Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

0

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na własność często nie są świadome, jak można w dobry sposób zaoszczędzić sporą ilość gotówki i stać się właścicielem wymarzonych czterech kątów. Takim sposobem okazać się mogą licytacje komornicze. Choć kupno mieszkania w ten sposób dla części osób może wydawać się niemoralne, to pamiętajmy jednak, że pieniądze te przeznaczane są na spłatę jakiegoś zobowiązania, które nie było realizowane terminowo. Warto więc zainteresować się tego typu ofertami zwłaszcza, że czasem udaje się znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty.chwilówki online - ranking

Jak znaleźć licytacje komornicze?

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiego rozwiązania, to pierwszym krokiem powinno być znalezienie ofert licytacji komorniczych. Z pomocą mogą nam tu przyjść specjalistyczne serwisy gromadzące oferty tego typu, jednakże możemy też samodzielnie odwiedzać strony internetowe niektórych komorników – często to właśnie tam publikowane są informacje na temat przygotowywanych licytacji. Warto też poszukać ofert w miejscowym sądzie – informacje na temat planowanych licytacji powinny być wywieszane na tamtejszych tablicach ogłoszeń.

Dwie licytacje

Podczas licytacji nieruchomości zazwyczaj wyznaczana jest pierwsza licytacja. Na niej kupujący mogą zdecydować się na zakup takiej nieruchomości płacąc co najmniej cenę wywoławczą, która wynosi 75% ceny oszacowania. Oznacza to, że jeśli mieszkanie wycenione jest na 100 000 złotych, to cena wywoławcza wynosić będzie 75 000 złotych. Oczywiście cena sprzedaży zależy jedynie od popytu – jeśli więc będziemy mieć kilku konkurentów zainteresowanych zakupem tejże nieruchomości, to cena sprzedaży może być wyższa niż 3/4. Jednak jeśli do sprzedaży nie dojdzie podczas pierwszej licytacji, to ustanawiany jest drugi termin licytacji podczas którego cena wywoławcza wynosi 2/3 sumy oszacowania, w naszym przypadku byłoby to więc 66 666 złotych. Przystąpienie do licytacji wymaga jednak wpłacenia wadium, które zawsze wynosi 10% ceny oszacowania, co w naszym przypadku oznacza kwotę 10 000 złotych. Jeśli wygramy licytację – kwota ta jest zaliczką na poczet całej należności. Jeśli jednak licytacji nie wygramy, to pieniądze zostaną nam zwrócone w całości.

Wybór mieszkania i licytacja

Decyzja związana z wyborem mieszkania nie zawsze jest prosta. Często mieszkania w dobrej lokalizacji znajdują wielu potencjalnych kupujących, a te tańsze i budzące mniejsze zainteresowanie mogą niekoniecznie być interesujące również i dla nas. Jednak tego typu aukcje komornicze to idealne rozwiązanie na zakup mieszkania pod wynajem czy też dla studiujących dzieci – wymagania w takim przypadku są nieco mniejsze, niższe mogą być też standardy kupowanej nieruchomości.

Komentowanie zamknięte do odwołania