Ranking kart kredytowych 2018 – sprawdź najlepsze oferty

0

Karta kredytowa to produkt finansowy, który jest bardzo przydatny w codziennym życiu. Kredytówka jest szeroko akceptowalnym środkiem płatniczym. Wykorzystujemy ją, kiedy brakuje nam środków na koncie. Dzięki niej możemy opłacić bilety lotnicze lub zarezerwować hotel. Karta kredytowa jest wymagana m.in. w przypadku korzystania z aplikacji mobilnych (np. Uber) lub wykupienia subskrypcji na usługę taką jak Spotify czy Netflix.

Karta kredytowa jest jednym z najpopularniejszych produktów kredytowych. Karty kredytowe mogą przede wszystkim pomóc nam w sytuacji “utraty płynności finansowej” – np. gdy w danej chwili brakuje nam środków na koncie. Kredytówka jednak może okazać się zgubna – np. wpędzić w trudne do spłacenia długi. Z drugiej strony jest to wygodna forma płatności bezgotówkowych, dzięki której możemy korzystać na co dzień z wielu przywilejów. Należy także pamiętać, że do otrzymania karty kredytowej jest wymagana przynajmniej podstawowa zdolność kredytowa.

Jak działa karta kredytowa?

Zarówno karta kredytowa jak i karta debetowa służą głównie do płatności bezgotówkowych. Jednak gdy zagłębimy się bardziej w szczegóły; to okaże się, że są to zupełnie różne produkty bankowe. W przypadku karty debetowej dysponujemy swoimi pieniędzmi, które znajdują się na naszym koncie osobistym. Z kolei karta kredytowa działa trochę, jak linia kredytowa albo kredyt obrotowy dla firm. Środki, z których korzystamy, nie należą do nas. Limit środków jest ustalany po części przez nas, ale to bank ostatecznie potwierdza wysokość limitu. Środki pieniężne, jakie wykorzystamy w ramach karty kredytowej, są oprocentowane, jednak obowiązuje tzw. grace period (ten termin został opisany w dalszej części tekstu). Po określonym czasie następuje spłata zadłużenia na karcie kredytowej. Jednak zadłużenie nie jest spłacane tak jak np. w przypadku zwykłego kredytu konsumpcyjnego, gdzie obowiązuje stała rata.

Standardowa karta kredytowa posiada swój unikalny numer, który jednocześnie stanowi rachunek karty kredytowej. Na karcie znajduje się również data ważności, a na odwrocie karty znajduje się trzycyfrowy kod CVV, który służy do weryfikacji płatności. Właśnie te dane należy podawać przy dokonywaniu transakcji kartą kredytową np. przez Internet (oczywiście należy jeszcze podać imię i nazwisko posiadacza karty).

Propozycje najlepszych ofert kart kredytowych – grudzień 2018 r.

Poniżej znajdują się wybrane oferty kart kredytowych. Część z tych kart jest oferowana na promocyjnych warunkach. W zestawieniu podane zostały podstawowe koszty, jakie wiążą się z korzystaniem z danej karty kredytowej. Wszystkie oferty są dostępne przez Internet – co oznacza, że możemy złożyć wniosek o kartę nie wychodząc z domu.

W grudniu 2018 roku zaszło sporo zmian w promocyjnej ofercie kart kredytowych Citibanku. Dobrą wiadomością jest to, że Karta World MasterCard w Citi nie wiąże się z ponoszeniem opłaty miesięcznej wynoszącej 18 zł. Zniesienie opłaty jest nieograniczone czasowo. Warto też przypomnieć, że Karta World MasterCard to jeden z “bardziej prestiżowych plastików”.

Karta kredytowa Citi Simplicity ze zwrotem do 4% na Booking.com

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł

Prowizja za przelew z rachunku karty: 8%, min. 10 zł

Wypłata w bankomacie: 8%, min. 10 zł

Dodatkowe korzyści:

 • Do 4% zwrotu na Booking.com
 • brak opłaty za powiadomienia SMS;
 • okres bezodsetkowy do 56 dni;
 • brak opłat za dodatkowe karty.


Karta BGŻ BNP Paribas z bonem 300 zł do sklepów Biedronka

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł*

Prowizja za przelew z rachunku karty: 4,9%, min. 10 zł

Wypłata w bankomacie: 4,9%, min. 10 zł

*jeśli w ciągu 3 pierwszych okresów rozliczeniowych wydamy 1500 zł; inaczej 6 zł

Dodatkowe korzyści:

 • Vouchery o łącznej wartości 300 zł do wydania w sklepach Biedronka
 • okres bezodsetkowy do 56 dni;
 • Program mamBONUS umożliwiający otrzymywanie voucherów i rabatów do m.in.: Zalando, Answear.com, RTV Euro AGD, W.Kurk, merlin.pl, Booking.com, empik.com, morele.net, Douglas, InterSport.


Karta kredytowa Citi Simplicity - 15 000 pkt Priceless Specials

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł

Prowizja za przelew z rachunku karty: 8%, min. 10 zł

Wypłata w bankomacie: 8%, min. 10 zł

Dodatkowe korzyści:

 • Za wyrobienie karty klient otrzyma 15 000 pkt, które można wymienić np. na: 18 biletów do kina / blender / voucher 250 zł
 • brak opłaty za powiadomienia SMS;
 • okres bezodsetkowy do 56 dni;
 • brak opłat za dodatkowe karty.


Karta kredytowa TURBOkarta - Santader Consumer Bank

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł*

Prowizja za przelew z rachunku karty: 8%, min. 10 zł

Wypłata w bankomacie: 8%, min. 10 zł

* jeśli transakcje w ciągu miesiąca wyniosą więcej niż 1 tys. zł; inaczej 4,99 zł

Dodatkowe korzyści:

 • 3% tańsze paliwo i 1% tańsze zakup – do 30 zł miesięcznie;
 • okres bezodsetkowy do 54 dni;
 • bezpłatny car assistance.


Karta kredytowa Citi Simplicity z konsolidacją kredytów

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł

Prowizja za przelew z rachunku karty: 8%, min. 10 zł

Wypłata w bankomacie: 8%, min. 10 zł

Dodatkowe korzyści:

 • 0% RRSO przy spłacie skonsolidowanych kredytów przeniesionych do Citi
 • brak opłaty za powiadomienia SMS;
 • okres bezodsetkowy do 56 dni;
 • brak opłat za dodatkowe karty.


Karta kredytowa Impresja - Bank Millennium

Opłata za wydanie karty: 0 zł

Opłata miesięczna za korzystanie z karty: 0 zł*

Prowizja za przelew z rachunku karty: 3,99%, min. 9,99 zł

Wypłata w bankomacie: 3,99%, min. 9,99 zł

*za wykonanie 5 transakcji w miesiącu; inaczej 7,99 zł

Dodatkowe korzyści:

 • 5% zwrotu za zakupy u ponad 20 Partnerów – do 760 złotych rocznie;
 • okres bezodsetkowy do 51 dni;
 • “Wygodne Raty 0%” – możliwość rozłożenia na nieoprocentowane raty miesięczne wykorzystanego limitu na, nawet 2 razy w roku w ramach programu.


Najczęstsze opłaty za kartę kredytową

Banki oprócz naliczania odsetek od wykorzystanych środków z karty kredytowej, pobierają wiele innych opłat. Oprócz standardowych odsetek możemy spodziewać się:

 • Opłaty za wydanie karty
 • Opłaty miesięcznej (lub rocznej), pobieranej po zakończeniu każdego roku użytkowania (możemy jej uniknąć, np. jeśli wykonamy odpowiednią liczbę transakcji – zależy to od banku)
 • Prowizji od transakcji wypłat gotówki w bankomatach krajowy
 • Opłaty za przelewy z rachunku karty kredytowe
 • Prowizji za podwyższenie limitu karty
 • Opłaty za przekroczenie limitu karty
 • Opłaty za wyciąg papierowy

To tylko nieliczne – ale najczęściej występujące – opłaty i prowizje, jakie możemy ponieść przy korzystaniu z karty kredytowej. Warto zauważyć, że patrząc po rodzajach opłat, karta kredytowa na pewno nie służy głównie do wypłaty środków z bankomatów i dokonywania przelewów z rachunku karty na inny rachunek.

Dla kogo jest przeznaczona karta kredytowa?

Karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dodatkowe środki na podstawowe wydatki. Kredytówka przydaje się w bardzo wielu konkretnych sytuacjach, co zostało opisane w dalszej części artykułu. Aby otrzymać kartę kredytową musimy posiadać zdolność kredytową. Najczęściej wystarczy wykazanie stałych wpływów na koncie osobistym – czyli np. otrzymywanie systematycznie pensji za pracę. Nie trzeba posiadać rachunku osobistego i karty kredytowej w tym samym banku, jednak takie połączenie ułatwia spłatę zadłużenia na karcie (przykładem takiej oferty, gdzie nie musimy posiadać konta, ale możemy korzystać z karty kredytowej jest Citi Handlowy).

Przyznanie karty oraz ustalenie limitu na karcie kredytowej jest uzależnione od zdolności kredytowej. Decyzję o przyznaniu karty i limitu podejmuje analityk lub system informatyczny banku. Przy staraniu się o kartę kredytową będziemy w jakiś sposób musieli wykazać, że „stać” nas na nią. Najczęściej będziemy musieli przedstawić zaświadczenie o zarobkach z firmy gdzie pracujemy. W niektórych przypadkach może wystarczyć np. PIT za ostatni rok lub jeśli posiadamy rachunek osobisty w tym samym banku – wykazanie systematycznych wpływów na koncie.

Okres bezodsetkowy i naliczanie kwoty odsetkowej

Największą zaletą karty kredytowej jest możliwość bezkosztowego powiększenia środków pieniężnych, jakimi możemy dysponować w danym czasie. To tak jakby nasz portfel nagle stawał się „głębszy”. Okres bezodsetkowy inaczej grace period to czas, przez jaki nie są naliczane odsetki od wykorzystanych środków z karty kredytowej. Każda osoba korzystająca z karty kredytowej otrzymuje wyciąg z rachunku karty. Może to się odbywać w formie listownej (zamierzchłe czasy) lub np. w formie elektronicznej poprzez wysłanie na nasz adres mailowy zestawiania transakcji przeprowadzonych za pomocą kredytówki. Wyciąg z karty kredytowej obejmuje najczęściej okres 30 dni. Po otrzymaniu wyciągu mamy czas na spłatę zadłużenia – zazwyczaj jest to około dwudziestu paru dni. Do tego czasu nie zapłacimy odsetek za wykorzystane środki – jednak po upłynięciu tego terminu – już tak.

splata_karty_grafika

Warto zauważyć, że oprocentowanie na karcie kredytowej wynosi prawie zawsze czterokrotność stopy lombardowej. Jest to najwyższe możliwe oprocentowanie, jakie może ustalić bank i określa to szczegółowo ustawa “antylichwiarska”. Dlatego obecnie, karty kredytowe posiadają oprocentowanie w skali roku nie wyższe niż 10% (stopa lombardowa 2,5% x 4). Warto zaznaczyć, że jest to oprocentowanie w skali roku czyli miesięcznie zapłacimy 1/12 kwoty odsetkowej.

Spłata zadłużenia na karcie kredytowej

Spłata zadłużenia karty kredytowej odbywa się co miesiąc. Zadłużenie jest spłacane automatycznie. Możemy spłacić całość zadłużenia, minimalną kwotę wymaganą przez bank lub minimalny procent kwoty zadłużenia. To, jaką formę wybierzemy – zależy od nas. Jeśli po otrzymaniu wyciągu spłacimy całe zadłużenie w terminie ustalonym przez bank – nie zapłacimy odsetek od zadłużenia na karcie. Jeśli jednak wybierzemy np. spłatę minimalnej części – od pozostałych środków, jakie zostaną do spłacenia będą naliczane odsetki od dnia, od którego powstało zadłużenie.

Dlaczego opłaca się mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa to pewnego rodzaju “inżynieria finansowa”, albo inaczej sposób na optymalizację przepływów pieniężnych. Wyobraźmy sobie, że jest koniec miesiąca. Wypłatę dostajemy 10. każdego miesiąca. Nagle pojawia się nieplanowany wydatek, a na naszym koncie nie ma wystarczających środków. W takim przypadku karta kredytowa okazuje się zbawienna.

Karta kredytowa to także różnego rodzaju przywileje. Chodzi m.in. o programy lojalnościowe (Miles & More, Payback), moneyback (czyli zwroty pieniężne za dokonane transakcje bezgotówkowe) lub inne produkty finansowe oferowane na preferencyjnych warunkach.

Karta kredytowa niejednokrotnie może okazać się niezbędna w codziennym życiu. W dobie wszechobecnego Internetu karta kredytowa znacząco ułatwia internetowe płatności. I nie chodzi tutaj tylko o zwykłe zakupy online. Kredytówka będzie nam potrzebna przy wynajmowaniu samochodu lub np. przy zakupie biletów lotniczych. Karta kredytowa jest niezbędna przy korzystaniu z płatnych aplikacji mobilnych typu Spotify, Uber, Netflix ect. Zakup treści w sieci – np. gazet w e-wydaniu często wymaga karty kredytowej. Kredytówka jest również wymagana przez firmy świadczące usługi płatnicze – PayPal, Neteller.

Podsumowanie

Karta kredytowa to bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy często potrzebują zwiększenia płynności finansowej. Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Wiadomo, że jeśli chcemy korzystać z karty kredytowej powinniśmy posiadać stałe źródło dochodu. Kredytówka to usługa finansowa dla rozważnych ludzi, którzy potrafią kontrolować swoje wydatki. Podsumowując, karta kredytowa to bardzo wygodna usług finansowa, jednak warto zachować dużo ostrożności przy korzystaniu z niej – zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i w kwestii nadmiernego zadłużania się.

Ranking kart kredytowych 2018 – sprawdź najlepsze oferty
4.3 (86.92%) 26 votes