Jak robić bezpieczny przelew przez internet?

0

Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, już 63, 4% Polaków ma dostęp do Internetu. Dzięki temu możemy załatwić wiele spraw bez opuszczania domu, jak choćby zakupy, rezerwację biletów czy przelew przez Internet. shutterstock_165951629

Te ostatnie stały się faktem, zwłaszcza że banki same zachęcają do korzystania z nich, tworząc konto bez opłat. Lecz trzeba pamiętać, że na nasze pieniądze czyhają również organizacje przestępcze, które wynajmują crackerów do wykradania naszych danych dostępu do kont osobistych. Jeśli będziesz stosował kilka prostych zasad, zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo w internetowej bankowości.


Nikomu nie podawaj swojego hasła

Musi chyba jeszcze upłynąć tysiąc lat, aby ludzie przyzwyczaili się, że zdradzenie osobie trzeciej hasła dostępu do naszego konta jest równoznaczne z oddaniem naszych pieniędzy. Dotyczy to również członków naszej rodziny czy przyjaciół. Nie powinniśmy im przekazywać takich danych, gdyż mogą oni nieopatrznie zdradzić je i to bez złych intencji. Również nigdy nie zapisuj haseł na kartkach. Jeśli już musisz to zrobić, to lepiej trzymaj tę kartkę w sejfie.

Nie loguj się na konto z publicznych miejsc

Sieci wifi dostępne w centrach handlowych czy lotniskach są złym miejscem do prowadzenia bankowości. Gdy podpinasz się do niej, nie jesteś sam. Korzystają z niej także inne osoby, częstokrotnie początkujący hakerzy, którzy dla zabawy i wprawy skanują sieć w poszukiwaniu interesujących informacji. Gdy zobaczą, że właśnie wpisujesz hasło, żeby zrobić przelew przez internet, na pewno zareagują.

Korzystaj z trudnego hasła

Imię męża, córki czy żony nie jest dobrym hasłem. Nie jest też nim dowolna nazwa zwierzątka, przedmiotu czy nazwisko popularnego artysty. Takie hasła są łamane w przeciągu kilku sekund, gdyż są na tyle popularne, że crackerzy wykorzystują zasady działania psychiki ludzkiej do zgadnięcia frazy. Dlatego musisz stosować wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne jak przecinki, asteryski czy średniki. Twoje hasło nie musi od razu wyglądać jak potworek słowny, ale niech nie będzie to oczywista do odgadnięcia fraza.

Czytaj poradniki banków

Banki częstokrotnie w trosce o swoich klientów publikują biuletyny z informacjami o zachowaniu bezpieczeństwa podczas robienia przelewów internetowych. Warto czytać te teksty, gdyż wypowiadają się w nich fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w informatyce. Zawsze będziesz mógł dowiedzieć się, jakie technologie stosuje twój bank, aby zagwarantować bezpieczeństwo.

Komentowanie zamknięte do odwołania