-0,2 pkt proc. Przy tym nie należy zapomnieć także o wysokiej zdolności kredytowej, która może obniżyć marżę o ok. 0,2 pkt proc.

W sumie dzięki wysokiemu wkładowi własnemu, dużej kwocie kredytu kredytobiorca i lepszej zdolności kredytowej bank może obniżyć oprocentowanie kredytu o ponad 0,6 pkt proc.

Ranking kredytów hipotecznych – pełne zestawienie

Nazwa bankuMax okres kredytowaniaMax wartość kredytuProwizja bankuDodatkowe informacje
Alior Bankdo 30 latdo 80% wartości nieruchomości2,00% – 5,00%Wstępna decyzja kredytowa w ciągu 24h

Możliwość skorzystania z promocyjnej marży 1,99%!

Możliwość zawieszenia spłaty kapitału do 6 miesięcy w roku (łącznie do 5 lat)

Bank Pocztowydo 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 3,50%Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat
BOŚ Bankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości1,75% – 3,00%Marża od 1,50%

Do 3 miesięcy wakacji kredytowych w roku

Możliwość obniżenia marży poprzez założenie ROR-u

BGŻ BNP Paribasdo 35 latdo 85% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Dodatkowa kwota kredytu na dowolny cel nawet do 15% kwoty przeznaczonej na cel mieszkaniowy

Możliwość bez prowizyjnego zaciągnięcia kredytu

BZ WBKdo 30 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 2,50%Wstępna decyzja kredytowa nawet w 15 minut!
Citi Handlowydo 30 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Bezpłatne rozpatrzenie wniosku kredytowego
Credit Agricoledo 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 3,00%Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat

Klient może wybrać pomiędzy niższą marża a zerową prowizją

Deutsche Bankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% lub 3,00%Marża banku od 1,84%

Kredyt może być zaciągnięty także w euro lub funcie brytyjskim

Eurobank do 30 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 3,00%Możliwość uzyskania dodatkowych środków na remont

Raz w roku można skorzystać z wakacji kredytowych

ING Bank Śląski do 35 latdo 80% wartości nieruchomości0,00% – 1,90%Możliwość wyboru: niższa marża lub 0% prowizji

Brak opłat przygotowawczych

mBankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 4,00%Możliwość wcześniejszej spłaty lub przewalutowania bez dodatkowych opłat

Mechanizm bilansowania kwoty kredytu w PLN kwotą depozytów w mBanku

Millennium Bankdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% –

2,00%

Brak opłat za wcześniejszą spłatę po 4 latach

Aktywne korzystanie z usług Millennium Banku może obniżyć marże

Pekao SAdo 30 latdo 90% wartości nieruchomości1,99% – 2,49%“Wakacje kredytowe” nawet do 12 miesięcy

0 zł za promesę ważną aż 60 dni

PKO BPdo 35 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% – 3,50%Jeden miesiąc w roku przysługują “wakacje kredytowe”

Możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel

Plus Bankdo 30 latdo 80% wartości nieruchomości2,80%Każdy wniosek rozpatrywany indywidualnie

Elastyczny okres kredytowania

Raiffeisen Polbank do 30 latdo 90% wartości nieruchomości0,00% lub 2,00%Prowizja 0% jest możliwa przy wykupieniu ubezpieczenia na życie

 

Metodologia rankingu – jak oceniamy oferty banków?

Podczas analizy poszczególnych ofert kredytów hipotecznych poddajemy ocenie ich najważniejsze charakterystyki, do których zaliczamy:

 • maksymalny okres kredytowania;
 • maksymalną wartość kredytu (jako % wartości nieruchomości – LtV);
 • wysokość prowizji;
 • dodatkowe, promocyjne zalety oferty;
 • możliwość złożenia wniosku przez Internet;
 • wysokość opłat przygotowawczych.

Więcej na temat warunków kredytowania i formalności dowiesz się na oferty-kredytow.com – Kompendium wiedzy na temat kredytu mieszkaniowego

Zdolność kredytowa – co należy wiedzieć?

Ranking kredytów hipotecznychZdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa zależy od wielu kwestii. Przed zaciągnięciem kredytu, dobrym krokiem jest samodzielne oszacowanie swojej zdolności kredytowej – przynajmniej pobieżne.

Podane niżej kryteria, na podstawie których ocenia się zdolność kredytową, to nie jedyne czynniki. Bank podczas oceny bierze wiele innych kwestii pod uwagę. Jednak, ze względu na edukacyjny charakter tego tekstu, nie zagłębimy się w technikalia banków, a przedstawiamy tylko podstawowe aspekty oceny zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od wysokości dochodów. Osoby lepiej zarabiające posiadają większą zdolność – co jest naturalnym następstwem. Warto pamiętać, że na dochody składają się nie tylko przychody z wykonywanej pracy, ale także inne “aktywności” przynoszące dochody. Z wysokością dochodów związany jest wskaźnik DtI (Debt to Income) czyli stosunek miesięcznej raty kredytu do dochodów netto. Standardową wielkością DtI dla większość polskich banków jest 30%. Oznacza to, że miesięczna rata kredytu nie może być wyższa niż 1/3 dochodów kredytobiorcy (graniczna wartość to 50% – czyli połowa dochodu netto – jeżeli zarabiamy 4 tys. zł netto rata kredytu nie powinna przekroczyć 2 tys. zł)

Zdolność kredytowa a dochód – przykład polskiej rodziny

Czteroosobowa rodzina mająca co miesiąc dochód do dyspozycji ok. 8 tys. zł netto może liczyć nawet na 760 tys. zł kredytu. Z kolei trzyosobowa rodzina, w której pracują dwie osoby i zarabiają łącznie 5 tys. zł netto powinna móc zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę nawet 480 tys. zł. Jak wynika z analiz i raportów AMRON i Metrohouse, Polacy mogą liczyć na góra ośmiokrotność rocznych dochodów netto. Dla polskich banków ta miara waha się w granicach od 6- do 8-krotności rocznych dochodów. Przyjmuje się, że rekomendowaną wartością jest 4,5-krotność dochodów netto – jednak wiadomo, że w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Bank oprócz dochodu, analizuje również wartość majątku kredytobiorcy. W skład majątku wchodzą m.in. aktywa finansowe, dobra trwałego użytku, nieruchomości ect. Wyższy majątek podnosi naszą zdolność kredytową, ponieważ majątek może stanowić zabezpieczenie kredytowe.

Kredytobiorcy starający się o kredyt hipoteczny są prześwietlani także pod kątem formy zatrudnienia. Najlepiej postrzegane są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. W dzisiejszych czasach o kredyt hipoteczny mogą starać się również osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. W takim przypadku bank analizuje stabilność zarobków oraz staż pracy na jednej umowie. Dochody z umowy o dzieło lub zlecenie są “zaniżane” przez banki. Co to oznacza? Dochód z umowy o dzieło może odpowiadać 70% dochodu z umowy o pracę na czas nieokreślony (Przy ocenie zdolności przez bank, 4000 zł netto z umowy o dzieło może odpowiadać 2800 zł netto z umowy o pracę ).

Nie bez znaczenie pozostaje nasza sytuacja rodzinna. Samotna osoba bez dzieci będzie lepiej postrzegana niż samotna matka z dziećmi. W komfortowej sytuacji są bezdzietne małżeństwa, które nie posiadają rozdzielności majątkowej. W takiej sytuacji dwójka osób ma o wiele wyższą zdolność kredytową, niż pojedynczy kredytobiorca.

Banki sprawdzając zdolność kredytową, oprócz analizy cech kredytobiorcy, biorą pod uwagę warunki kredytu. Mowa tutaj o kwocie kredytu, okresie kredytowania czy też walucie kredytu.

Nie można zapomnieć o historii kredytowej, która ma bardzo duży wpływ na przyznanie nam kredytu. Historia kredytowa jest oceniana punktowo. Nie będziemy zagłębiać się jak to dokładnie wygląda. Polecimy tylko serwis, gdzie można sprawdzić swoją historię. Tutaj na stronie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) można założyć konto i sprawdzić, co banki wiedzą o nas i naszej historii kredytowej oraz jakie mamy szanse na przyznanie kredytu. Bardziej kompleksowe informacje (dotyczące także firm) oferuje BIG InfoMonitor – gdzie również można założyć konto i uzyskać dostęp do raportów na temat dłużników.

Podsumowując, na zdolność kredytową przede wszystkim mają wpływ:

 • Wysokość dochodów
 • Wartość majątku kredytobiorcy
 • Forma zatrudnienia kredytobiorcy
 • Historia kredytowa
 • Sytuacja osobista kredytobiorcy
 • Warunki kredytu

Warto przeanalizować swoją zdolność kredytową, po o to aby realnie ocenić, na czym stoimy i na jaki kredyt hipoteczny możemy liczyć. 

W jakich sytuacjach warto zrezygnować z zaciągania kredytu mieszkaniowego?

 • masz krótki staż pracy i jesteś młodą osobą, nie możesz przewidzieć jak ułoży się twoje życie. Posiadasz wątpliwości co do tego czy będziesz pracował zagranicą czy w Polsce. Nie masz sprecyzowanych umiejętności zawodowych;
 • nie warto kupować mieszkania na kredyt, kiedy nie ma się jeszcze stabilnej sytuacji życiowej (narzeczona, żona, dzieci);
 • nie masz oszczędności lub twoje oszczędności są nieduże – banki dzisiaj wymagają wkładu własnego na kilkadziesiąt tysięcy złotych, zakup mieszkania wiąże się także z innymi kosztami.

Poszczególne koszty przy zakupie mieszkania na kredyt

 • wkład własny – 20% wartość nieruchomości np. w przypadku kredytu na 300 tys. zł to 60 tys. zł (w szczególnych sytuacjach wkład własny może wynieść 10%)
 • koszty sądowe, pośrednicy, notariusz – ok. 13 tys zł:
  1. podatek od czynności cywilnoprawnych – 6 tys. zł od 300 tys. zł (2 proc. od kwoty transakcji);
  2. taksa notarialna – 2 tys. zł;
  3. prowizja pośrednika – 5 tys. zł;
  4. wpis hipoteki – 60 zł;
 • koszty urządzenia mieszkania jeśli kupujemy od dewelopera – ok. 50 tys. zł (przeciętnie należy liczyć się z wydatkiem 800-1,2 tys. zł za metr kwadratowy)
 • koszty okołokredytowe:
  1. ubezpieczenie pomostowe – 3 tys. zł (należy je wykupić zanim nieruchomość zostanie wpisana do księgi wieczystej),
  2. prowizja początkowa – ok. 12 tys. zł (ok. 2% wartości kredytu)
  3. prowizja na pokrycie kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu – ok. 1800 zł (ok. 3 proc. od 20 proc. wartości mieszkania)

W sumie, kupując nieruchomość będziemy musieli wyłożyć dodatkowo ponad 100 tys. zł, aby móc zamieszkać w nowozakupionym mieszkaniu.

Pamiętajmy jednak przede wszystkim o kosztach obsługi długu, czyli o oprocentowaniu kredytu i innych kosztach wchodzących w rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Banki są zobowiązane do podawania RRSO na konkretnym przykładzie oferty. Dlatego najlepszym sposobem na wybór kredytu jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania podanej w umowie z bankiem oraz sprawdzenie stawek WIBOR (3M lub 6M) – od których są uzależnione koszty kredytu.

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2017
4.8 (95.05%) 97 votes