Co składa się na koszty kredytu mieszkaniowego?

0

Jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego, wcześniej powinieneś przeczytać nasz poradnik. Dzięki temu, dowiesz się, na co wart zwrócić uwagę oraz jak przebiega cały proces przyznawania kredytu.shutterstock_108889664

Kredyt mieszkaniowy jest produktem finansowym, który w przypadku wielu osób jest niezbędny. Zakup mieszkania jest dużym obciążeniem finansowym i dlatego większość z nas, aby zakupić nieruchomość decyduje się na zaciągniecie kredytu hipotecznego.

W chwili obecnej, może to być dobry moment na postaranie się o kredyt mieszkaniowy – m.in. dlatego, iż stopy procentowe są na niskim poziomie, co przekłada się na niskie koszty kredytowania. Także zastój na rynku nieruchomości powoduje, że ceny mieszkań są atrakcyjne.

Kredyty w obcej walucie mogą okazać się jeszcze tańsze, jednak banki w znacznej mierze ograniczyły udzielanie tego rodzaju zobowiązań. Skróceniu uległ także termin, na jaki jest w tej chwili przyznawany kredyt. KNF w ostatniej rekomendacji zaleciła udzielanie kredytów maksymalnie na okres 35 lat. Jednak optymalny okres według komisji to 25-30 lat. Z jednej strony obciążenia miesięczne są wyższe dla przeciętnego kredytobiorcy. Z drugiej strony obniża to całkowite koszty kredytu.

Wybierając kredyt hipoteczny w obcej walucie należy pamiętać o kosztach przewalutowania kredytu. Opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych kantorów. Wymieniając samemu walutę i spłacając kredyt w złotych możemy obniżyć znacznie koszty spłaty raty. Banki przyjmują zawyżony kurs przy przeliczaniu obcej waluty na złote. Obecnie kredyty walutowy nie są polecane – gdyż wiążą się z ryzykiem kursowym. Oczywiście można w ten sposób taniej zaciągnąć kredyt, jednak pod wpływem zmian kursu waluty, takie zobowiązanie może stać się znacznie kosztowniejsze (przykład kredytów we frankach szwajcarskich i tzw. frankowców). Po za tym frank w ostatnim czasie znacznie się umocnij, głównie przez sytuację międzynarodową, i kredyty we frankach stały się mało opłacalne.

Na koszt kredytu hipotecznego składa się także ubezpieczanie, które w wielu przypadkach jest obowiązkowe. Ubezpieczenie jest na wypadek zdarzeń losowych, które mogą utrudnić spłatę kredytu – np. utrata pracy czy przewlekła choroba.

Koszty kredytu mieszkaniowego są uzależnione także od marży banku, która w tej chwili oscyluje w granicach 2%, a także od jednorazowej prowizji pobieranej na początku przez bank. Dodatkowo, od tego roku trzeba przedstawić wkład własny, który wynosił będzie przynajmniej 5%. Wynika to z rekomendacji KNF, która zaleca, aby właśnie taką wysokość wymagać od klienta. W przyszłym roku, wkład własny przy zaciąganiu kredytu będzie wynosić co najmniej 10%, a w 2016 roku – przynajmniej 15%.

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania to poważna decyzja życiowa.

Komentowanie zamknięte do odwołania