Programy lojalnościowe i Cashback – na czym polegają i którą ofertę wybrać?

4

Programy rabatowe to jeden z lepszych sposobów na zdobywanie dodatkowych premii i zgarnianie różnego rodzaju profitów (np. w postaci nagród rzeczowych) w zamian za “lojalne zakupy”. Programy lojalnościowe wiążą się z robieniem zakupów w najróżniejszych punktach usługowo-handlowych oraz Internecie. W tym wpisie postaramy się przedstawić najbardziej popularne i najkorzystniejsze programy lojalnościowe działające w Polsce.

Jak działają programy rabatowe?

Programy lojalnościowe mogą mieć różną formę wynagradzania klientów sklepów. Z jednej strony możemy zbierać punkty, które następnie są wymieniane na nagrody rzeczowe lub bony rabatowe. Punkty zebrane w programie lojalnościowym mogą służyć także jako środek płatniczy. Z drugiej strony może to być cashback – czyli forma wynagradzania klientów sklepów w postaci zwrotu części wydanych środków na zakupy. Tego typu promocje mają za zadanie przyciągnąć nowych klientów, a następnie związać ich na dłużej z ofertą danego partnera. Zwiększają również sprzedaż i są formą taniej reklamy. Mają też na celu budowanie pozytywnych relacji z marką, produktem, czy też firmą.

Programy lojalnościowe są popularne zwłaszcza w przypadku takich firm jak: super- i hipermarkety, stacje benzynowe, linie lotnicze, sieci hoteli, banki, lokale gastronomiczne. My w naszej analizie przyjrzeliśmy się programom, które obejmują wiele branży. W przypadku trzech omawianych programów możemy otrzymywać zwroty środków w postaci realnych pieniędzy. Jeden program oferuje zbieranie punktów wymienianych na nagrody i bony. Z kolei czwarty program umożliwia zbieranie zarówno punktów, jak i otrzymywanie zwrotów pieniężnych za zakupy.

Zestawienie programów rabatowych i cashbacków

Refunder

 • sklepy stacjonarne: Nie
 • sklepy internetowe: Tak
 • forma premii: pieniężna
 • forma wypłaty: gotówkowa na konto
 • minimalna kwot wypłaty: 45 zł
 • liczba partnerów: ok. 600
 • najwięksi partnerzy: Zalando, WITTCHEN, W.Kruk, Vision Express, Smyk, Showroom, Sephora, Sferis, RTV Euro AGD, Aliexpress, empik.com, Multikino, Gino Rossi, Avon
PayBack

 • sklepy stacjonarne: Tak
 • sklepy internetowe: Tak
 • forma premii: punkty PayBack
 • forma wypłaty: wymiana punktów na nagrody lub możliwość płatności w wybranych miejscach
 • minimalna kwot wypłaty: –
 • liczba partnerów: ok. 900
 • najwięksi partnerzy: Stacje BP, Orange, Booking.com, BZ WBK, Hyundai, Zalando, Wittchen, Avon, Multikino, Link4, MediaMarkt, LOT, fly.pl, pizzaportal.pl, Douglas, AliExpress, Frisco.pl, Ibis, Orbis
Lyoness

 • sklepy stacjonarne: Tak
 • sklepy internetowe: Tak
 • forma premii: pieniężna lub punktowa
 • forma wypłaty: gotówka na konto lub wymiana punktów na nagrody
 • minimalna kwot wypłaty: 22,5 zł
 • liczba partnerów: ok. 75 tys.
 • najwięksi partnerzy: Carrefour, Orlen, Allegro, Vistula, Empik, Zalando, Merlin.pl, mediaexpert.pl, GoSport.pl, Deichmann, AliExpress, eobuwie.pl, Leroy Merlin, LOT.com
StarBonus

 • sklepy stacjonarne: Nie
 • sklepy internetowe: Tak
 • forma premii: pieniężna
 • forma wypłaty: gotówka na konto
 • minimalna kwot wypłaty: 10 zł
 • liczba partnerów: ok. 300
 • najwięksi partnerzy: Tchibo, C&A, RTV Euro AGD, Mediaexpert, TUI, LINK4, Samsung, Leroy Merlin, Komputronik.pl
Planet Plus

 • sklepy stacjonarne: Nie
 • sklepy internetowe: Tak
 • forma premii: pieniężna
 • forma wypłaty: gotówka na konto
 • minimalna kwot wypłaty: 20 zł
 • liczba partnerów: ok. 800
 • najwięksi partnerzy: AliExpress, Zalando, empik, RTV Euro AGD, Tchibo, Douglas, agito.pl, Answear, Orange, Komputronik.pl, Booking.com

Refunder – czyli nowy gracz na polskim rynku

Refunder zadebiutował w Polsce w czerwcu 2016 r. i już zdobył spore grono sympatyków – m.in. dlatego, że pozwala zgarniać realne pieniądze, a nie tak jak w przypadku innych programów – zbierać punkty wymienne na nagrody. Osoby korzystające z Refundera mogą uzyskać zwrot pieniędzy za zakupy wykonane w sklepach internetowych partnerów.

Aby móc korzystać z rabatów w sklepach internetowych, należy najpierw zarejestrować się na stronie Refundera. Rejestracja jest darmowa. Następnie wystarczy przechodzić na strony sklepów partnerski za pomocą linków zamieszczonych na Refunder.pl. Warto także zainstalować wtyczkę do przeglądarki internetowej. Będzie nas informować, czy akurat znajdujemy się na stronie partnera Refundera i jaki zwrot możemy otrzymać. Po dokonaniu zakupów, transakcja jest rejestrowana w ciągu 48h i będzie znajdować się w sekcji „Nadchodzące zwroty”. Następnie środki są księgowane na naszym koncie w Refunderze. Potwierdzenie zaksięgowania trwa przeważnie 14 dni. Wtedy przyznane premie będą znajdować się w sekcji „Gotowe do wypłaty”. Gdy uzbieramy min. 45 zł – będziemy mogli wypłacić zdobyte premie. Premie można wypłacić na konto osobiste lub na konto w PayPal.

Obecnie Refunder może pochwalić się współpracą z 610 sklepami. Zwrot pieniędzy może się wahać od setnych procenta do nawet kilkunastu procent wartości transakcji. Wśród partnerów można wymienić takie sklepy jak: Zalando, WITTCHEN, W.Kruk, Vision Express, Smyk, Showroom, Sephora, Sferis, RTV Euro AGD, Aliexpress, empik.com, Multikino, Gino Rossi, Avon.

PayBack – największych program lojalnościowy w Polsce

PayBack zaczął swoją działalność w 2009 roku. Jest to jeden z największych programów partnerski w Polsce, który umożliwia zbieranie punktów podczas zakupów w sklepach tradycyjnych i internetowych. Zebrane punkty możemy wymienić na nagrody lub płacić nimi za zakupy w wybranych miejscach.

Na wstępie należy wyrobić kartę PayBack, dzięki której będziemy mogli zbierać punkty. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Co ciekawe, wystarczy ukończyć 16. rok życia, aby móc korzystać z programu partnerskiego PayBack. Kartę należy okazywać przy okazji zakupów w sklepach stacjonarnych. Punkty przyznawane są również po wykonaniu zakupów w sklepach internetowych. Zazwyczaj wydanie 1 zł na zakupy to 1, 2 lub 3 punkty PayBack. Według danych ze strony payback.net – procentowo uczestnicy programu otrzymują od 1% do 5% upustu od wartości transakcji.

PayBack współpracuje obecnie z 900 partnerami. Z programu lojalnościowego korzysta ok. 7 mln Polaków. Wśród partnerów PayBack można znaleźć: Stacje BP, Orange, Booking.com, BZ WBK, Hyundai, Zalando, Wittchen, Avon, Multikino, Link4, MediaMarkt, LOT, fly.pl, pizzaportal.pl, Douglas, AliExpress, Frisco.pl, Ibis, Orbis

Lyoness – czyli światowy gracz na rynku programów lojalnościowych

Lyoness to firma oferująca program lojalnościowy pod marką Cashback World. W Polsce ze swoimi usługami wystartowali w 2008 r. Pomimo tego, że działalność została rozpoczęta rok wcześniej niż PayBack, to Lyoness nie zdołał zbudować sobie równie mocnej pozycji. Dopiero w ostatnich kilku latach zaczął mocniej promować swój program.

Po rejestracji na stronie www.lyoness.com/pl będziemy mogli zdobywać częściowy zwrot pieniędzy za zakupy zrobione w sklepach partnerskich. Zwroty środków obowiązują na całym świecie – bez względu na kraj, w którym robimy zakupy. Maksymalna kwota zwrotu może wynieść 5% wartości zakupów. Środki ze zwrotów są gromadzone na osobistym koncie utworzonym w systemie programu Lyoness. Zebrane zawroty można wypłacić po osiągnięciu min. 22,50 zł. Środki są przelewane na konto bankowe uczestnika programu. Przy każdym zakupie zbieramy również Shopping Points, które następnie możemy wydawać na zakupy u wybranych partnerów.

Podobnie jak w przypadku PayBack, uczestnicy programu lojalnościowego Cashback World od Lyoness wyrabiają kartę, która następnie będzie służyć do okazywania przy zakupach przed dokonaniem płatności. Zwroty i punkty można także zbierać robiąc zakupy w sklepach internetowych.

Dostępna jest również bezpłatna aplikacja na smartfony – Cashback App. Pozwala na wyszukiwanie partnerskich sklepów w najbliższej okolicy. Aplikacja może służyć do wydawania zebranych punktów. Może także zastąpić kartę, gdy zapomnimy wziąć ją za sobą na zakupy.

Lyoness chwali się niemal 75 000 partnerami handlowymi na świecie. Partnerami Lyoness są m.in.: Carrefour, Orlen, Allegro, Vistula, Empik, Zalando, Merlin.pl, mediaexpert.pl, GoSport.pl, Deichmann, AliExpress, eobuwie.pl, Leroy Merlin, LOT.com.

Starbonus – czyli maluczki wśród wielkich

StarBonus to najmniej znany program rabatowy. Pod względem sposobu działania przypomina najbardziej Refundera. W StarBonus można zdobywać cashback za zakupy w Internecie.

Wymagana jest rejestracja na stronie starbonus.pl. Następnie wystarczy wyszukać sklep wśród partnerów StarBonus, wejść na stronę sklepu przez link zamieszczony w serwisie i zrobić zakupy. Po potwierdzeniu zakupu przez StarBonus, zwrot trafi na nasze konto. Akceptacja transakcji przez sklep, w którym zrobimy zakupy może trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy. Minimalna kwota jaką można wypłacić z StarBonus to 10 zł. Środki są wypłacane na konto bankowe uczestnika programy lub na konto PayPal. Zwrot środków jest podawany jak procent wartości transakcji – od 1% do nawet 10% – lub kwotowo.

StarBonus chwali się, że posiada ponad 300 partnerów, jednak gdy wejdziemy na stronę programu to zobaczymy tylko 50 sklepów. Wśród partnerów StarBonus znajdują się: Tchibo, C&A, RTV Euro AGD, Mediaexpert, TUI, LINK4, Samsung, Leroy Merlin, Komputronik.pl

Planet Plus – sieć bankomatów wchodzi w cashback

Planet Plus zaczął swoją działalność pod marką BiletPlus i oferował zniżki na zakup biletów komunikacji miejskiej. Obecnie należy do właściciela sieci bankomatów PlanetCash. Planet Plus umożliwia zdobywanie zwrotu części pieniędzy za zakupy w sklepach internetowych.

Zakupy należy robić za pośrednictwem strony planetplus.pl i zmieszczonych tam linków do sklepów internetowych. Na wstępie jednak należy zarejestrować się – co jest banalnie proste. Cashback za zakupy jest rejestrowany na koncie w ciągu 24h. Premie możemy wypłacić, gdy uzbieramy min. 20 zł. Księgowanie premii trwa do 14 dni. Pieniądze są przelewane na podane przez nas konto bankowe. Wypłata jest realizowana w ciągu 5 dni.

Wysokość zwrotu za pojedyncze zakupy różni się w zależności od sklepu. Może wynosić od 0,5% do 25% wartości zakupu. Wysokość zwrotów za zakupy (nawet 25% wartości transakcji) to największa zaleta programu Planet Plus.

Warto też dodać, że program Planet Plus oferuje nie tylko otrzymywanie zwrotów za zakupy. Kupując w sklepach internetowych za pośrednictwem planetplus.pl możemy także zdobywać zniżki i rabaty – czyli po prostu zapłacimy mniej za zakupy. Oferowane są również czasowe promocja na wybrane produkty.

Wśród partnerów programu Planet Plus można znaleźć oferty: AliExpress, Zalando, empik, RTV Euro AGD, Tchibo, Douglas, agito.pl, Answear, Orange, Komputronik.pl, Booking.com

 

4 komentarze

  • Jedi Finansów dnia

   Dzięki za info! Przyjrzymy się im i dodamy przy aktualizacji artykułu 😉

  • Też mamy problem z tą firm. Opisaliśmy tylko ich ofertę, ale nie zachęcamy nikogo do skorzystania z niej. Lyoness jest m.in. jednym ze sponsorów klubów piłkarskich w Ekstraklasie, więc jakąś wiarygodność posiadają.