Indywidualne Konta Mieszkaniowe – już niedługo oszczędzanie bez podatku Belki?

0

Indywidualne Konto Mieszkaniowe wkrótce może pojawić się w ofertach polskich banków. Ma to być instrument finansowy służący do oszczędzania w celach mieszkaniowych. Konto będzie częścią programu Mieszkanie+. Obecnie trwają prace nad koncepcją Konta. Jedną z propozycji jest zwolnienie z podatku Belki.

Program Mieszkanie+ ma zastąpić inny program – Mieszkanie dla Młodych. Mieszkanie+ ma pomóc w wynajęciu taniego mieszkania – a w długim okresie, dojście do własności. W ramach programu mają być wprowadzone pewne udogodnień – w tym m.in. Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Prace nad ostateczną koncepcją wciąż trwają w ministerstwach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że Konto nie będzie opodatkowane podatkiem Belki, a dodatkowo mają być wypłacane premie za oszczędzanie z budżetu państwa.

Konto ma służyć przede wszystkim dwóm celom:

  • Ma wspierać odkładanie oszczędności w polskim społeczeństwie oraz ma pomóc w budowaniu kapitału krajowego potrzebnego do inwestycji
  • Ma wspierać realizację przedsięwzięć związanych z budownictwem mieszkaniowym

Indywidualne Konto Mieszkaniowe będzie oferowane przez banki i SKOK-i. Na Koncie będą mogły być gromadzone środki, które następnie będzie można przeznaczyć m.in. na:

  • Zakup mieszkania lub domu – zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym
  • Budowę domu
  • Zakup działki budowlanej
  • Wkład mieszkaniowy wnoszony w celu uzyskania prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej
  • Remont, przebudowę, wykończenie mieszkania lub domu

Oszczędności na takim rachunku będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie ma obowiązywać dla wszystkich oszczędzających. Z kolei rodziny wielodzietne i wykazujące niskie dochody będą mogły liczyć na premie wypłacane przez państwo. Szczegółowe kryteria przyznawania premii mogą ulec zmianie.

Ustawa dotycząca Mieszkania+ i Indywidualnego Konta Mieszkaniowego ma trafić do Sejmu do połowy tego roku. Prawdopodobnie od 2018 r. będzie można otwierać Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Premie za oszczędzanie na takim koncie mają być wypłacane od 2019 r. Według wstępnych założeń, na wypłaty premii na kolejne 5 lat ma być przeznaczone 3 mld zł.

Wygląda na to, że już niedługo możemy otrzymać bardzo ciekawy instrument finansowy, zachęcający do oszczędzania i przynoszący wymierne korzyści.

Komentowanie zamknięte do odwołania