Formalności przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjny

0

Jednym z najczęściej wymienianych minusów kredytu inwestycyjnego dla firm jest wysoki stopień charakterystycznej dla niego biurokratyzacji. Osoby zastanawiające się nad tym, czy warto skorzystać z tego rodzaju rozwiązania zazwyczaj zmagają się z wizją niekończącego się stosu papierów i szeregu dodatkowych formalności, trudno zatem dziwić się, że potencjalnym kredytobiorcom ciarki przebiegają po plecach na samą myśl o tym, ile czasu przeznaczą na kompletowanie wymaganych dokumentów i zaświadczeń.

Rzeczywiście, kredyt dla firm na ogół wymaga złożenia przynajmniej kilku wizyt w oddziale banku, czy jednak rzeczywiście musi kojarzyć się z drogą przez mękę? Gdy przybliżymy się procesowi zbierania niezbędnej dokumentacji możemy odkryć z pewnym zdumieniem, że wcale nie jest to proces szczególnie skomplikowany.

Już na wstępie konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że osoby starające się o korzystny kredyt dla nowych firm o dokumenty martwią się z niepotrzebnym wyprzedzeniem. To prawda, warto już zawczasu uświadomić sobie, że ubieganie się o wsparcie finansowe ze strony banku może być zadaniem dość skomplikowanym, nie zaszkodzi jednak, jeżeli uświadomimy sobie, że znacznie pilniejszym problemem jest wybór najlepszego banku.
Jest to o tyle istotne, że każda instytucja finansowa ma własne oczekiwania w stosunku do przedsiębiorcy starającego się o kredyt inwestycyjny, może więc okazać się, że nasze obawy wcale nie są aż tak uzasadnione, jak mogliśmy się tego spodziewać.

Niestety, nie powinniśmy mieć złudzeń, co do tego, że nie spotka nas żadna postać biurokratyzacji, trudno bowiem liczyć na równie optymistyczną wersję zdarzeń.

Istnieją dokumenty, bez których kredyty dla firm nie mogą się obejść. Już zawczasu warto więc pomyśleć o pozbawionym błędów formalnych biznesplanie, zaświadczeniach, które potwierdzają, że prowadzimy działalność gospodarczą oraz o dokumentach finansowych potwierdzających, że nasza firma rozwija się i aktywnie zabiega o jak najsilniejszą pozycje na lokalnym rynku.

Zdecydowana większość banków przyznających kredyty dla firm nie ukrywa zresztą informacji na temat oczekiwanych przez siebie dokumentów i zaświadczeń. Wszystkie niezbędne dane można znaleźć na bankowych stronach internetowych, gdy zaś brakuje stosownej dokumentacji, pracownik banku z pewnością poinformuje nas nie tylko o tego rodzaju niedociągnięciu, ale również o terminie, w jakim powinno być ono uregulowane. Jeżeli zatem zależy nam na czasie kompletowanie zaświadczeń możemy prowadzić równolegle z negocjacjami w sprawie kredytu, postępowanie takie pozwoli nam bowiem zaoszczędzić nie tylko czas, ale i nerwy.

Warto pamiętać i o tym, że banki są otwarte na nowe sposoby komunikowania się z klientami. Niekiedy zatem wizytę w oddziale instytucji finansowej można zastąpić kontaktem telefonicznym lub mailowym, szereg dokumentów można zaś przesłać z wykorzystaniem firmowej poczty elektronicznej.

Komentowanie zamknięte do odwołania