Karta z czytnikiem linii papilarnych zamiast PINu?

0

MasterCard przedstawił projekt karty płatniczej bez konieczności podawania kodu PIN.  Stworzono kartę z wbudowanym czynnikiem linii papilarnych. Jest to nowy rodzaj zabezpieczenia, który jeszcze bardziej ma usprawnić płatności bezgotówkowych. Na razie karta z czytnikiem linii papilarnych znajduje się w fazie testów.

Na razie testy…

MasterCard stworzyło kartę, która umożliwia płatności zbliżeniowe bez obowiązku podawania kodu PIN. Podczas finalizacji transakcji wystarczy przyłożyć palec do czytnika umieszczonego na karcie. Na razie takie rozwiązanie jest testowane w RPA. W najbliższych miesiącach karta z czytnikiem linii papilarnych ma być testowana w krajach Europy oraz Azji. MasterCard planuje wprowadzić tego typu karty do końca bieżącego roku.

Technologia

Karta płatnicza jest wyposażona w mikroprocesor oraz czytnik linii papilarnych. Odcisk właściciela kart jest skanowany w oddziale banku. Następnie jest konwertowany na cyfrowy wzór, szyfrowany i na końcu zapisywany na karcie. Kartę ma obsługiwać większość terminali na świcie – na pewno wszystkie, które przyjmują płatności w standardzie EMV.

Jak to działa w praktyce?

W praktyce, przy płatności kartą z czytnikiem linii papilarnych wystarczy przyłożyć palec do niewielkiego kwadratu w rogu karty. Terminal skomunikuje się z bankiem i potwierdzi czy odcisk palca zgadza się z wzorem.

Korzyści takiego rozwiązania

Wykorzystanie czytnika linii papilarnych powinno zwiększyć bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż płatności zbliżeniowe lub mobilne. Jest to także dobre rozwiązanie, w przypadku gdy zapomnimy kodu PIN. Poza tym ciężko znaleźć inne zalety. Być może wyjdą w praniu. Na razie wygląda to na kolejną nowinkę techniczną w świecie fintechów i wpisuje się w trend udostępniania coraz to nowych usług finansowych w obszarze płatności bezgotówkowych. Na popularności w ostatnim czasie zyskują płatności mobilne. Największą skalę wykorzystuje się technologię HCE. BLIK co jest coraz bardziej rozpoznawalną marką, a do tego dochodzi debiut takich usług jak Android Pay i VISA Checkout.

Komentowanie zamknięte do odwołania