Wybór kredytu hipotecznego – najważniejsze czynniki

0

Biorąc dowolny kredyt z szerokiej oferty kredytów hipotecznych na naszym rynku zazwyczaj skrupulatnie przyglądamy się wszystkim ofertom banków. Jest to bardzo rozważne i uzasadnione. Kredyty hipoteczne są kredytami na sporą kwotę a do tego wieloletnimi. Sprawdzamy wysokość prowizji, marży i ile w związku z tym będzie wynosiła nasza rata miesięczna spłacanego kredytu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje kilka sytuacji, gdy rata naszego kredytu może wzrosnąć.kredyt hipoteczny

Kiedy rata kredytu hipotecznego może wzrosnąć?

Najczęstszą przyczyną wzrostu raty kredytu jest związana z tym, ze kredyt posiada zmienna stopę oprocentowania. Wielu z nas podpisując umowę kredytową nawet nie zastanawia się, jaka jest różnica między oprocentowanie stałym a oprocentowaniem zmiennym. Jest to sporym błędem potencjalnego kredytobiorcy. Oprocentowanie zmienne jak sama nazwa mówi jest oprocentowaniem, które może ulec zmianie i to nie koniecznie na naszą korzyść. Natomiast oprocentowanie stałe zapewnia nam ten sam poziom oprocentowania przez cały czas trwania umowy.

Może, ale nie musi

Chcąc wybrać dobry kredyt hipoteczny na dobrych warunkach zwracajmy uwagę na zwroty w umowie “może, ale nie musi” Te sformułowania dotyczą oprocentowania kredytu i często są stosowane w umowach banków z kredytobiorcą. Są one otwartą bramą dla banku, który może zastosować przepisy o zmianie oprocentowania w sytuacji, w której uzna to za stosowne. Jedna z takich przesłanek może być podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Klienci świadomi tego zapisku i liczący na obniżenie stopy procentowej mogą się rozczarować.

Kiedy umowa kredytowa jest błędna

Błędną umową i bardzo niekorzystną dla nas może być umowa z zapiskiem “oprocentowanie kredytu zależy od decyzji zarządu banku” Taki zapis można uznać za niezgodny z prawem. Aby temu zapobiec trzeba dokładnie przeczytać umowę wręczoną nam do podpisu. Niestety jest ona często napisana w zawiłym języku bankowym i niewiele po jej przeczytaniu możemy wywoskować. Mimo wszystko koniecznie trzeba ją dokładnie przeczytać i przeanalizować a o wszelkie wątpliwości zapytać jeszcze przed jej podpisaniem. Nie zapominajmy, że negocjowanie warunków umowy przed jej podpisaniem jest o wiele łatwiejsze niż po jej przyjęciu i zatwierdzeniu podpisem. Aby zdobyć jak najlepszą ofertę kredytową należy pamiętać o zasadzie “nie wszystko złoto, co się świeci”. Nie każdy kredyt z reklamowaną tanią ratą będzie dla nas najlepszym.

Komentowanie zamknięte do odwołania