Od 8 sierpnia wraca przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z MdM – warto się pospieszyć!

1

Od 8 sierpnia będzie można starać się o kredyt z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych. To może być jedna z ostatnich szans na zdobycie dofinansowania do wkładu własnego z MdM. Na podstawie doświadczeń z minionych lat – warto już teraz rozpocząć kompletowania wymaganych dokumentów i nie czekać do 8 sierpnia.

W czerwcu rząd przyjął projekt dotyczący nowelizacji ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Nowelizacja ustawy została uchwalona przez parlament na początku lipca i uwolniła limity na przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu pierwszego mieszkania. Z tego powodu, od 8 sierpnia będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie z MdM. Do rozdysponowania jest ok. 67 mln zł. Według przewidywań BGK pozostałe środki wystarczą na dofinansowanie ok. 2600 wnioskodawców. Pula może wyczerpać się nawet po jednym dniu!

Do tej pory ustawa o MdM nakazywała BGK wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok.

Z kolei w przypadku wnioskowania o dofinansowanie na kolejny rok od złożenia wniosku – limit wynosi 50 proc. Oznacza to, że jeśli łączna kwota z wniosków na 2018 r. dobije do 50 proc. całości środków przeznaczonych na ten okres – przyjmowanie wniosków zostaje wstrzymane. O wstrzymaniu przyjmowania wniosków informuje BGK.

Dla przykładu, wstrzymanie wniosków na dofinansowanie do wkładu własnego na rok 2017 miało miejsce już po miesiącu od startu przyjmowania wniosków (1 lutego 2017 r.). Równie szybko wstrzymano przyjmowanie wniosków na dofinansowanie na 2018 r – bo już w kwietniu.

Przyjęte limity powodowały niewykorzystanie całości puli na dany okres. Część wnioskodawców wycofuje swoje wnioski. Inni nie decydują się na zawarcie umowy kredytowej. Rząd postanowił uwolnić rezerwę, ponieważ jest to ostatni rok funkcjonowania programu MdM. W ten sposób mają zostać wykorzystane wszystkie środki z MdM.

Ostatni dzwonek w styczniu 2018!

Wnioski o przyznanie finansowego wsparcia w ramach dostępnego limitu na 2018 rok będzie można składać w okresie od 01 stycznia do 30 września 2018 r. W przyszłym roku do rozdysponowania jest 381 mln zł.

Kredyt hipoteczny MDM w PKO BP

Okres kredytowani: do 35 lat

Kwota kredytu: do 90% wartości nieruchomości

Prowizja: 0,00% – 3,50%

Marża: ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

Zalety kredytu:

  • posiadacze ROR-u w PKO BP mogą liczyć na niższą marżę;
  • możliwość negocjowania indywidualnych warunków cenowych;
  • zawieszenie spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy;
  • możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel;
  • niższa prowizja za udzielenie kredytu dla rodzin wielodzietnych.

Przydatne strony z ważnymi informacjami:

Rządowa strona programu MdM – rodzina.gov.pl – warunki przyznania dofinansowania, formalności oraz najważniejsza pytania i odpowiedzi

Strona Banku Gospodarstwa Krajowego – www.bgk.pl – wskaźniki przeliczeniowe i maksymalne ceny mieszkań; bieżące komunikaty; lista banków udzielających kredytu ze wsparciem z MdM