Qlik – czyli jak zapłacić za rachunki jednym kliknięciem

0

Qlik to usługa stworzona przez Krajową Izbę Rozliczeń (KIR) razem ze Zawiązkiem Banków Polskich. Dla mnie to rozwiązanie wydaje się być hitem. Usprawni opłacanie rachunków za prąd, telefon, gaz czy też kablówkę. Dzięki temu, z poziomu internetowego serwisu transakcyjnego naszego banku (lub aplikacji mobilnej), jednym kliknięciem będziemy mogli opłacić rachunki.

Kto co miesiąc nie użera się z płaceniem rachunków za telefon czy telewizję? Jeśli chcemy zapłacić rachunki przez Internet, zazwyczaj wymaga to od nas kilku logowań na strony dostawców, wypełniania danych, logowania się do serwisu banku i potwierdzania pojedynczych transakcji. Dodatkowo, pośrednicy dzięki którym możemy zapłacić przez Internet (np. Blue Cash) pobierają prowizję za każdą transakcję.

KIR postanowił uprościć płacenie comiesięcznych rachunków klientom polskich banków i stworzył usługę Qlik. Qlik umożliwia dostawcom usług (przeważnie mediów) wystawianie faktur i wysyłanie informacji o płatności do bankowości elektronicznej klientów polskich banków. Klienci dzięki tej usłudze będą mogli zapłacić za rachunek bezpośrednio z serwisu transakcyjnego swojego banku. Nie trzeba będzie wypełniać dodatkowych danych, przelogowywać się z konta na konto, nie mówiąc już o płaceniu prowizji pośrednikowi.

Według założenia klienci banków będą mogli uregulować rachunek jednym kliknięciem lub ustawić opcję automatycznej zapłaty. Qlik ma zminimalizować ryzyko opóźnień w opłatach i wyeliminować możliwość popełniania błędu przy ręcznym wypełnianiu danych. Do tego dojdzie możliwość zapłaceni rachunków w jednym miejscu.

Na razie Qlik znajduje się w fazie testów. Do tej pory udostępniony został klientom korporacyjnym i przedsiębiorcom. Wprowadzenie Qlika zapowiedziały: mBank, Millennium, Citi Handlowy i Raiffeisen Polbank. Przypuszczam, że w niedalekiej przyszłości Qlik stanie standardem opłacania rachunków wśród polskich banków (zwłaszcza, że dostawca tej usługi – KIR – to częściowo podmiot państwowy i jego działanie ma raczej charakter misyjny, a nie komercyjny).

Komentowanie zamknięte do odwołania