Oszczędzanie na lokacie. Banki kuszą, my sprawdzamy

0

Reklamy usług bankowych prześcigają się w superlatywach i chwaleniu swoich produktów. Zanim jednak powierzysz swoje pieniądze któremuś z nich, sprawdź, który wybór będzie dla Ciebie najlepszy. Lokaty bankowe to bezpieczny i wygodny sposób oszczędzania, trzeba jednak znać kilka podstawowych zasad i wiedzieć na co warto zwrócić uwagę.konto bankowe

Najbardziej eksponowana informacja w każdej ulotce czy spocie to wysokość oprocentowania. Zazwyczaj nie jest to oszałamiająca liczba, ale kiedy zaczynamy przez nią mnożyć coraz wyższe kwoty, przed oczami pojawia nam się imponujący zysk. Zanim zostaniesz milionerem, warto poświęcić chwilę na mały research. Znajdź wiarygodny ranking lokat – czyli taki, który zamieszcza niezależny od banku portal finansowy, a następnie sprawdź stawki oprocentowania lokat w 2013 roku. Większość osób ulega tutaj pokusie wyboru jedynie dwóch czy trzech najwyższych propozycji, zupełnie niesłusznie ignorując te mniejsze.

Lokaty bankowe pozwalają zarabiać ich posiadaczom dzięki temu, że bank może przez jakiś czas obracać ich pieniędzmi. Czynniki, które wpływają na wysokość naszych zysków na lokacie to przede wszystkim właśnie długość trwania umowy. Im dłuższa, tym lepiej dla banku i zazwyczaj dla nas. Lokaty długoterminowe są wyżej oprocentowane niż ich krótkoterminowe „koleżanki”, co daje nam na koniec okresu rozliczeniowego większy zarobek.

Zanim podpiszesz stosowne dokumenty albo wypełnisz odpowiedni wniosek, zwróć uwagę na jeszcze inne aspekty, nie mniej ważne niż wyżej wspominane oprocentowanie lokat czy czas trwania umowy. Kolejna nazwa na którą możemy się natknąć to kapitalizacja odsetek. Pod tym nieco skomplikowanie brzmiącym terminem kryje się okres naliczania naszych zysków. Im częściej on następuje, tym więcej możemy zarobić. Jak to możliwe? Przykładowo jeśli nasza lokata ma dzienną kapitalizację odsetek, oznacza to, że każdego dnia naliczany jest procent od nieco wyższej kwoty niż dnia poprzedniego. Oznacza to, że nawet z niższym wyjściowo oprocentowaniem, możemy zarobić więcej niż na lokacie wyżej oprocentowanej, ale z rzadszą kapitalizacją.

Ostatnia kwestia o której warto pamiętać zanim ochoczo złożymy swój podpis na umowie to warunki przedwczesnej likwidacji lokaty. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, dlatego jeśli musimy liczyć się z tym, że pieniądze z lokaty mogą być nam pilnie potrzebne, dobrze sprawdzić jak bank podchodzi do takiej sytuacji i wybrać najbardziej odpowiadającą naszym potrzebą ofertę.

Komentowanie zamknięte do odwołania