Jakie oprocentowanie lokat lepsze – stałe czy zmienne?

0

Wybór tej jednej jedynej lokaty pośród ofert na rynku bankowym wcale nie należy do spraw prostych. Jest wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Warto zastanowić się nie tylko nad sprawami ściśle ekonomicznymi, ale również nad naszymi cechami osobowościowymi jako przyszłego klienta. Obie te sfery będą miały znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w sprawie lokaty i nie należy naszego temperamentu w tej kwestii bagatelizować.oprocentowanie

Cechy osobowościowe klienta, a sukces lokaty

Nie jest kwestią bynajmniej odkrywczą stwierdzenie, iż wszyscy różnimy się od siebie jako ludzie. Jedni z nas są wybuchowi, podejmują nieprzemyślane, szybkie decyzje, inni z kolei są lekkoduchami, którzy żyją chwilą, a inni z kolei należą do osób systematycznych, poukładanych i dobrze zorganizowanych. To wszystko ma znaczenie w chwili, gdy dokonujemy wyboru oferty lokaty.

Lokaty bankowe są różnego typu. Dla osób wytrwałych można polecić lokaty długoterminowe, ludziom, którzy prowadzą burzliwe i zmienne życie raczej nie przypadnie ona do gustu. Z pewnością woleliby oni mieć margines bezpieczeństwa i wybrać lokatę krótkoterminową. Jak widać wybór lokaty to zawsze indywidualna decyzja, przy której warto uwzględnić to, jacy jesteśmy i jaki tryb życia prowadzimy. Żaden doradca finansowy nie będzie potrafił o nas tego powiedzieć. Jednakże z pewnością warto uwzględnić jego wskazówki, jak również opinie znajomych, czy ranking lokat.

Dla kogo zmienne, a dla kogo stałe oprocentowanie lokat?

Pieniądze, które oddajemy na lokatę do banku podlegają oprocentowaniu. To właśnie oprocentowanie lokat zapewnia nam zysk. Na czym ono polega? Umowa lokaty opiewa na określony czas. W tym okresie nie warto zrywać umowy, gdyż w chwili, gdy nie dotrzymamy jej warunków otrzymujemy z powrotem wyłącznie nasz początkowy wkład gotówkowy. Sytuacja wygląda w sposób zgoła odmienny w momencie, gdy nie naruszymy zawczasu pieniędzy z lokaty. Wówczas należy się nam nasz wkład oraz odsetki z oprocentowania. Zwykle jest ono maksymalnie kilkuprocentowe. Jednakże warto lokaty zakładać, gdyż w śwince skarbonce gotówka nie ulegnie cudownemu pomnożeniu.

Oprocentowanie lokat może być stałe albo zmienne. Oznacza to, że nie każda umowa lokaty jest tożsama z innymi ofertami na rynku. Musimy zatem zdać sobie z tego sprawę, jeżeli decydujemy się podpisać umowę. Nie róbmy tego, gdy nie rozumiemy któregokolwiek z jej warunków. Musimy wiedzieć, że zmienne oprocentowanie lokat jest czymś zupełnie odmiennym od oprocentowania stałego.

Stałe oprocentowanie lokat jest jasno i wyraźnie określone w umowie. To konkretna cyfra. O wartość tego oprocentowania pomnoży się nasz wkład początkowy. To dobre rozwiązanie dla osób lubiących wiedzieć na czym stoją. Zmienne oprocentowanie to opcja raczej dla ryzykantów, którzy mogą pozwolić sobie na śledzenie wahań rynku i podjęcie ryzyka. Ryzyko to może się opłacić, ale nie jest to sprawa pewna.

Komentowanie zamknięte do odwołania