Depozyty długoterminowe sposobem na obniżkę oprocentowania lokat?

0

W przyszłym tygodniu można spodziewać się obniżki stóp procentowych w naszym kraju. Osoby posiadające kredyty lub zadłużenie na karcie kredytowej mogą liczyć na niższe odsetki. Z kolei ludzie oszczędzający na lokatach bankowych nie będą pocieszeni, ponieważ obniżce ulegnie oprocentowanie depozytów. polskabankowosc.com.pl - najlepsze lokaty

Najlepszym rozwiązaniem dla osób szukających jeszcze atrakcyjnych ofert lokat będzie założenie depozytu długoterminowego. W ten sposób można zagwarantować sobie niezmienność oprocentowania przez dłuższy czas.

Banki już jakiś czas temu zaczęły obniżać oprocentowanie lokat. Wszystko przez to, że rynek hurtowy wycenił obniżkę stóp procentowych. Przypuszcza się, że to dopiero początek cieć oprocentowania lokat. Według specjalistów stopy procentowe mogą spaść nawet o 75 pb co znacząco wpłynęłoby na obniżkę oprocentowania depozytów. Na początku 2015 roku oprocentowanie lokat może spaść w sumie nawet o 1%. Obecnie przeciętne oprocentowanie oferowane przez banki wynosi 2,62%. W przyszłym roku średnie oprocentowanie przy powyższych założeniach może wynosić poniżej 2%.

Pierwsza podwyższa stóp procentowych może nastąpić dopiero za kilkanaście miesięcy. Wszystko będzie zależało od oczekiwań inflacyjnych oraz od ożywienia w polskiej gospodarce. Dlatego lokata długoterminowa może być korzystnym rozwiązaniem dla osób przyzwyczajonych do oszczędzania w banku. Przykładowo, gdy 2012 roku klienci banków zakładali lokaty na 2 lata, mogli liczyć na ok. 6% w skali roku. W tej chwili najlepsze oferty lokat długoterminowych oscylują w granicach 3,5-4%.

Co oferują obecnie banki?

W tej chwili najlepsze oprocentowanie na lokacie rocznej oferuje Meritum Bank gwarantując 3,7% w skali roku. Równie ciekawą ofertę proponuje Bank Pocztowy, który na lokacie dwuletniej jest w stanie zagwarantować przeciętnie 3,8%. Jest to lokata z oprocentowaniem progresywnym, które rośnie od 2% na początku do 6% na koniec okresu odsetkowego. Osoby, które wolą zdeponować swoje oszczędności na krótszy czas, mogą założyć lokatę na 6 miesięcy. Tutaj najkorzystniej wypada lokata Meritum Banku z oprocentowaniem na poziomie 3,6% w skali roku. Większość banków oferuje równie atrakcyjne oprocentowanie, ale tylko w przypadku spełnienia dodatkowych wymogów – do których zalicza się m.in. otworzenie konta lub konieczność wpłacenia nowych środków.

Komentowanie zamknięte do odwołania