PKO BP i Alior Bank podniosą marże kredytów hipotecznych – będzie dużo drożej?

3

Na początku tego roku pojawiły się informacje o podwyżce marży kredytowych w dwóch bankach – Aliorze i PKO BP. Zmiany cennika dotyczą kredytów hipotecznych i weszły już w życie. Jednak w PKO możemy uniknąć wyższych marży – jeśli spełnimy pewne warunki.

W styczniu PKO BP i Alior postanowiły podwyższyć marże kredytową kredytów hipotecznych. Kredyt hipoteczny w największym polskim banku będzie droższy o 0,15 punktów procentowych. Z kolei marża kredytu hipotecznego w Alior Banku wzrosła o 0,3 punkty procentowe.

Obecnie, stawka bazowa dla marży kredytu hipotecznego w Alior Banku wynosi po podwyżce 2,9 pkt. proc. Podwyżce ulegała także stawka pożyczki hipotecznej. Minimalna stawka marży dla takiej pożyczki wynosi w tej chwili 4,4 punku procentowego.

Jeśli chodzi o PKO BP – wyższe marże obejmują pożyczki hipoteczne, a także kredyty hipoteczne udzielane w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Wszystkie te produkty będą posiadały marżę wyższą o 0,15 punktów procentowych. Starzy klienci, którzy posiadają konto osobiste w PKO BP przynajmniej 6 miesięcy i wykazują stałe wpływy – mogą liczyć na promocyjną stawkę marży kredytowej dla kredytów hipotecznych.

Oprócz standardowych warunków dla kredytu hipotecznego, PKO BP posiada również specjalną ofertę hipoteki – Własny Kąt Hipoteczny – o którym więcej możecie dowiedzieć się tutaj. Dla tej oferty marża kredytu wynosi 1,1 punktu procentowego. Taka marża obowiązuje przez pierwsze 12 miesięcy umowy. Dodatkowo klienci mogą liczyć na zerową prowizję początkową. Warunki kredytowania są dostępne dla:

  • Posiadaczy dowolnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO BP
  • Posiadaczy karty kredytowej lub osób korzystających z ubezpieczenia na życie
  • Posiadaczy 4-letniego ubezpieczenia spłaty kredytu w przypadku utraty pracy lub leczenia szpitalnego

Zmiany w cennikach Alior Banku i PKO BP może być początkiem podwyższania oprocentowania przez banki. Do tej pory ostatnie podwyżki miały miejsce na przełomie 2015 i 2016 r. – kiedy banki dostosowywały marże kredytowej w odpowiedzi na wprowadzenie podatku bankowego.

3 komentarze

    • Racja, PKO i tak ma jedne z najniższych marż. Liczę, że niedługo zacznie działać bank hipoteczny PKO i będą oferować kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowanie.