Kredyty dla firm 2018 – ranking najlepszych ofert

2

Jednym z najczęstszych problemów, na jakie napotykają przedsiębiorstwa podczas prowadzenia działalności jest brak kapitału na rozwój biznesu. W Polsce, tak jak w większości innych krajów europejskich –  a w odróżnieniu do Stanów Zjednoczonych – to banki są najczęstszym źródłem finansowania firm.

Analizując ofertę kredytów dla firm można wskazać przynajmniej trzy rodzaje kredytów.

Przyjmując za kryterium fazę rozwoju firmy – w pierwszej kolejności należałoby wymienić kredyt dla nowych firm – zaciągany przez przedsiębiorców będących na początkowym etapie rozwoju swojej działalności gospodarczej.

Gdy dana firma posiada już ugruntowaną pozycję na rynku, kolejnym rodzajem kredytu, który może pomóc w prowadzeniu działalności jest kredyt obrotowy (często nazywany kupieckim). Taki kredyt pomaga w bieżącym wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych ze swoimi kontrahentami i jest przeznaczany na pokrycie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy.

Ostatnim rodzajem kredytu, który należy wymienić – jest kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj kredytu służy do sfinansowania inwestycji, rozwoju przedsiębiorstw i co za tym idzie – powiększenia skali działalności.

Na podstawie powyższego podziału sprawdźmy, jak wygląda obecnie oferta kredytów firmowych. W dalszej części tekstu przedstawiamy aktualne oferty i ich analizę.

Ranking kredytów dla nowych firm – styczeń 2018

Kredyty inwestycyjne dla nowych firm co do zasady posiadają wyższe oprocentowanie, w porównaniu do innych kredytów dla przedsiębiorstw. Jest to efekt większego ryzyka kredytowego. Firma, której udzielany jest kredyt, nie posiada jeszcze odpowiednie pozycji na rynku i istniej duże prawdopodobieństwo niepowodzenia przedsięwzięcia. Kredyty dla nowych firm mają także bardziej restrykcyjne warunki kredytowania. Z tego powodu, nowa firma starająca się o kredyt musi liczyć się z odmową. W takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę banków, które specjalizuje się w udzielaniu kredytów firmom z krótkim stażem działalności.

BankKwota kredytuOkres kredytowaniaProwizjaUwagiSzczegóły oferty
do 50 tys. złdo 5 lat0%Bez zaświadczeń ZUS i USSprawdź ofertę
do 10 tys. złdo 2 lataUstalane indywidualnieDla nowych firm od pierwszego dnia działalnościSprawdź ofertę
do 100 tys. złdo 2 latUstalane indywidualnieBez konieczności rozliczania z się z pożyczkiSprawdź ofertę
do 30 tys. złdo 7 latod 0% kwoty pożyczkiWymaga założenia konta firmowegoSprawdź ofertę
do 50 tys. złdo 6 miesięcy2,5%Decyzja wydawana w maks. 15 min. Kredyt udzielany na dowolny cel firmowy.Sprawdź ofertę
do 15 tys. złdo 12 miesięcyUstalane indywidualnieMożliwość wliczenia kosztów pożyczki w koszty prowadzonej działalności gospodarczejSprawdź ofertę
do 600 tys. złdo 10 latUstalane indywidualnieBez zaświadczeń z ZUS i USSprawdź ofertę
do 50 tys. złdo 7 latod 2,5%Wymagany min. 12 miesięczny okres działalnościSprawdź ofertę

Ranking kredytów obrotowych dla przedsiębiorców – styczeń 2018

Kredyt obrotowy jest przeważnie zaciągany przez firmy zajmujące się handlem i rozliczającymi się ze swoimi kontrahentami. Spłata tego typu kredytów odbywa się zwykle w ciągu 90, 180 lub 360 dni. Jest to związane z okresami rozliczeniowymi obowiązującymi w danej firmie. Warto nadmienić, że kredyt obrotowy może być udzielony w obcej walucie. Zazwyczaj środki pochodzące z kredytu obrotowego są dostępne w rachunku bieżącym – w formie linii kredytowej. Kredyty obrotowe mogą być odnawialne. Jest to praktyczny sposób finansowania firm, które chcą utrzymać płynność finansową i na bieżąco rozliczać się z innymi przedsiębiorstwami.

BankKwota kredytuProwizjaUwagiSzczegóły oferty
do 300 tys. złUstalana indywidualnieKredyt dostępny dla firm ze stażem działalności co najmniej 12 miesięcySprawdź ofertę
do 250 tys. złUstalana indywidualnieMożliwość dostosowania terminu spłat oraz wysokości rat do specyfiki prowadzonej działalnościSprawdź ofertę
do 50 tys. złUstalana indywidualnieKarta kredytowa z limitem do 50 tys. zł przez 60 dni bez odsetekSprawdź ofertę

Ranking kredytów inwestycyjnych – styczeń 2018

Kredyt inwestycyjny jest oferowany firmom z określonym stażem działalności, które potrzebują kapitału na rozwój. Z reguły jest udzielny w dużych kwotach oraz na długi okres. Jednak w tym wypadku oprocentowanie kredytu może być niższe, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko kredytowe, niż w przypadku nowych firmach. Kredyt inwestycyjny, z uwagi na swój charakter, wymaga często zabezpieczenia – którym może być np. nieruchomość należąca do firmy. W ostatnim czasie można spotkać się z wieloma udogodnieniami ze strony banków, jeśli chodzi o kredyty inwestycyjne. Związane jest to ze wsparciem rządowym i ustaleniem preferencyjnych warunków kredytowania. Ma to na celu zwiększenie innowacyjności i produktywności firm działających w Polsce. Dlatego warto zgłębić jeszcze lepiej temat wsparcia przedsiębiorstw kredytami z gwarancjami de minimis.

BankKwota kredytuOkres kredytowaniaProwizjaUwagiSzczegóły oferty
do 300 tys. zł5 lat0%Wystarczy historia z firmowych kont bankowych za ostatnie 6 miesięcySprawdź ofertę
kredyt do 80% kwoty
realizowanej inwestycji
do 20 latustalana indywidualnieZabezpieczenie spłaty kredytu
na przedmiocie realizowanej inwestycji
Sprawdź ofertę
do 100 tys. zł12 miesięcyustalana indywidualniePożyczka dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnychSprawdź ofertę
do 4 mln złdo 20 latod 0% do 5%0% prowizji za wcześniejszą spłatę kredytuSprawdź ofertę
do 2 mln zł10 lat0% kosztem wyższej marżyWykupienie ubezpieczenia obniża marżę o 0,5 pkt procentowegoSprawdź ofertę
do 80 lub 90% wartości inwestycji15 latod 1%Możliwość karencji do 18 miesięcySprawdź ofertę
do 80% nakładów inwestycyjnych15 lat5%Karencja w spłacie rat kapitałowych do 24 miesięcySprawdź ofertę

 

Dlaczego kredyty to najpopularniejszy sposób finansowania polskich firm?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, najpopularniejszym sposobem na finansowanie działalności firmy jest kredyt bankowy. Ponad 60% całego finansowania europejskich firm pochodzi od banków. Za 40% odpowiadają rynki kapitałowe.

W naszym kraju większość firm szuka finansowania w bankach. Widać to zwłaszcza po statystykach, które pokazują, że polscy przedsiębiorcy o wiele częściej wybierają kredyt w banku, niż finansowanie z rynku kapitałowego. Banki finansują większość inwestycji firm – ok. 80 proc. Ok. 14 proc. kapitału pochodzi z obligacja. Istotną rolę w finansowaniu przedsiębiorstw w Polsce odgrywa Bank Gospodarki Krajowej. W ciągu roku BGK udzielił gwarancji de minimis na kwotę ponad 9 mld zł – co pozwoliło firmom na zaciągnięcie kredytów o wartości ponad 16 mld zł. W sumie z pomocy BGK skorzystało 120 tys. małych i średnich firm w Polsce.

Inaczej wygląda finansowanie na rynkach pozaeuropejskich. Np. w Stanach Zjednoczonych o wiele popularniejszą formą finansowania firm jest pozyskiwanie środków z rynków kapitałowych. Skala finansowania sięga nawet 80 proc. Wynika to m.in. z charakterystyki europejskich systemów finansowych, które w większym stopniu oparte są na bankach. W Stanach Zjednoczonych historycznie zawsze większe znaczenie posiadały rynki kapitałowe – czyli np. giełdy.

Kredyt bankowy wiąże się niestety z pewnymi niedogodnościami  (posiadanie zadłużenia, ponoszenie kosztów kredytowania).  Pomimo tego to najłatwiejszy sposób pozyskania środków pieniężnych na sfinansowanie rozwoju firmy w Polsce. Zwłaszcza teraz, kiedy kredyty posiadają niskie oprocentowanie spowodowane niskimi stopami procentowymi. Przedsiębiorstwa mogą w ten sposób taniej pozyskać kapitał na działalność.

Jak wybrać najlepszy kredyt?

Najważniejszym czynnikiem determinujących wybór kredytu jest wysokość całkowitych kosztów kredytowania. Na koszty składają się m.in. prowizja banku i oprocentowanie nominalne. Prowizja jest naliczana jednorazowo, przy przyznawania kredytu. Prowizje banków w Polsce wahają się w zależności od oferty i rodzaju kredytu – od 0% do nawet 15%.

Jeśli chodzi oprocentowanie kredytów to składa się na nie stawka WIBOR (najczęściej 1M, 3M, 6M) oraz marża banku. WIBOR jest rynkową stopą procentową, czyli oprocentowaniem po jakim banki pożyczają sobie nawzajem kapitał. Z kolei na koszt kapitału w gospodarce decydujący wpływ mają stopy procentowe ustalane przez RPP.

Marża banku zależy od polityki danego banku i jest ustalana indywidualnie. Zależy m.in. od takich czynników jak: zdolność kredytowa, rodzaj zabezpieczenia, warunki kredytowania, sprawozdanie finansowe firmy czy prognozy wyników finansowych.

Powyższe parametry kredytu są kluczowe dla wysokości kosztów kredytowania. Należy jednak pamiętać, że nie tylko prowizja i marża warunkują to ile rzeczywiście zapłacimy za kredyt. Banki udzielając kredytów wymagają także wykupienia ubezpieczenie – lub np. naliczają opłatę przygotowawczą. Na koszty kredytowe wpływ ma również rodzaj zabezpieczenia i cel kredytowania. Wysoka wartość zabezpieczenia może obniżyć koszty kredytowania. Ryzykowny cel kredytowania w przypadku kredytu inwestycyjnego dla nowej firmy może sprawić, że kredyt będzie droższy.

Jeden z lepszych sposób na sprawdzenie całkowitych kosztów kredytu jest porównanie RRSO – czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu (m.in. prowizja, marża, inne koszty okołokredytowe).

Oprócz kosztów kredytu, należy także sprawdzić:

  • okres kredytowania,
  • maksymalną kwotę kredytu,
  • szybkość decyzji kredytowej,
  • możliwość karencji,
  • dodatkowe wymagania banku.
Kredyty dla firm 2018 – ranking najlepszych ofert
4.9 (98.33%) 48 votes

2 komentarze

Zostaw komentarz