Najlepsza lokata – czyli jak nie dać się zaskoczyć

0

Banki torpedują potencjalnych klientów swoimi ofertami, które mają zachęcić do inwestowania pod skrzydłami konkretnej instytucji. Lokaty bankowe są jednymi z najczęściej reklamowanych produktów bankowych. Wynika to z kilku czynników. Lokata bankowa to pewna inwestycja, która chroni kapitał i pozwala na osiągnięcie zysku bez żadnych działań ze strony inwestora.oszczędności

Lokaty bankowe nie należą do wyjątkowo skomplikowanych produktów inwestycyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, iż warto posiadać chociaż podstawową wiedzę dotyczącą ich specyfiki jako produktu bankowego o niskim poziomie ryzyka. Warto zweryfikować czym właściwie różni się lokata bankowa od innych popularnych form inwestowania własnych oszczędności. Różni się – od niektórych zasadniczo. Nie ulega wątpliwości, iż lokaty bankowe – ranking 2014 jako produkty inwestycyjne zostały przygotowane z myślą o inwestorach, którzy nie są specjalistami w dziedzinie ekonomii i finansów. Nie zmienia to jednak faktu, iż mogą swobodnie i bez większego ryzyka inwestować własne oszczędności.

Nie daj się zaskoczyć

Podczas wybierania lokaty istotna jest „dalekowzroczność” osoby inwestującej. Przed ostatecznym podjęciem decyzji należy rozważyć ewentualne potrzeby czy sytuacje, w których zdeponowany kapitał może okazać się potrzebny. Jeśli nie mamy pewności co do najbliższej przyszłości lokata długoterminowa nie będzie z pewnością rozsądnym rozwiązaniem. Zerwanie lokaty w przed terminem zapadalności skutkuje utratą zgromadzonych odsetek, a w niektórych przypadkach także naliczeniem prowizji.

Ryzyko vs bezpieczeństwo oraz szybki zysk

Bezpieczeństwo lokaty bankowej to jeden z kluczowych pozytywów tej formy inwestowania. Sam poziom ryzyka może się zmieniać w zależności od typu oprocentowania. Stałe oprocentowanie lokat to gwarancja z góry określonego, pewnego zysku bez względu na zmianę stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne niesie ze sobą pewien, stosunkowo niewielki poziom ryzyka, który dotyczy jednak wyłącznie odsetek, a nie samego kapitału początkowego. Zabezpieczeniem oszczędności na lokacie jest dodatkowo Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarantuje on zwrot zdeponowanego kapitału do równowartości 100.000 EUR.

Najlepsza lokata, czyli jaka dokładnie?

Pojęcie najlepszej lokaty jest oczywiście względne. Dla każdego to stwierdzenie może oznaczać coś zupełnie innego, chociaż jedna rzecz jest wspólna – zysk. Ludzie nie inwestują w lokaty bankowe dla przyjemności, czy zabicia czasu. Lokata bankowa to produkt inwestycyjny, którego zadaniem jest ochrona wartości pieniądza i przyniesienie określonej wysokości zysków. Najlepsza lokata to zatem taka, która przynosi zysk.

Komentowanie zamknięte do odwołania