Kredyt samochodowy czy leasing – jak sfinansować auto?

0

Od dłuższego już czasu w sieci internetowej, ale także poza nią trwa dyskusja na temat tego czy lepszym wyborem jest kredyt samochodowy czy może jednak leasing? Każda z tych opcji ma swoich zwolenników jak i również przeciwników, wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy oraz od tego, czy samochód będzie użytkowany przez firmę, czy przez osobę fizyczną.bigstock-Close-shot-of-a-tablet-compute-59390588

Różnica pomiędzy kredytem a leasingiem

Leasing samochodowy jest zazwyczaj znacznie łatwiejszy w uzyskaniu, niż kredyt samochodowy. Procedury są znacznie prostsze, a zdolność finansową wylicza się w całkiem inny sposób. Leasing nie zmniejsza naszej zdolności kredytowej, co jest bardzo dużą jego zaletą. Tłumacząc prostym językiem można powiedzieć, że leasing jest pewną formą wynajmu długoterminowego samochodu, wraz z możliwością jego wykupu w momencie zakończenia umowy. Czasami wykup to przysłowiowa złotówka. Wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest umowa. Samochód w leasing biorą głównie firmy, a w bardzo wielu bankach mogą to uczynić nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli chodzi o kredyt samochodowy, to wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. W momencie wzięcia kredytu samochodowego to my otrzymujemy pieniądze na zakup pojazdu i stajemy się jego właścicielami, w przeciwieństwie do leasingu gdzie my tylko wynajmujemy pojazd. Banki udzielając kredytu samochodowego bardzo często wymagają tego, aby to one figurowały, jako właściciel finansowanego przez kredyt pojazdu. W momencie spłaty ostatniej raty kredytowej, bank zwalnia zabezpieczenie, jakim jest wpis w dowodzie rejestracyjnym i rzeczywistym i jedynym właścicielem zostaje osoba, która spłaciła kredyt samochodowy.

Leasingobiorcy zazwyczaj otrzymują lepsze zniżki i oferty dotyczące zakupu pojazdu. Jest to spowodowane tym, że firmy leasingowe zamawiają duże ilości pojazdów, są, więc atrakcyjnym odbiorcą, któremu warto zaoferować dużą zniżkę. Osoby prywatne wolą jednak kredyt samochodowy, ponieważ wyższa kwota podczas zakupu jest niwelowana różnicą w ubezpieczeniu. W przypadku leasingu nie ma zniżek na ubezpieczenie OC, oraz AC, ponieważ nie jesteśmy właścicielami pojazdu. Płacimy, więc zazwyczaj wyższe składki, chyba, że firma leasingowa ma układ z firmą ubezpieczeniową.

Co więc wybrać?

Wybór nie jest łatwy. Wszystko zależy od naszych wymagań i celów, do jakich samochód zakupimy. Wyboru należy dokonać indywidualnie, ponieważ dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, a dla innych leasing.

Komentowanie zamknięte do odwołania