W życie wchodzi nowe prawo dotyczące kredytów hipotecznych – sprawdź co się zmieni!

0

Od 22 lipca obowiązuje znowelizowana ustawa o kredycie hipotecznym. Zmiany dotyczą kilku istotnych kwestii. Nowe prawo ma przede wszystkim lepiej chronić kredytobiorców. Powodem zmian jest m.in. wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej umów o kredyty związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Zmiany jednocześnie dotyczą zasad udzielania kredytów oraz działania pośredników i doradców.

Wprowadzane zmiany mają przede wszystkim lepiej chronić klientów banków zaciągających lub chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny. Poniżej zostały opisane najważniejsze kwestie, które ulegną zmianie. Znowelizowanie ustawy może mocno namieszać na rynku kredytów hipotecznych. Prawdopodobnie już niebawem oferty banków będą inaczej prezentowane.

Sposób prezentowania ofert

Nowe prawo wprowadza zmiany co do prezentacji ofert. Do każdej oferty ma być dołączona informacja o reprezentatywnym przykładzie, który będzie zawierał podstawowe parametry kredytu hipotecznego (min. stopę procentową, RRSO). Lepiej widoczne RRSO oraz przejrzystość informacji ma za zadanie ułatwienie porównania ofert kredytów.

Rynek pośredników

Zmienią się także zasady działania pośredników. Podczas spotkania z pośrednikiem powinniśmy otrzymać od ręki informacje o tym: kogo reprezentuje pośrednik, czy świadczy również usługi doradcze oraz jakie otrzymuje wynagrodzenie za pośrednictwo w zawieraniu umowy kredytowej. Na spotkaniu z doradcą kredytobiorca otrzyma formularz informacyjny, który od tej pory nie będzie tylko broszurą informacyjną, ale będzie wiążący. Według znowelizowanej ustawy warunki kredytu zaproponowane w formularzu informacyjnym będą obowiązywać przez 14 dni i będą mogły ulec zmianie w tym czasie. Pośrednicy będę musieli zarejestrować się w KNF. Zarejestrowani pośrednicy będą musieli wpłacać na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

Ustawa zakazuje sprzedaży wiązanej. Banki nie będą mogły zmuszać kredytobiorców do zakupu dodatkowych produktów i usług (np. ubezpieczenia). Dozwolona będzie tylko sprzedaż łączona (cross-selling).

Kredyt hipoteczny tylko w walucie otrzymywanych dochodów

Zgodnie z nowymi zasadami, kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane tylko w walucie, w której otrzymujemy większość dochodów. To oznacza koniec kredytów hipotecznych w obcych walutach. Klienci polskich banków nie będą mogli zaciągnąć kredytów we frankach czy też euro – chyba, że większość pensji otrzymują właśnie w danej walucie obcej.

Przywileje dla kredytobiorców

Ustawa wprowadza do prawa także szereg przywilejów dla kredytobiorców:

  • klient banku będzie miał 14 dni na podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu, a w tym czasie bank nie będzie mógł zmienić warunków zaprezentowanej oferty,
  • banki będą miały sztywny termin wydania decyzji kredytowej –  21 dni po złożeniu wniosku,
  • banki będą musiały wydać natychmiastowe uzasadnienie odmownej decyzji,
  • kredytobiorcy będą mieli 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej,
  • ustawa wprowadza możliwość wcześniejszej spłaty kredytu po 3 latach bez dodatkowych opłat
  • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, następującą przed upłynięciem 3 lat, nie będzie mogła być wyższa niż 3 proc. spłacanej kwoty.

Aktualną ofertę kredytów hipotecznych można porównać sprawdzając nasz ranking kredytów hipotecznych 2017

Komentowanie zamknięte do odwołania