Najwygodniejsze sposoby płatności – czyli jak płacić bezgotówkowo

0

W Polsce wszystkie nowinki dotyczące produktów finansowych przyjmują się bardzo szybko. Doskonale uwidacznia się to w popularności, jaką zyskały płatności zbliżeniowe. Polacy chętnie korzystają z kart debetowych, płatności zbliżeniowych czy też transakcji dokonywanych smartfonami. Ostatnio do szerszej świadomości zaczął przebijać się także BLIK – czyli aplikacja stworzona przez polskie banki do płatności bezgotówkowych. Sprawdźmy, jakie możliwości daje nam dzisiaj rynek, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe.

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez karty debetowej i płatności bezgotówkowych. Praktycznie codziennie dokonujemy transakcji bez użycia gotówki – chociażby robiąc zakupy w sklepie spożywczym. W ostatnim czasie także inne formy płatności bezgotówkowych zyskały na popularności. Dzisiaj nie tylko karta debetowa, ale także smartfon i aplikacje mobilne umożliwiają przeprowadzanie transakcji bez używania gotówki.

Zbliżeniowe karty płatnicze

Najpopularniejszą formą płatności bezgotówkowych w naszym kraju są transakcje kartą płatniczą – najczęściej debetową. Od kilku lat banki pozwalają na korzystanie z płatności zbliżeniowych, co jeszcze bardziej ułatwiło transakcje bezgotówkowe. Karta debetowa wyposażona w niewielki mikroprocesor umożliwia szybkie płatności – do 50 zł – bez podawania kodu PIN. Według statystyk takich firm jak VISA i Mastercard – Polska znajduje się w czołówce krajów z największą liczbą użytkowników kart zbliżeniowych. Dla przykładu, według Mastercard dwie trzecie wszystkich płatności, dokonanych kartami tej firmy w Polsce, to w tej chwili płatności zbliżeniowe. Z kolei wzrost płatności zbliżeniowych w 2016 r. w porównaniu do 2015 r. – wyniósł blisko 70%.

Transakcje bezgotówkowe kartami płatniczy stanowią największy procent, jeśli chodzi o tego typu płatności. Jednak Polacy coraz chętniej korzystają z płatności mobilnych oraz aplikacji pozwalających na płatności bezgotówkowe.

Polski Standard Płatności – czyli BLIK

Jednym z nowych sposobów przeprowadzania transakcji bezgotówkowych jest BLIK czyli system płatności mobilnych. BLIK został stworzony dzięki współpracy polskich banków. Opiera się na polskim standardzie płatności. Z BLIKA, za pomocą aplikacji mobilnych, mogą korzystać klienci takich banków jak: Alior, Millennium, BZ WBK, ING, mBank, PKO BP, Getin Bank, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe.

Mechanizm, na którym opiera się funkcjonowanie BLIKA, polega na generowaniu za pomocą aplikacji mobilnej jednorazowych kodów, ważnych przed 2 minuty. Kod jest generowany przez system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku i udostępniany klientowi. Kody są kombinacją szczęściu cyfr – od 0 do 9.

BLIK-iem można płacić bezgotówkowo w sklepach, wypłacać gotówkę z bankomatów, a nawet rozliczać się ze znajomymi przy pomocy nr telefonu. BLIK jest także wygodnym sposobem na płatności w Internecie.

Według statystyk NBP, najchętniej korzystamy z BLIK-a przy wypłacie gotówki z bankomatów. Wypłaty pieniędzy z bankomatów za pomocą BLIK-a są darmowe – obojętnie w jakim banku posiadamy konto. Do wypłaty nie jest potrzebna nam karta. Wystarczy potwierdzić wypłatę przy użyciu wygenerowanego w BLIK-u kodu PIN. Więcej na temat BLIK-a przeczytacie tutaj.

Płatności mobilne i Android Pay

Płatności HCE to stosunkowa nowa usługa płatności mobilnych. HCE pozwala na przeprowadzanie płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. W praktyce, klient banku może na swoim smartfonie stworzyć wirtualną kartę płatniczą podpiętą do konta osobistego. Do korzystania z mobilnych płatności zbliżeniowych wymagane jest posiadanie smartfonu z anteną NFC. Po aktywacji wystarczy uruchomić dedykowaną aplikację na smartfonie i zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Działa to tak samo jak płatność kartą zbliżeniową – jeśli kwota wynosi powyżej 50 zł, transakcję należy potwierdzić kodem PIN.

O płatności HCE oparte są m.in. takie aplikacje jak Android Pay, IKO od PKO BP, PeoPay od Pekao SA czy też MasterPass. Obecnie jednak większość banków oferuje możliwość płatności NFC. Jest to nieco mniej wygodna forma płatności mobilnych. Potrzebna jest do tego specjalna karta SIM i aktywacja tej usługi u swojego operatora telefonii. Płatności NFC są wypierane obecnie właśnie przez HCE. HCE jest dostępne w PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, Getin Banku, Eurobanku; a dzięki Android Pay  – także w Alior Banku.

Jedną z usług, która niedawno weszła do Polski jest Android Pay. Android Pay to usługa płatności bezgotówkowych, dostępna na urządzenia mobilne i oparta o technologię HCE. Usługa jest oferowana przez Google’a. Za pomocą Android Pay możemy:

  • Dodawać do portfela elektronicznego w smartfonie kilka kart różnych firm z różnych banków
  • Płacić w każdym miejscu, gdzie znajduje się terminal do płatności zbliżeniowych
  • Wykorzystywać do płatności w aplikacjach mobilnych

Android Pay łączy w sobie idee płatności zbliżeniowych NFC i portfela elektronicznego utworzonego na naszym urządzeniu mobilnym. Usługa Android Pay jest dostępna obecnie w BZ WBK, Alior Banku i T-Mobile Usług Bankowe. Już niedługo powinniśmy móc z niej skorzystać także w mBanku.

Transakcje bezgotówkowe w Polsce

Według danych NBP, 79% dorosłych Polaków posiada konto bankowe. Wśród osób, które mają rachunek bankowy, 85% korzysta z karty debetowej. Blisko 80% posiada dostęp do bankowości internetowej – w tym prawie 40% używa bankowość mobilnej. Biorąc pod uwagę wszystkie płatności Polaków w sklepach i za usługi, szacuje się, że 63% płatności dokonywana jest gotówką, 33% kartami płatniczymi, a 4% przelewem. Z kolei ze stosunkowo nowej usługi BLIK korzysta w Polsce ok. 25 proc. osób posiadających rachunek bankowy. Już dziewięć na dziesięć terminali płatniczych obsługuje technologię zbliżeniową, a ponad 80% punktów usługowo-handlowych w Polsce posiada terminal płatniczy.

Komentowanie zamknięte do odwołania