Konto oszczędnościowe – czy obecnie to dobry wybór?

0

Konta oszczędnościowe posiadają wiele zalet. Konto jest zaliczane do bezpiecznej formy oszczędzania. Osoby nie podejmują ryzyka związanego z utratą swoich oszczędności. Konto oszczędnościowe umożliwia klientowi dysponowanie swoimi pieniędzmi bez utraty odsetek, jak w przypadku lokaty. bigstock-Piggy-Bank-With-An-Hour-Glass-58495595

To niejako połączenie lokaty i rachunku osobistego. W dowolnej chwili można również dopłacać kolejne nowe środki. Oferuje je niemal każdy bank, ale wszystkie dostępne są na nieco innych warunkach. Oto kilka z nich na które z pewnością warto zwrócić szczególną uwagę. Ponieważ mogą one znacznie ograniczyć zysk.

Oprocentowanie

Niestety już dłuższy czas konta oszczędnościowe cechuje niska stawka oprocentowania. Co skutkuje tym, iż oszczędności mogą nie być chronione nawet przez inflacją. Dodatkowo jest to oprocentowanie zmienne, zatem może on w dowolnym czasie trwania umowy obniżyć je.

Wymagane założenie rachunku osobistego lub lokaty

Często założenie konto oszczędnościowego uzależnione jest od posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Z reguły jest ono dodatkowe płatne, jak również wyrobiona do niego karta płatnicza. Opłaty te mogą obniżyć wypracowany zysk lub nawet ostatecznie przynieść stratę.

Dobre warunki uzależnione od posiadania innych produktów banku

Są banki, które wymagają nie tylko założenia dodatkowo rachunku osobistego, ale także co miesięcznych określonych wpłat. Z reguły jest to kwota około 1000 zł. Jeżeli te wymogi są niespełnione wówczas z konta pobierana jest opłata. Czasem w bankach odsetki naliczane są tylko, gdy nie było danego miesiąca wypłaty z konta.

Liczba bezpłatnych wypłat z konta

Zasadniczo tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bez opłat. Kolejna może kosztować nawet 10 zł.

Karta płatnicza

Nie w każdym banku jest dostępna, ale jeśli jest to łączy się z opłatą.

Wyższe oprocentowanie tylko dla nowych środków

Bankom zależy na nowych klientach lub na nowym kapitale wpłacanym na konto. Zgromadzone wcześniej pieniądze mają niższą stawkę.

Progi wpływające na zysk

Im więcej kapitału, tym wyższe oprocentowanie. Po przekroczeniu danego progu z reguły cała suma zostaje objęta wyższe oprocentowaniem.

Czasowa oferta

Zazwyczaj promocja na wyższe oprocentowanie rachunku oszczędnościowego trwa tylko jakiś czas. Banki kuszą nowych klientów, aby zainwestowali swój kapitał właśnie u nich. Po kilku miesiącach jednak obniżają warunki, licząc na to iż klient i tak ich nie wycofa.

Komentowanie zamknięte do odwołania