Kredyt hipoteczny – na jakie koszty trzeba się przygotować?

0

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja. Z kredytem tego rodzaju związanych jest wiele różnych opłat, zarówno stałych, jak i jednorazowych. Na jakie koszty trzeba się przygotować?chwilówki online

Nie tylko oprocentowanie

Zwykle kredyty hipoteczne kojarzymy tylko z oprocentowaniem, jednak warto wiedzieć, że to nie tylko odsetki. Aktualnie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest dość niskie w porównaniu z innymi kredytami, na przykład gotówkowymi czy samochodowymi. Trzeba liczyć się z kosztami około 4%, niemniej oprocentowanie zwykle jest uzgadnianie indywidualnie zależnie od sytuacji klienta. Oprócz oprocentowania trzeba również liczyć się z innymi kosztami.

Prowizja za przyznanie kredytu

Jedną z wysokich opłat związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest prowizja. Jej wysokość różni się w zależności od banku, również kredytobiorca może być z niej zwolniony – wysokość to zwykle około 2% wartości kredytu. Z prowizji klienci zwolnieni są zwykle wtedy, gdy w kredyt hipoteczny udzielany jest w promocji, a także wtedy, gdy klient zdecyduje się na skorzystanie z ofert wiązanych, na przykład założy konto bankowe, wykupi ubezpieczenie.

Ubezpieczenia przy kredytach hipotecznych

Kredytobiorcy muszą przygotować się również na koszty związane z ubezpieczeniami. Zwykle wymagane jest ubezpieczenie spłaty kredytu – obowiązuje ono do czasu ustanowienia hipoteki i przeważnie wynosi około 1% kwoty kredytu na rok. Także banki oferują swoim klientom ubezpieczenia od utraty pracy i inne ubezpieczenia od zdarzeń losowych. Również wymagana może być polisa na życie z cesją na rzecz banku i polisa ubezpieczenia nieruchomości.

Opłaty notarialne i sądowe

Kredyt hipoteczny wymaga również kosztów notarialnych i sądowych – należy zapłacić za spisanie aktu notarialnego, umowy przeniesienia własności nieruchomości i umowy przedwstępnej sprzedaży, a także za założenie księgi wieczystej, ustanowienie hipoteki.

Dodatkowe koszty

Oprócz wymienionych opłat w niektórych przypadkach wymagane są między innymi: wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę, stosowana głównie przy nieruchomościach z rynku wtórnego, podatek od czynności cywilno-prawnej do urzędu skarbowego, prowizja pośrednika przy zakupie nieruchomości przez agencję nieruchomości.

Komentowanie zamknięte do odwołania