Inwestowanie bez podatku Belki? Jest nowy projekt ustawy dotyczący REIT-ów

0

W Polsce ciągle nie dorobiliśmy się możliwości bezpiecznego inwestowania w nieruchomości bez posiadania pokaźnego kapitału. Nowym rozwiązaniem, które na zachodzie jest znane od lat, mają być REIT-y (Real Estate Investment Trust). Projekt ustawy zakłada wprowadzenie REIT-ów od 1 stycznia 2018 r. Najważniejszą informacją ostatnich dni jest możliwość zwolnienia z podatku Belki zysków z tego typu funduszy. Byłaby to niewątpliwie bardzo duża zachęta do inwestowania w REIT-y.

REIT-y to fundusze inwestycyjne, które umożliwiają kolektywne inwestowanie –  w zależności od prawa – w nieruchomości komercyjne i/lub mieszkaniowe. Zysk funduszy pochodzi z czynszów z tychże nieruchomości. Większość zysku – nawet do 90 proc. – jest przeznaczany na wypłatę dywidendy. Tyle w teorii.

W praktyce, według nowego projektu ustawy, REIT-y w Polsce mają zacząć działać od 1 stycznia 2018 r. Ostatni projekt zakłada możliwość inwestycji w nieruchomości komercyjne oraz – czego nie zakłady wcześniejsze propozycje – w budownictwo mieszkaniowe.

Najważniejszym założeniem jest zwolnienie z podatku Belki dywidend wypłacanych przez REIT-y. Zwolnienie ma obowiązywać zarówno podatników CIT i PIT – czyli niezależnie od tego czy byłaby to osoba fizyczna, czy prawna. REIT na wypłatę dywidend ma przeznaczać 90 proc. zysków funduszu. Jest to bardzo dobra informacja dla osób chcących bezpiecznie oszczędzać – zwłaszcza z myślą o emeryturze. Brak podatku Belki może sprawić, że REIT-y będą cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – być może większym nawet niż oprocentowane depozyty bankowe.

REIT-y nie będą zwolnione z podatku dochodowego. Dochody uzyskiwane przez REIT-y miałyby być opodatkowane stawką 8,5 proc. REIT-ami miałby być spółki publiczne, które notowane by były na giełdzie papierów wartościowych. O dopuszczeniu do obrotu takiego funduszu decydowałby zarząd giełdy. Ustawa o REIT-ach ma jeszcze w tym roku przejść ścieżkę legislacyjną i zacząć obowiązywać od początku 2018 r.

Komentowanie zamknięte do odwołania