Oprocentowanie lokat bankowych – porównanie ofert

0
oszczednosci gospodarstwa domowe Źródło NBP

Oszczędności gospodarstw domowych – rodzaje aktywów. Źródło: NBP

Polacy głównie oszczędzają na lokatach

Jak pokazują statystyki NBP i serwisu Analizy Online – najpopularniejszym sposobem oszczędzania wśród Polaków pozostają lokaty bankowe. Oszczędności Polaków według ostatnich szacunków (ostatni raport na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych) wyniosły ponad 1,2 bln zł. Udział depozytów, w ogólnej wartości oszczędności gospodarstw domowych w Polsce stale rośnie – dochodząc w 2015 roku do 60 proc. całości oszczędności. Tendencja ta utrzymuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Polacy łącznie zgromadzili na depozytach bankowych ponad 700 mld zł. W formie lokat krótkoterminowych i ROR zdeponowano 467,7 mld zł. Z kolei na depozytach długoterminowych pod koniec czerwca znajdowało się ok. 306 mld zł.

Czy lokaty terminowe są bezpieczne?

Lokaty bankowe, podobnie jak inne depozyty oferowane przez banki, są objęte gwarancjami bankowymi. Instytucją gwarantującą depozyty w Polsce jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarancje obejmują środki pieniężne ulokowane w bankach działających w Polsce. Oprócz gwarancji, BFG wspomaga banki należące do polskiego systemy bankowego, jeśli te znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Fundusz finansowany jest m.in. składkami wpłacanymi przez banki działające w Polsce. BFG może czerpać środki na wypłacanie depozytów również z: budżetu państwa, kredytu udzielanego przez NBP lub też z pomocy zagranicznej – np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Co gwarantuje nam BFG?

 • BFG gwarantuje wypłatę środków pieniężnych, do których klient banku nie ma dostępu np. po ogłoszeniu upadłości przez ten bank.
 • Limit gwarancji wynosi równowartość 100 tys. euro – do takiej kwoty będą wypłacane utracone środki pieniężne. Jeżeli klient będzie posiadał w danym banku w sumie więcej niż 100 tys. euro w złotych, nie będzie mógł liczyć na zwrot wszystkich środków.
 • Środki pieniężne są wypłacane w ciągu 20 dni roboczych od utracenia do nich dostępu.
 • Gwarancjami objęte są zarówno depozyty w złotych jak i w obcej walucie.
 • O gwarantowane środki można ubiegać się przez 5 lat od zawieszenia działalności banku.
 • Środki pieniężne są wypłacane wraz z należnymi odsetkami.
 • Gwarancje nie obejmują produktów strukturyzowanych czy też o charakterze ubezpieczeniowym. Zwrot oszczędności przysługuje wyłącznie od produktów o charakterze oszczędnościowym (rachunki bieżące, ROR-y, konta oszczędnościowe, lokaty terminowe).
 • Od końca listopada 2013 roku gwarancjami objęte są również Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Inne instytucje parabankowe, które oferują depozyty terminowe nie są objęte gwarancjami. Pełną listę instytucji finansowych, które podlegają gwarancjom BFG można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego lub Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Aktualny ranking oprocentowania lokat terminowych

Poniżej prezentowany jest aktualny ranking oprocentowania najlepszych lokat bankowych. W zestawieniu można znaleźć przede wszystkim informacje na temat terminu zapadalności oferowanego depozytu oraz wysokości oprocentowania. Przeanalizowane oferty są najlepsze spośród tych dostępnych na polskim rynku w październiku 2016 roku. Warto zwrócić uwagę na szczegóły ofert – czyli m.in. takie aspekty, jak możliwość założenia lokaty przez Internet lub brak dodatkowych wymogów stawianych przez banki (np. konieczność otworzenia rachunku osobistego w ramach zakładania lokaty). Oferty zostały uporządkowane według wysokości oprocentowania.

BankLokataOkresOprocentowanieSzczegóły
Lokata Bezkarna3 miesiące3,20%sprawdź ofertę
idea_120x96-minLokata Happy Plus3 miesiące3,00%sprawdź ofertę
Lokata Bezkompromisowa3 miesiące3,00%sprawdź ofertę
toyota-bank-minLokata 130 dni130 dni2,50%sprawdź ofertę
E-lokata na nowe środki4 miesiące2,30%sprawdź ofertę
E-lokata tradycyjna6 miesięcy2,05%sprawdź ofertę
Lokata Direct+ Internet12 miesięcy2,05%sprawdź ofertę
Lokata progresywna12 miesięcy2,05%sprawdź ofertę
E-lokata tradycyjna3 miesiące1,85%sprawdź ofertę

 

Barto atrakcyjną propozycją jest lokata BGŻ Optima z oprocentowaniem na poziomie 3,20%. Jest to o tyle dobra oferta, ponieważ pozwala na wypłacenie oszczędności przed czasem bez straty odsetek. Umożliwia także na deponowanie środków o wartości nawet do 20 tys. zł. Lokata jest zakładana na okres 3 miesięcy. Najłatwiej to zrobić przez Internet.

Jedną z lepszych ofert na rynku jest lokata od Idea Banku – Lokata Happy Plus. Depozyt gwarantuje oprocentowanie na poziomie 3,00% w skali roku. Bank oferuje prosty sposób założenia lokaty przez Internet. Depozyt jest skierowany do nowych klientów, nie korzystających do tej pory z usług Idea Banku. Minimalny kwota depozytu może wynieść 10 tys. zł, a maksymalny 100 tys. zł. Lokata jest otwierana na 3 miesiące i wymaga równoczesnego założenia konta osobistego w Idea Banku.

Niedawno na rynku pojawiła się oferta od BGŻ. Wróciła lokata z maksymalnym depozytem wynoszącym 100 tys. zł. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi 3% w skali roku. Lokata jest otwierana na okres 3 miesięcy. Minimalny depozyt wynosi 1 tys. zł. Oferta jest przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów, którzy nie korzystali z usług BGŻ w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jedna osoba może otworzyć tylko jeden depozyt. Wcześniejsze zerwanie lokaty nie skutkuje utratą odsetek.

Ciekawą ofertę lokaty posiada także Getin Bank. Oprocentowanie lokaty w tym banku wynosi 2,30% w skali roku. Depozyt jest zakładany na okres 4 miesięcy. Lokatę mogą założyć zarówno nowi jak i starzy klienci. Warunkiem jest wpłata „nowych środków”, które są definiowane jako „nadwyżka ponad stan salda na wszystkich kontach i depozytach w Getin Banku z dnia 29.02.2016 r.”.

Obecnie, także Toyota Bank wprowadził do swojej oferty atrakcyjną lokatę – Plan depozytowy na 130 dni. Lokata posiada oprocentowanie w wysokości 2,5% w skali roku. Otwierana jest na nieco ponad 4 miesiące. Minimalny depozyt może wynieść 3 tys. zł. Maksymalnie możemy wpłacić na rachunek lokaty 10 tys. zł. Jedna osoba może założyć maksymalnie 10 lokat – co łącznie może dać 100 tys. zł na depozycie z oprocentowaniem 2,5%. Obecnie, lokata Plan depozytowy jest oferowana w ramach promocji Comperia Bonus, w której można uzyskać nawet 110 zł premii pieniężnej. Wystarczy jednocześnie założyć rachunek osobisty Konto Jedyne oraz powyższą lokatę. Szczegóły promocji można znaleźć w tym wpisie.

Getin oferuje również e-lokatę tradycyjną „dla starych środków”. W tym przypadku możemy wybrać pomiędzy 3- i 6-miesięcznym depozytem. Oprocentowanie lokaty wynosi 2,05% w skal roku dla lokaty 6-miesięcznej lub 1,85% dla lokaty kwartalnej. Warto zaznaczyć, że lokata jest odnawialna.

Jeśli ktoś planuje długoterminowe oszczędzanie i zarabianie na odsetkach, powinien zainteresować się lokatą od Santander Banku. Do wyboru mamy depozyty na okres 12 miesięcy. Roczna lokata posiada oprocentowanie wynoszące 2,05% w skali roku

Getin Bank oferuje także lokatę na 12 miesięcy. Lokata posiada oprocentowanie progresywne, które po uśrednieniu wynosi 2,05% w skali roku. Maksymalnie na lokatę wpłacimy 50 tys. zł. Minimalny depozyt może wynieść 500 zł. Lokata jest odnawialna, a kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu umownego.

W dalszej części rankingu zaprezentowano pełne zestawienie ofert lokat terminowych, uporządkowane według terminów zapadalności – od krótkoterminowych depozytów po długoterminowe lokaty. Na pierwszych miejscach w swoich kategoriach znajdują się lokaty terminowe z najwyższym oprocentowaniem.

Pełen ranking ofert – lokaty do 3 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Idea BankLokata Happy2 miesiące4,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3 miesiące3,00%
Idea BankLokata Happy Plus3 miesiące3,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkompromisowa3 miesiące3,00%
PKO BPLokata w IKO1 miesiąc2,25%
Raiffeisen PolbankR-Lokata3 miesiące2,20%
Idea BankLokata mobilna3 miesiące2,05%
Plus BankLokata internetowa3 miesiące2,00%
mBankLokata na nowe środki3 miesiące2,00%
Toyota BankPlan depozytowy na 100 dni3 miesiące2,00%
Toyota BankDepozyt Plus3 miesiące1,90%
Getin Banke-lokata Tradycyjna3 miesiące1,85%

 

Pełen ranking ofert – lokaty od 4 do 6 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Toyota BankPlan depozytowy na 130 dni4 miesiące2,50%
Getin BankE-lokata na nowe środki II4 miesiące2,30%
Noble BankLokata terminowa4 miesiące2,30%
BOŚ BankEkolokata Superprocentująca6 miesięcydo 2,30%
Idea BankLokata nr 16 miesięcy2,10%
Plus BankLokata Internetowa6 miesięcy2,05%
Idea BankLokata Fair Play6 miesięcy2,00%
Toyota BankDepozyt Plus6 miesięcy2,00%
BGŻ OptimaLokata elastyczna4 miesiące2,00%
mBankLokata na nowe środki6 miesięcy2,00%
Getin BankLokata Tradycyjna6 miesiące1,90%

 

Pełen ranking ofert – lokaty od 7 do 11 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEKOlokata Wysoko Procentująca9 miesięcy2,40%
Idea BankLokata nr 110 miesięcy2,15%
Plus BankLokata standardowa10 miesięcy2,10%
Toyota BankLokata standardowa9 miesięcy2,05%
mBankLokata na nowe środki9 miesięcy2,00%
Idea BankLokata stabilna9 miesięcy2,00%
EurobankLokata terminowa9 miesięcy1,60%
Smart BankLokata terminowa9 miesięcy1,50%
Santander BankLokata Zysk+9 miesięcy1,40%
Raiffeisen PolbankLokata terminowa9 miesięcy1,40%

 

Pełen ranking ofert – lokaty od 12 miesięcy i powyżej

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Santander Consumer BankLokata Direct+ Online12 miesięcy2,05%
Toyota BankLokata Standardowa12 miesięcy2,05%
Alior BankLokata 2-letnia24 miesiące2,00%
BOŚ BankEKOlokata z Bonusem12 miesięcy2,00%
Plus BankLokata internetowa12 miesięcy2,00%
BGŻ OptimaLokata Standardowa12 miesięcy2,00%
Millennium BankLokata Horyzont Zysku15 miesięcy2,00%
Getin BankLokata progresywna12 miesięcy1,90%
Euro BankLokata terminowa18 miesięcy1,85%
PKO BPLokata z iKO24 miesięcy1,80%

 

Oprocentowanie lokat bankowych w Polsce

Oprocentowanie lokat bankowych w Polsce od dłuższego czasu znajduje się na równi pochyłej. Jeszcze kilka lat temu, w przypadku najlepszych lokat, można było liczyć na 6-7 proc. w skali roku. Wszystko za sprawą obniżek stóp procentowych. Obecnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc. (stan na 10.2016). Pomimo tego, że oprocentowanie w ostatnim okresie znacząco spadło, wciąż znajdują się chętni, którzy są skłonni zakładać depozyty bankowe.

Które oferty mogą zagwarantować wyższe oprocentowanie?

Atrakcyjne oprocentowanie na lokacie można uzyskać m.in. wpłacając nowe środki na depozyt lub zakładając dodatkowo inne produkty bankowe takie jak np. konto osobiste. Zazwyczaj są to oferty promocyjne, z ograniczonym dostępem i trwające tylko przez pewien okres. W takich przypadkach banki oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie, niż w przypadku standardowych lokat lub umożliwiają zdobycie premii pieniężnej. Przeciętne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych waha w graniach 1,4-1,5 proc. w skali roku. Wyższe średnie oprocentowanie posiadają lokaty na okres 2 lat – ok. 2 proc. Najlepsze oferty lokat i kont oszczędnościowych posiadają oprocentowanie na poziomie 3-4 proc. w skali roku.

srednie-oprocentowanie-pazdziernik-2016

 

Od czego zależy oprocentowanie lokat?

Oprocentowanie lokat zależy przede wszystkim od trzech czynników – inflacji, stóp procentowych oraz stawki WIBOR na rynku międzybankowym. Poziom stóp procentowych jest ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej. Na decyzję RPP wpływają wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na politykę pieniężną jest poziom inflacji. RPP ma za zadanie utrzymywanie poziomu inflacji w Polsce w granicach celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z przedziałem odchyleń +/- 1 proc.

Stopy są głównym narzędziem wykorzystywanym przez banki centralne w celu stabilizowania cen dóbr i usług w gospodarce. Główna stopa referencyjna wpływa na poziom stawki WIBOR. Z kolei w odniesieniu do stawki WIBOR banki ustalają oprocentowanie lokat terminowych. W uproszczeniu, spadek inflacji skutkuje obniżeniem stóp procentowych. To przekłada się na spadek WIBOR-u, a co za tym idzie spada również oprocentowanie lokat.

Obecnie na rynku między bankowym miesięczna stopa WIBOR wynosi 1,65 proc., 3-miesięczna 1,71 proc., a roczna 1,81 proc.

Poniżej zaprezentowano kształtowanie się poziomu inflacji oraz stóp procentowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.

stopy-inflacja-wibor-pazdziernik-2016-min

 

Porównując aktualną stopę inflacji (-0,5 proc. – ostatnie dane z 30.09.16) i stopy procentowe (1,5 proc. główna stopa referencyjna – stan z 01.10.16, jeszcze 4 lata temu było to 4,75 proc.), okazuje się, że obecnie realna stopa wynosi ok. 2 proc. Jeśli odnieść to do oprocentowania najlepszych lokat, to realnie na depozycie możemy zarobić ok. 4-5 proc. w najbliższych miesiącach.

Inflacja – to wzrost cen w gospodarce, który powoduje utratę siły nabywczej pieniądza (za tę samą kwotę pieniędzy możemy nabyć mniej dóbr i usług). Przeciwnym zjawiskiem jest deflacja – czyli spadek cen w gospodarce.

Stopy procentowe – koszt kapitału w gospodarce. Główna stopa referencyjna NBP określa rentowność krótkoterminowych banów skarbowych. Stopa referencyjna wpływa na stawki WIBOR i WIBID na rynku międzybankowym. Określają np. maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek udzielanych przez banki.

WIBOR – to wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Banki na podstawie stawki WIBOR określają na jaki procent są skłonne pożyczyć pieniądze innym bankom. Na podstawie WIBOR ustalane jest też oprocentowanie różnych produktów bankowych – m.in. lokat, kredytów mieszkaniowych.

Rodzaje oprocentowania lokat

polskabankowosc.com.plAnalizując oferty lokat bankowych, można zwrócić uwagę, że banki proponują swoim klientom różne rodzaje oprocentowania na depozycie bankowym. Przeważnie jest to oprocentowanie stałe, która nie zmienia się w trakcie trwania umowy o lokatę. Jednak na rynku można znaleźć również lokaty z oprocentowaniem zmiennym – które najczęściej jest uzależnione od stawek WIBOR lub WIBID na rynku międzybankowym. Niekiedy można także spotkać się z lokatami z oprocentowaniem progresywnym lub regresywnym. Oznacza to, że oprocentowanie zmienia się w ustalonym okresie o stałą wartość. W przypadku lokat z oprocentowaniem progresywnym, najwyższe oprocentowanie osiąga się w ostatnim okresie kapitalizacji odsetek. Aby trafnie ocenić rentowność lokaty progresywnej, należy uśrednić oprocentowanie z całego okresu.

Jaki rodzaj oprocentowania opłaca się najbardziej w danym momencie?

Oprocentowanie stałe – jest najbardziej opłacalne, kiedy spodziewamy się obniżek stóp procentowych. W takiej sytuacji, zakładając lokatę ze stałym oprocentowaniem, pomimo obniżki stóp procentowych i spadku oprocentowania lokat, klient ma gwarancję, że jego zysk nie zmniejszy się.

Oprocentowanie zmienne – jest korzystne, gdy spodziewamy się podwyżek stóp procentowych. W takim przypadku, wraz ze wzrostem stóp procentowych, a co za tym idzie i oprocentowania lokat – rosną zyski z założonej lokaty bankowej.

Oprocentowanie progresywne – zakładając lokatę z oprocentowaniem progresywnym przede wszystkim należy policzyć średnie oprocentowanie dla całego terminu zapadalności lokaty. Zaletą tego typu oprocentowania jest możliwość wypłaty środków przed upłynięciem terminu zapadalność wraz z naliczonymi odsetkami. Jeśli spodziewamy się, że zdeponowane środki pieniężne będą nam w pewnym momencie potrzebne – warto zdecydować się na lokatę progresywną. Zachowamy w takiej sytuacji naliczone odsetki.

Jak liczyć realne zyski z lokat terminowych?

shutterstock_113281159Oprocentowanie lokat podawana przez banki nie informuje nas, ile dokładnie zarobimy na lokacie. Przy ocenie rentowności depozytu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze należy policzyć, ile wyniosą miesięczne odsetki. W tym przypadku trzeba pamiętać, że podawane przez banki oprocentowanie jest tylko oprocentowaniem nominalnym w skali roku, dlatego należy mieć na uwadze termin zapadalności lokaty. Jeśli lokata jest trzymiesięczna, to oprocentowanie będzie stanowiło 1/4 podawanego przez bank oprocentowania.

Aby policzyć kwotę odsetkową, należy również uwzględnić rodzaj kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek może odbywać się codziennie, co miesiąc lub na koniec terminu zapadalności. Tutaj z kolei warto pamiętać, że działa zasada procentu składanego. Naliczone odsetki powiększają nam podstawę, od której są obliczane kolejne kwoty odsetkowe. Dlatego im częstsza kapitalizacja odsetek – tym większa kwota odsetkowa na koniec trwania lokaty.

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy ustalaniu zysków z lokaty, jest podatek od dochodów kapitałowych. Wynosi 19% i jest automatycznie pobierany przez banki, które pomniejszają kwotę odsetkową o należny podatek  na koniec okresu umowy o lokatę.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na nasze zyski z lokaty jest stopa inflacji. Uwzględniając inflację obliczamy, jakie zyski realne osiągniemy z depozytu. Inflacja zmniejsza siłę nabywczą naszych oszczędności. Oznacza to, że za posiadane środki po okresie np. roku przy inflacji 3% – będziemy mogli nabyć o 3% mniej produktów i usług lub patrząc na to inaczej  – nasze oszczędności będą o 3% mniej warte niż rok wcześniej. Jeśli lokata roczna posiada oprocentowanie na poziomie 5%, to przy inflacji wynoszącej 3% – realnie zarobimy 2% (bez uwzględnienia podatku Belki) w ciągu 12 miesięcy.

Podatek od dochodów kapitałowych (podatek Belki) – podatek pobierany od osób fizycznych, które osiągnęły zysk z zainwestowanego kapitału. Został wprowadzony w 2002 roku przez ówczesnego Ministra Finansów – Marka Belkę. Podatek wynosi 19% i jest pobierany m.in. od:

 • odsetek z lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych,
 • dywidend np. z akcji,
 • przychodów z inwestycji w papiery wartościowe,
 • przychodów z inwestycji w fundusze kapitałowe,
 • przychodów z pochodnych instrumentów finansowych.

Czy opłaca się obecnie otwierać lokaty bankowe?

analiza ofert bankówNa podstawie informacji przedstawionych powyżej, wiemy już, że oceniając zyskowność lokat trzeba zwrócić uwagę na rodzaj kapitalizacji oraz poziom inflacji. Należy również uwzględnić podatek Belki oraz to, że banki podają oprocentowanie w skali roku. Jednak przede wszystkim, to poziom inflacji w relacji do stóp procentowych jest kluczowy dla realnych zysków z lokat. Dlatego warto śledzić odczyty inflacji podawane przez GUS oraz decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Ekonomiści spodziewają się, że przy utrzymującej się inflacji, stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie do końca 2016 r. Do niedawna rynek wyceniał podwyżki stóp w drugiej połowie 2016 roku.  Po wyborach parlamentarnych i zapowiedziach polityków zmieniło się podejście rynków. W tej chwili, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zmiana stóp dopiero w 2017 r.

W chwili obecnej, w Polsce mamy do czynienia z deflacją – czyli spadkiem cen dóbr i usług (wzrost siły nabywczej pieniądza). Zatem posiadając oszczędności nawet na nieoprocentowanym depozycie, klienci banków zyskują na realnej wartości posiadanych środków pieniężnych. Dodatkowo należy zauważyć, że w Polsce realne stopy procentowe są jednym z najwyższych spośród krajów Unii Europejskiej (realne stopy procentowe to nominalne stopy procentowe pomniejszone o poziom inflacji). Wysokie realne stopy procentowe sprawiają, że posiadacze kapitału, inwestując go w aktywa pozbawione ryzyka – takie jak lokaty bankowe – realnie zyskują. Być może jest to najlepszy moment na zainwestowanie oszczędności w lokaty bankowe w Polsce. Z pewnością depozyt długoterminowy zapewni nam w najbliższym czasie realne zyski – czego nie mogą zapewnić inne inwestycje np. lokowanie oszczędności w akcjach spółek giełdowych.

 

Komentowanie zamknięte do odwołania