Kod PIN dla płatności zbliżeniowych z limitem od 100 zł?

0

Płatności zbliżeniowe to jeden z popularniejszych sposobów płacenia kartą w naszym kraju. Na tym tle Polacy przebiją praktycznie większość europejskich nacji. Wkrótce może zmienić się limit dla tego typu transakcji. Organizacje płatnicze rozważają podwyższenie limitu dla transakcji zbliżeniowych. Po zamianach, osoby płacące zbliżeniowo kartą musiałyby potwierdzać transakcję kodem PIN dopiero powyżej 100 zł – a nie tak jak teraz, powyżej kwoty 50 zł.

Już niedługo limit dla transakcji zbliżeniowych może być dwa razy wyższy. Jak podał serwis bankier.pl instytucje oferujące karty – m.in. VISA i MasterCard – skierowały do polskich banków zapytanie o podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności potwierdzania ich kodem PIN. Limit 50 zł, który obowiązuje obecnie został ustalony prawie 10 lat temu. Banki pozytywnie zareagowały na tę propozycję, argumentując to niską skalą oszustw przy tego typu transakcjach. Jak podaje NBP, w drugiej połowie 2016 r. wyłudzenia związane z tego typu transakcjami stanowiły 0,005 proc wartości wszystkich transakcji kartami płatniczymi.

Na razie jest to tylko pomysł, a do wprowadzenia go w życie jeszcze długa droga. Z nieoficjalnych informacji wynika, że polskie banki są zdecydowane na podwyższenie limitu. Teraz wszystko zależy od decyzji Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

Limity w większości krajów europejskich są wyższe niż w Polsce. Ostatnio limity dla transakcji zbliżeniowych bez PINu podwyższyły Francja i Wielka Brytania.

W krajach strefy euro kwota waha się oscyluje w granicach 10-25 euro:

  • 10 EUR – np. Łotwa, Litwa;
  • 20 EUR – np. Słowacja, Portugalia, Hiszpania;
  • 25 EUR – np. Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia.

W Wielkiej Brytanii limit wynosi 30 GBP, a w Szwajcarii 40 CHF.

Komentowanie zamknięte do odwołania