Karty wielowalutowe – czyli jak tanio płacić za granicą?

0

Używanie zwykłej karty debetowej za granicą, będąc np. na wakacjach, wiąże się z ponoszeniem wysokich prowizji od przewalutowania. Nie dość, że płacimy prowizje, to jeszcze musimy liczyć się z wysokimi spreadami (różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna). Jednym słowem banki skubią swoich klientów korzystających ze zwykłych debetówek za granicą.

Alternatywą mogą być kantory – zarówno te stacjonarne jaki i internetowe, jednak nie jest to do końca wygodne rozwiązanie. Stacjonarne przeważnie oferują mało opłacalne kursy. Z kolei kantory internetowe posiadają bardzo konkurencyjne kursy, jednak nie do końca są wygodne w płaceniu za granicą. Lepiej sprawdzają się do wymiany waluty w celu spłaty kredytu w obcej walucie lub zapłaty za zakupy w Internecie.

Rozwiązaniem, które będzie łączyło w sobie wygodę i opłacalność może być karta wielowalutowa. Taką kartę oferuje przynajmniej kilka banków w Polsce. Oprócz tego można skorzystać z innowacyjnych rozwiązań oferowanych nie przez banki, a podmioty z branży IT.

Jedna karta walutowa umożliwia płacenie bezpośrednio w kilku walutach – w zależności w jakim kraju przebywamy. Wymaga to dodatkowo otworzenie rachunku walutowego w banku, który oferuje kartę walutową. I tak, otwierając kilka rachunków np. w euro, dolarach i funtach możemy podpiąć jedną kartę pod wszystkie subkonta, co da nam możliwość płatności w krajach, gdzie dana waluta obowiązuje. Przełączanie się waluty, przynajmniej w większości ofert kart walutowych, nastąpi automatycznie.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że klient używający karty wielowalutowej nie będzie ponosił kosztów przewalutowania. Jedyną opłatę będzie stanowić koszt wyrobienia i korzystania z takiej karty, który w polskich bankach wynosi ok. kilkunastu złotych.

Koszt poniesiemy, jeśli na danym rachunku walutowym nie będzie środków. Wtedy środki zostaną ściągnięte z rachunku podstawowego, na którym znajdują się pieniądze w polskich złotych.

Niestety banki w Polsce nie oferują dostępu do wszystkich walut w ramach oferty kart wielowalutowych. Zazwyczaj są to te najpopularniejsze waluty w naszym regionie czyli: euro, dolary, funty, franki szwajcarskie.

Większą ilość walut oferują karty podmiotów niebankowych, które ze względu na charakterystykę działalności można by było nazwać fintechami.

Wszystkie dostępne karty wielowalutowe domyślnie pozwalają dokonywać płatności w złotych.

Charakterystyka kart wielowalutowych dostępnych w polskich bankach

Pekao SA

Pekao umożliwia płacenie kartą wielowalutową w euro, frankach szwajcarskich, dolarach i funtach brytyjskich. Waluty przełączają się automatycznie, w zależności w jakim kraju jest dokonywana płatność. Środki są pobierane z kont walutowych, dlatego wymagane jest założenie odpowiednich rachunków. Środki na konta walutowe możemy przelać z naszego złotowego rachunku w Pekao korzystając z serwisu transakcyjnego. Bank oferuje możliwość wymiany walut po rozsądnych kursach. Jeśli zabraknie nam środków na jakimś rachunku walutowym, to zostaną pobrane z rachunku podstawowego w złotych. Bank nie pobierze prowizji za przewalutowanie. Kartę oferowaną przez Pekao dostarcza MasterCard.

Warto tutaj zaznaczyć, że karta wielowalutowa umożliwiała darmowe wypłaty w bankomatach grupy UniCredit (po zmianie właściciela może to ulec zmianie w najbliższym czasie) lub jeśli klient zapewni miesięczne wpływy na koncie na kwotę min. 5000 zł. Do końca września dostępne są także darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie. Standardowy koszt karty to 6,99 zł, ale jeśli wykonamy odpowiednią ilość transakcji, opłata zostanie zniesiona. Koszt prowadzenia konta walutowego to góra 5 zł.

Citibank

Karta wielowalutowa Citi umożliwia płacenie w euro, dolarze i funcie. Kartę należy podpiąć do odpowiedniego konta walutowego. To jedyne konto, które nie rozpoznaje automatycznie waluty, w której dokonywana jest płatność.

Karta może być podpięta w danym momencie tylko do jednego rachunku walutowego np. prowadzonego w euro. Zmiany waluty dostępnej na karcie wymaga od nas przepięcia rachunku samodzielnie – za pośrednictwem bankowość internetowej lub przez infolinię banku.

Powrót do waluty bazowej (złotego) również wymaga od nas samodzielnego działania. Jeśli będziemy znajdować się w kraju, gdzie mamy podpięta do karty inną walutę, to przy płatności zapłacimy za przewalutowanie. Koszty karty wielowalutowej są uzależnione od rodzaju rachunku, jaki wybierzemy w Citi. Karta wielowalutowa w Citibanku może być w pełni bezpłatna, jeśli założymy Konto Citi Priority lub Konto Citi Gold.

ING Bank Śląski

W ING nie musimy wyrabiać nowej karty. Kartą wielowalutową może stać się podstawowa karta debetowa. Wystarczy aktywować funkcję „wielowalutowści” w serwisie transakcyjnym Moje ING. Należy przy tym otworzyć konta w walutach, w których chcemy dokonywać płatności. To również można zrobić przez system transakcyjny ING. Dostępne są konta w euro, dolarach i funtach. Karta sama będzie rozpoznawać walutę transakcji i automatycznie pobierać środki z odpowiedniego konta.

ING oferuje dostęp do kantoru internetowego. To tam właśnie można wymienić złote na obce waluty i wpłacić na odpowiednie konto.

PKO BP

Oferta największego banku w Polsce jest przeznaczona dla nieco zamożniejszych klientów. Karta jest wydawana do kont oferowanych w ramach Bankowości Osobistej takich jak: Konto Aurum, Konto Platinium II, ZŁOTE KONTO oraz Rachunek PLATINIUM. Na karcie wielowalutowej są dostępne waluty: euro, funt i dolar. W przypadku oferty PKO, do rachunków walutowych nie podpina się karty debetowej wydanej do konta w złotych, tylko wydawana jest oddzielna karta walutowa. Posiadając taką kartę walutową możemy dokonywać płatności w krajach z różną walutą. Zmiana waluty, w której odbywa się płatność nastąpi automatycznie (waluta transakcji zostanie rozpoznana automatycznie).

Podsumowanie

Większość kart wielowalutowych dostępnych na polskim rynku same rozpoznają walutę transakcji i pobierają środki z odpowiedniego konta walutowego. Wyjątkiem jest Citibank, gdzie trzeba ręcznie przestawiać walutę, którą będziemy operować na karcie.

Zalety kart wielowalutowych:

  • Brak spreadu przy płatnościach i przewalutowaniu
  • Możliwość operowania kilkoma walutami posiadając jedną kartę
  • Brak prowizji za płatności dokonywane za granicą

Wady kart wielowalutowych:

  • Prowizja za wypłaty z bankomatów za granicą

Chęć wprowadzenie kart wielowalutowych wyraziły także mBank i BZ WBK.

mBank podał tylko pobieżne informacje na temat nowej karty wielowalutowej. Karta ma nazywać się VISA Świat. Plastik ma być dostępny dla osób zamożniejszych, czyli posiadaczy mKonta Aquarius oraz mKonta Aquarius Intensive. Karta będzie wydawana bezpłatnie. Użytkowanie będzie kosztować 10 zł miesięcznie. Opłaty nie będzie można ominąć spełniając jakieś dodatkowe warunki. mBank nie podał dokładnej daty wprowadzenia karty wielowalutowej do swojej oferty.

BZ WBK zamierza wprowadzić do swojej oferty karty wielowalutowej od Mastercard. Nie ma jednak dokładnie określonego terminu. Należy przypuszczać, że stanie się to dopiero w przyszłym roku.

Zestawienie ofert i najważniejsze informacje

Karta wielowalutowa ING Bank Ślaski

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 7zł*

*0 zł jeśli miesięcznie wydamy min. 300 zł

Opłata za rachunek walutowy: 0 zł

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 3%

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Karta wielowalutowa Pekao SA - Debit FX

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP, CHF

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 6,99 zł*

*0 zł jeśli wykonamy miesięcznie min. 4 transakcje kartą

Opłata za rachunek walutowy: 0,99 EUR, 1,10 USD, 0,68 GBP, 1,50 CHF*

*oddzielna opłata za każde konto walutowe

Prowizja za wypłatę z bankomatu wydania: 2%*

*0 zł z bankomatów UniCredit lub zapewniając miesięczne wpływy na koncie na min. 5 tys. zł

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Karta wielowalutowa Citibanku

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 0 zł – 8 zł*

*w zależności od rodzaju konta

Opłata za rachunek walutowy: 0 zł – 3 zł*

*w zależności od rodzaju konta

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 0% – 3%*

*w zależności od rodzaju konta

Automatyczna zmiana waluty płatności: Nie


Karta wielowalutowa PKO BP

Dostępne waluty na karcie: PLN, EUR, USD, GBP

Opłata za wydania: 0 zł

Opłata miesięczna za użytkowanie: 0zł*

*wymagane konto w ramach bankowości osobistej

Opłata za rachunek walutowy: 6,99 zł*

*0 zł w przypadku Złotego Konta lub Konta Platinium

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą: 0 zł

Automatyczna zmiana waluty płatności: Tak


Komentowanie zamknięte do odwołania