Coraz więcej miejsc pracy – bezrobocie we wrześniu niższe o 0,2%

0

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało stopę bezrobocia w Polsce. We wrześniu bezrobocie w naszym kraju spadło do 11,5%. Jest to kolejny miesiąc z rzędu, w którym odnotowano spadek bezrobocia.polskabankowosc.com.pl - bezrobocie

Jak podaje wiceminister pracy Jacek Męcina trend spadku bezrobocia może utrzymać się również w październiku. Jednak prawdopodobnie nie będzie to tak duży spadek jak w przednich miesiącach. Prognozuje się, że może to być obniżka o ok. 0,1%. Wiceminister odniósł się także do spadku bezrobocia w dłuższej perspektywie. Według Ministerstwa pracy stopa bezrobocia do końca roku nie powinna przekroczyć 12%.

Powyższe dane potwierdzają zmianę trendu długoterminowego w Polskiej gospodarce. Warto również zaznaczyć, że w minionym miesiącu odnotowano rekordowy przyrost nowych ofert pracy. Pracodawcy we wrześniu zgłosili do urzędów pracy 115 tys. ofert. Jest to największa liczba nowych miejsc pracy od 2001 roku. W porównaniu do poprzedniego roku był to wzrost o 57%. Minister pracy podkreśla, że te dane jednoznacznie wskazują na ożywienie na rynku pracy. Świadczyć ma również o tym fakt, iż wrzesień nie jest miesiącem prac sezonowych.

Rynek pracy w liczbach

Wrzesień był ósmym miesiącem pod rząd, w którym bezrobocie spadło. Stopa bezrobocia wyniosła 11,5% i spadła w porównaniu do sierpnia o 0,2% – oznacza to spadek liczby bezrobotnych o 30 tys. osób. Pod koniec września całkowita liczba bezrobotnych zarejestrowana w urzędach pracy wyniosła 1 824 tys. osób. Od początku 2014 roku liczba bezrobotnych osób spadła o 437 tys.

W minionym miesiącu największy spadek odnotowano w województwie Mazowieckim – liczba bezrobotnych spadła o 3,3 tys. osób. Podobnie było w województwie dolnośląskim oraz łódzkim. Liczba nowych miejsc pracy wyniosła pod konie września 115 tys., co oznacza, że było to spadek o 23% więcej niż w sierpniu i o 57% niż we wrześniu 2013 roku.

Komentowanie zamknięte do odwołania