Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw

0

Chcesz rozwinąć działalność firmy lub szukasz przysłowiowej ostatniej deski ratunku dla utrzymania płynności finansowej? Zastanawiasz się w związku z tym skąd wziąć na to środki? Jednym ze sposobów jest zaciągnięcie kredytu w banku. Aby jednak to zrobić, dowiedz się czym są kredyty dla firm i który z nich będzie najlepiej pasował dla Twojej firmy.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt ten, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie sfinansować inwestycje związane z firmą. Pożyczając pieniądze z banku, masz szansę rozwinąć działalność swojej firmy, a w efekcie zwiększyć zyski w przyszłości. Zwykle tego typu kredyt udzielany jest na dłuższy okres czasu, tzn. nawet na kilkadziesiąt lat. Jego zabezpieczeniem może być przeniesienie własności, wpis hipoteki do księgi wieczystej lub weksel in blanco. Kredyt inwestycyjny może być wzięty na zakup wyposażenia, dzięki czemu kupisz nowy sprzęt komputerowy lub biurowy, maszyny czy urządzenia produkcyjne. Kredyt inwestycyjny może również być przeznaczony na sfinansowanie zakupu pomieszczeń biurowych, przemysłowych czy magazynów. Ostatnim jego typem jest kredyt na restrukturyzację firmy, przekształcenia i wykup udziałów.

Kredyt obrotowy (ratalny)

Jest on z zasady przeznaczany na bieżącą działalność firmy jako doraźna pomoc. Może być wykorzystany na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak np. zakup towarów, surowców czy spłatę zobowiązań. Jego wysokość przede wszystkim będzie zależała od przychodów Twojej firmy i wypracowanych zysków (w niektórych sytuacjach także od ogólnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa). Charakteryzuje się on brakiem konieczności przedstawiania faktur oraz dość szybkim procesem kredytowym (decyzja zapada przeważnie w ciągu kilku dni roboczych). Kredyt obrotowy udzielany jest najczęściej na okres kilku lat bez konieczności zabezpieczeń hipotecznych.

Kredyt w rachunku bieżącym

Stanowi on najczęściej wybieraną opcję przez prowadzących własną działalność gospodarczą. Kwota przyznawana w ramach tego kredytu uzależniona jest od obrotów i wpływów na nasz rachunek firmowy. Sam kredyt udzielany jest najczęściej na okres jednego roku z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Wpływający na rachunek kapitał będzie automatycznie spłacał nam debet. W razie czasowych problemów z płynnością finansową będziemy musieli spłacić tylko kwotę wymaganych odsetek, a nie kwotę kapitału, jak to jest w przypadku kredytu inwestycyjnego lub ratalnego.

Jaki kredyt jest najlepszy dla naszej firmy? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od zdolności kredytowej naszego przedsiębiorstwa. Najlepszym więc wyjściem będzie skontaktowanie się z przedstawicielami poszczególnych banków, którzy bezpłatnie wyjaśnią nasze wątpliwości i indywidualnie obliczą raty kredytu.

Komentowanie zamknięte do odwołania