Ranking najlepszych kont oszczędnościowych – listopad 2020

1

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy służący do systematycznego odkładania pieniędzy. Rachunki oszczędnościowe gwarantują bezpieczeństwo oraz minimalne zyski w postaci odsetek. Takie konta są dobrą alternatywą dla lokat terminowych. Z jednej strony większość kont posiada niższe oprocentowanie niż lokaty. Jednak z drugiej strony, środki z takiego rachunku możemy wycofać w każdej chwili, bez utraty naliczonych odsetek.

Banki w swojej ofercie posiadają różne rodzaje rachunków. Dostępne są standardowe rachunki bieżące służące do przetrzymywania środków pieniężnych i przeprowadzania transakcji. Możemy założyć rachunek walutowy, jeśli wybieramy się zagranicę lub zarabiamy w obcej walucie. Banki oferują rachunki dla osób niepełnoletnich lub konta młodzieżowe dla klientów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Najpopularniejszymi produktami oszczędnościowymi dostępnymi w bankach są lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. Obydwa instrumenty służą do bezpiecznego oszczędzania i zarabiania na odsetkach naliczanych od zdeponowanego kapitału. Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że posiadają nieco niższe oprocentowanie niż lokaty bankowe. Z drugiej strony, tego typu konta umożliwiają wycofanie środków z rachunku w każdej chwili – bez utraty odsetek.

Oszczędzanie na rachunku w banku

Rachunki oszczędnościowe posiadają oprocentowanie. Dzięki temu klient może zarabiać na odłożonym kapitale i otrzymywać odsetki. Konto oszczędnościowe posiada także podstawowe cechy zwykłych rachunków. Umożliwia przelewanie środków na inne konta i pozwala na płatności bezgotówkowe. Jednak jako, że takie konto ma służyć głównie do oszczędzania, banki ograniczają możliwości płynnego obracania środkami wprowadzając opłaty za większą ilość przelewów w miesiącu.

Podstawowa charakterystyka kont oszczędnościowych

Każde konto oszczędnościowe posiada oprocentowanie. Jednak to nie jedyne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego rachunku.

Co sprawdzać i porównywać?

• Wysokość i rodzaj oprocentowania
• Rodzaj kapitalizacji
• Minimalny i maksymalny depozyt, od którego naliczane są odsetki
• Okres, przez który jest gwarantowane oprocentowanie

Konto oszczędnościowe to także koszty. Dlatego przed otworzeniem rachunku należy sprawdzić:

• Liczbę darmowych przelewów w ciągu miesiąca
• Koszt każdego kolejnego płatnego przelewu na inny rachunek
• Opłatę za założenie rachunku*
• Opłatę za prowadzenie rachunku*

*Dwie ostatnie opłaty są rzadko spotykane w polskich bankach.

Ostatnią kwestią, jaką należy sprawdzić przy szukaniu oferty konta oszczędnościowego, są dodatkowe warunki jakie stawia bank. Przede wszystkim chodzi o to, czy wymagane jest od nas równoczesne otworzenia rachunku osobistego w danym banku. Konieczność założenia konta osobistego może wiązać się z niedogodnościami i dodatkowymi opłatami (lecz nie zawsze). Ważne jest także, czy dotychczas byliśmy klientami danego banku. Najlepsze konta oszczędnościowe wymagają statusu nowego klienta. Bank może oferować lepsze warunki oprocentowania dla nowych środków.

Jak wygląda standardowa oferta konta oszczędnościowego?

Najlepsze konta oszczędnościowe przeważnie posiadają niższe oprocentowanie niż najlepsze lokaty bankowe. Jednak jeśli porównamy je do przeciętnych ofert lokat, to okaże się, że takie rachunki gwarantują o wiele atrakcyjniejsze oprocentowanie. Najlepsze konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie w graniach 2-3% w skali roku. Zarabiać na odsetkach możemy od najmniejszej kwoty – co oznacza, że nawet od niewielkich zaskórniaków bank naliczy odsetki.

Kwota depozytu w przypadku kont oszczędnościowych wynosi zazwyczaj od 10 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Na rynku dominują oferty, które pozwalają zdeponować na rachunku oszczędnościowym do 100 tys. zł.

Kapitalizacja odsetek dla kont oszczędnościowe odbywa się przeważnie co miesiąc. Czasami można trafić na oferty, które posiadają dzienną kapitalizację odsetek (najkorzystniejsze rozwiązanie) lub nieco dłuższy przedział czasowy kapitalizacji odsetek – np. co 3 miesiące.

Banki oferują najlepsze warunki na promocyjnych rachunkach. Dlatego też okres przez jaki obowiązuje wyższe oprocentowanie jest ograniczony. Zazwyczaj banki gwarantują oprocentowanie przez okres 3-4 miesięcy od założenia rachunku.

Konta oszczędnościowe pozwalają wycofać środki w każdej chwili bez utraty odsetek, ale posiadają pewne ograniczenia. Co to oznacza? Standardem jest, że klientowi przysługuje jeden darmowy przelew w ciągu miesiąca. Kolejne wypłaty środków z rachunków będę wiązać się z opłatą. Środki z konta oszczędnościowego będziemy mogli wycofać zawsze, ale częstsze obracanie kapitałem będzie oznaczać dodatkowe koszty, co z kolei przełoży się na ostateczne zyski z takiego rachunku. Opłata za każdy kolejny przelew to ok. 3-10 zł.

Ranking kont oszczędnościowych – styczeń 2020

Poniżej zostały zaprezentowane oferty konta oszczędnościowych, które są dostępne w polskich bankach i posiadają najlepsze warunki. W zestawieniu nie ma kont, które posiadają oprocentowanie niższe niż 2% w skali roku. Ranking zawiera wszystkie najważniejsze informacje, które są potrzebne do porównania ofert i wyboru najlepszej. Warto zwrócić uwagę, czy dane konto oszczędnościowe wymaga również założenia rachunku osobistego.

Konto oszczędnościowe - T-Mobile Usługi Bankowe

Wysokość oprocentowania: 3,00%

Okres gwarancji oprocentowania: 3 miesiące

Maksymalny depozyt: do 50 tys. zł

Rodzaj kapitalizacji: miesięczna

Liczba darmowych przelewów w miesiącu: 1, kolejny przelew 5 zł

Konieczność założenia rachunku osobistego: Tak

Dodatkowe uwagi:

 • Korzystając z konta osobistego i płacąc bezgotówkowo można otrzymać do 300 zł premii

Konto oszczędnościowe PROFIT - Bank Millennium

Wysokość oprocentowania: do 2,70%

Okres gwarancji oprocentowania: 3 miesiące

Maksymalny depozyt: do 100 tys. zł

Rodzaj kapitalizacji: miesięczna

Liczba darmowych przelewów w ciągu miesiąca: 1, kolejny przelew 5 zł

Konieczność założenia rachunku osobistego: Tak

Dodatkowe uwagi:

 • Posiadacze rachunku osobistego Konto 360° zyskują lepsze oprocentowanie 2,7%

Konto oszczędnościowe - Nest Bank

Wysokość oprocentowania: 2,25%

Okres gwarancji oprocentowania: 2 miesiące

Maksymalny depozyt: do 50 tys. zł

Rodzaj kapitalizacji: miesięczna

Liczba darmowych przelewów w ciągu miesiąca: 1, kolejny przelew 5 zł

Konieczność założenia rachunku osobistego: Tak

Dodatkowe uwagi:

 • możliwy wybór waluty (EUR, USA, GBP)

Komentarz do zestawienia

W powyższym zestawieniu zaprezentowane zostały konta oszczędnościowe, których oprocentowanie wynosi co najmniej 2% w skali roku. Wszystkie konta umożliwiają wpłacenie przynajmniej 10 tys. zł. Większość ofert wymaga założenia także rachunku osobistego. Niekiedy jest to dobrowolne, ale otworzenie rachunku osobistego gwarantuje lepsze warunki (Bank Millennium). Wszystkie konta pozwalają raz w miesiącu przelać bezpłatnie oszczędności na inny rachunek. Kolejne przelewy kosztują ok. 5-10 zł. W przypadku wszystkich ofert banki wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Są to m.in. posiadanie statusu nowego klienta lub wpłacenie nowych środków na rachunek. Oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych jest nieco niższe niż najlepszych lokat bankowych (3-4% w skali roku).

Zabezpieczenie konta oszczędnościowego – czy można stracić oszczędności w banku?

Konta oszczędnościowe, podobnie jak inne rachunki bankowe, są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG jest instytucją, która w razie upadku banku zapewnia wypłatę utraconych środków ulokowanych na depozycie bankowym. W przypadku wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego decyzji o zawieszeniu działalności danego banku, następuje proces wypłaty oszczędności. Gwarancjami objęte są zarówno depozyty złotowe jak i walutowe. W całości gwarantowane są depozyty do równowartości 100 000 euro w złotych. Nie ma znaczenia liczba posiadanych rachunków w danym banku.

Wady i zalety kont oszczędnościowych

Zalety

 • Brak ryzyka utraty oszczędności
 • Gwarancja osiągnięcia nawet minimalnego zysku
 • Elastyczność w dysponowaniu oszczędnościami
 • Ochrona kapitału przed inflacją

Wady

 • Niższe oprocentowanie niż na lokatach
 • Ograniczony okres gwarancji oprocentowania
 • Konieczność otworzenia rachunku osobistego
 • Opłaty za większą ilość przelewów

Polecamy sprawdzić także ranking kont osobistych, ponieważ większość ofert kont oszczędnościowych wymaga otworzenia rachunku osobistego.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych – listopad 2020
4.2 (84.83%) 29 votes