Jakie konta oszczędnościowe cenią sobie Polacy?

0

Chociaż ani według oficjalnych badań, ani według nieoficjalnej opinii publicznej w całej Europie nie należymy do narodu sknerów i dusigroszów, to faktem jest, że Polacy coraz częściej muszą zaciskać pasa. Coraz bardziej jesteśmy również zainteresowani produktami bankowymi, za pomocą których możemy łatwo (niekoniecznie szybko) i regularnie oszczędzać. Nic więc dziwnego, że ogromnym zainteresowaniem spotkała się oferta kont o charakterze oszczędnościowym – w swojej strukturze podobnych do lokat, ale o wiele łatwiej dostępnych, bardziej elastycznych, a przy tym gwarantujących pewność zysków.lokaty porownanie (250x250)

Wysokie oprocentowanie króluje

Gdybyśmy posłużyli się danymi o liczbie kont posiadanych przez Polaków i na ich podstawie opracowali ogólny zarys konta idealnego, z pewnością pojawiłyby się tam takie określenia jak darmowe prowadzenie, brak prowizji i wysokie oprocentowanie. Szczególnie ten ostatni czynnik dla wielu klientów jest bezpośrednim kryterium wyboru takiej a nie innej oferty konta oszczędnościowego.

W dalszej kolejności patrzymy na opłaty i prowizje, a dopiero potem, jeśli ranking kont oszczędnościowych w ogóle zawiera takie dane, na koszt prowadzenia konta, koszt przelewów, czy minimalną kwotę, jaką możemy trzymać na rachunku. Również w badaniach ankietowych Polacy potwierdzają, że przy wyborze konta kierowali się oprocentowaniem – im było ono wyższe (a więc w założeniu oferowało większe odsetki i większe zarobki), tym chętniej podpisywano umowę.

Bezpieczeństwo i pewność

Jednakże innym czynnikiem, na który nie zwracamy co prawda bezpośrednio uwagi, ale który zdaniem ekspertów powinien decydować o założeniu konta, jest jego bezpieczeństwo. To niezwykle istotne szczególnie dzisiaj, gdy banki zachowują swoją stabilność, ale jeden po drugim upadają tak zwane SKOKi, w których również prowadzone są rachunki oszczędnościowe. Eksperci przekonują na szczęście, że Polacy coraz dokładniej sprawdzają nie tylko ofertę banku, ale i stabilność banku jako instytucji. Chcą mieć bowiem pewność, że zainwestowanie w konto oszczędnościowe pieniądze będą bezpieczne. Tyczy się to zwłaszcza tych klientów, którzy na rachunku trzymają nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych, będące oszczędnościami ich całego życia, wygraną loteryjną, otrzymanym spadkiem, etc. Warty zauważenia jest fakt, że rozsądniej też podejmujemy decyzję o założeniu konta. Wielu Polaków sięga nie tylko po rankingi, ale też wypytuje znajomych czy radzi się ekspertów w sprawach finansowych.

Komentowanie zamknięte do odwołania