Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

0

W chwili obecnej maksymalny okres na jaki można zaciągnąć kredyt mieszkaniowy wynosi 35 lat. Takie ograniczenie wprowadził KNF w niedawnej rekomendacji. Jest to związane z tym, iż kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i obciąża nas na całe życie. shutterstock_146949359

W pewnych sytuacjach może się zdarzyć, że będziemy mieli problem ze spłatą raty kredytu mieszkaniowego. Może to być spowodowane pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej. W takim przypadku możemy zdecydować się na obniżenie wysokości raty kredytu hipotecznego.

Pierwszym rozwiązaniem jest postaranie się o obniżenie marży, która jest pobierana przez bank. To m.in. marża wpływa na wysokość oprocentowania kredytu. Przez okres spłacania rat – marża pozostaje stała. Bank może zgodzić się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy terminowo spłacaliśmy kredyt. Szanse na wynegocjowanie niższej raty znacznie wzrastają w takim przypadku. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągały zobowiązanie kilka lat temu. Jeszcze w 2009 roku marża banku pobierana od kredytu mieszkaniowego wynosiła ponad 3%. W tej chwili najtańsze oferty posiadają marżę w wysokości nawet 1,5%. Oszczędności od miesięcznej raty mogą wynieść nawet 300 zł.

Innym sposobem na obniżenie raty, jeśli bank nie będzie chciał z nami negocjować jest przeniesienie naszego kredytu do innego banku. Bank, w którym terminowo spłacaliśmy kredyt powinien zgodzić się na takie rozwiązanie. Po przeniesieniu kredytu będziemy mogli negocjować z nowym bankiem. Minusem takiego wyjścia jest jednorazowa dodatkowa prowizja pobierana przez bank.

Kolejne rozwiązanie jest możliwe w przypadku osób posiadających kredyt mieszkaniowy w walucie obcej. W tym przypadku dany kredytobiorca może obniżyć raty kredytu samemu nabywając walutę, w której zaciągnął kredyt. Banki przeliczając raty kredytu, wykorzystują zawyżone kursy walut – przeważenie o ok. 3-4% od centralnego kursu NBP. W ten sposób klient spłacający kredyt w obcej walucie traci nawet 100 zł miesięcznie. M.in. dlatego w ostatnim czasie, taką popularność zyskały internetowe kantory walutowe, które oferują bardzo korzystne kursy.

Ostatecznością dla kredytobiorcy, aby obniżyć ratę kredytu, może być wydłużenie spłaty zobowiązania. To pozwoli obniżyć nadchodzące raty, jednak w całym okresie podniesie to koszt kredytu. Dlatego takie rozwiązanie należy brać pod uwagę tylko w naprawdę trudnej sytuacji finansowej.

Komentowanie zamknięte do odwołania