Na czym polegały lokaty antybelkowe?

0

Podatek Belki obejmuje większość lokat dostępnych na polskim rynku bankowym. Polega ona na odliczaniu od każdej zarobionej złotówki 19 groszy, co w praktyce sprawia, iż oprocentowanie lokaty jest niższe niż wskazane w umowie. Zadanie odprowadzenia tego podatku spoczywa na bankach. Wbrew pozorom podatek Belki odbiera nam „lwią” część dochodów zarobionych na odsetkach. Oszczędzamy z myślą o zysku, dlatego istnieją lokaty, które sprawnie omijają ten podatek od zysków kapitałowych, i są to tak zwane lokaty jednodniowe. pieniadze

Nie są one jednak wolne od wad. Otóż zazwyczaj banki wymagają aby właściciel takiej lokaty posiadała u nich konto – rachunek oszczędnościowy – rozliczeniowy, czyli ROR. Opłaty związane z tym kontem znacząco mogą wpływać na całokształt opłacalności lokaty. Oczywistą zaletą lokat antypodatkowych poza nie płacenie podatku Belki jest fakt, iż klient posiada stały dostęp do swoich środków – kapitał nie jest wiec zamrażany. Jednakże podobnie jak w lokatach terminowych (zazwyczaj zakładanych od 3 miesięcy do 3 lat) skutkiem wcześniejszego rozwiązania umowy z bankiem jest utrata odsetek.

Lokaty z podatkiem Belki – jak wybrać która najlepsza?

Jak pisano powyżej większość lokat zawiera podatek Belki. Są to również bardziej popularne lokaty. Zalicza się do niech lokaty dynamiczne oraz terminowe. Najlepsza lokata z dostępnych zawsze opiera się na prostych i przejrzystych zasadach. Warto wiec dokładnie analizować oferty, które nas interesują. Pomocny jest tu ranking lokat. Porównanie lokat warto rozpocząć od analizy rankingów, sprawdzenia, na której lokacie odsetki są najczęściej kapitalizowane (im częściej tym lepiej dla naszych oszczędności). Zyska oraz uwzględnienie podatku belki pomogą wyliczyć natomiast dostępne kalkulatory odsetek.

Decydując się na zamrożenie środków (lokaty terminowe) musimy liczyć się z koniecznością, iż niekorzystne jest dla nas podjecie środków przed upływem terminu zawartego w umowie (przed jego końcem). Z kolei w lokatach progresywnych (dynamicznych) zysk w dużej mierze zależny jest od długości jej trwania (jednakże kapitał podjąć można wcześniej), co więcej można do takiej lokaty także wpłacać środki. Pomiędzy poszczególnymi wariantami lokat znacząco różnić może się oprocentowanie lokat. Samo oprocentowanie postrzegane jest jako główne kryterium, jednakże jest to błędne przekonanie i zawsze warto patrzyć na całokształt oraz dokładnie liczyć jakich zysków i na jakich zasadach możemy się spodziewać. Ciekawie rozwija się rynek lokat internetowych – czyli proponowanych przez banki internetowe. Te często posiadają bardzo atrakcyjne i konkurencyjne oferty. Lokaty bankowe sierpień 2014 takie polecane są szczególnie osobom potrafiącym dobrze poruszać się w środowisku komputerowym i internetowym.

Komentowanie zamknięte do odwołania