BLIK i Blikomania – jak działa i dlaczego warto zainteresować się tym?

2

BLIK to usługa płatności mobilnych stworzona we współpracy polskich banków. BLIKIEM można płacić w sklepach, wypłacać gotówkę z bankomatów, a nawet rozliczać ze znajomymi przy pomocy nr telefonu! Niedawno ruszyła Blikomania – czyli loteria promująca płatności mobilne BLIKIEM. W zamian za dokonanie płatności bezgotówkowych BLIKIEM możemy wygrać w loterii nagrodę pieniężną – od 100 do nawet 100 000 zł.

Kto może skorzystać z BLIKA i jak to działa?

BLIK to system płatności mobilnych, który opiera się na polskim standardzie płatności. Z BLIKA za pomocą aplikacji mobilnych mogą korzystać klienci takich banków jak: Alior, Millennium, BZ WBK, ING, mBank, PKO BP, Getin Bank, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe.

Mechanizm, o który opiera się funkcjonowanie BLIKA, polega na generowaniu za pomocą aplikacji mobilnych jednorazowych kodów, ważnych przed 2 minuty. Kod jest generowany przez system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku i udostępniany klientowi. Kody są kombinacją szczęściu cyfr – od 0 do 9.

Gdzie można korzystać z BLIKA?

Według statystyk NBP, najchętniej korzystamy z BLIKA przy wypłacie gotówki z bankomatów. Wypłaty środków dokonywane w ten sposób są darmowe – bez względu na bank w jakim posiadamy konto i bankomat z jakiego wypłacamy gotówkę (pod warunkiem, że jest tam dostępny BLIK). Do wypłaty nie jest potrzebna nam karta. W bankomacie wybieramy opcję wypłaty gotówki za pomocą BLIKA. Następnie należy za pomocą ikonki BLIKA wygenerować kod w aplikacji mobilnej, wpisać go w bankomacie i potwierdzić transakcję w aplikacji podając wcześniej ustalony kod PIN. BLIK działa w bankomatach BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, PKO BP, Planet Cash i sieci Euronet.

Oprócz tego, BLIK jest wygodnym sposobem na płatności w Internecie (zamiast korzystania z usług PayU, dotpay czy paypal). Płacąc za zakupy w sklepie internetowym wystarczy wybrać BLIK, jako sposób płatności. Następnie należy wygenerować kod w BLIKU za pomocą aplikacji mobilnej i podać go na stronie sklepu. Na końcu należy potwierdzić płatność wpisując w aplikacji naszego banku kod PIN służący do logowania się do aplikacji.

BLIKIEM można płacić także w sklepach i innych puntach usługowo-handlowych. BLIK zastępuje w tym przypadku kartę płatniczą. Przy kasie wystarczy wskazać sprzedawcy BLIK, jako sposób płatności. Następnie generujemy kod w aplikacji, wpisujemy go na terminalu, a całą transakcję potwierdzamy za pomocą wcześniej ustalanego kodu PIN w aplikacji mobilnej.

Ciekawą funkcją BLIKA jest możliwość przelewania pieniędzy pomiędzy osobami fizycznymi. W takim przypadku nie trzeba znać nr konta odbiorcy – wystarczy do tego numer telefonu. Przelew jest zlecany z aplikacji mobilnej banku. Z książki adresowej wybieramy odbiorcę, podajemy kwotę i np. tytuł przelewu. Środki trafiają natychmiast na konto osoby, do której skierowany był przelew. Transakcja jest darmowa.

Jednak najciekawszą możliwością w przypadku BLIKA jest wystawianie wirtualnych czeków. Czeki BLIK to kody, posiadające okres ważności i możliwość przekazani ich innej osobie. Czek jest generowany w aplikacji mobilnej. Wcześniej należy ustalić kod PIN, który zabezpieczy transakcję. Kod wygenerowany jako czek można wykorzystać w bankomacie, sklepie lub w płatności internetowej.

Blikomania – jak wygrać nagrodę?

Blikomania to loteria, która ma na celu rozpromowanie usługi BLIK w naszym kraju. Za dokonanie płatności BLIKIEM możemy wygrać nawet 100 tys. zł.

Na wstępie należy zarejestrować się na stronie loterii – blikomania.pl. Następnie wystarczy dokonywać płatności BLIKIEM – przy czym nie trzeba tych płatności rejestrować. W loterii będą brać udział transakcje przeprowadzone w okresie od 5 grudnia 2016 r. do 4 marca 2017 r. Uczestnikami loterii mogą być osoby od 13 roku życia.

Codziennie można wygrać 10 nagród wartych 100 zł oraz 1 nagrodę – 1000 zł. Trzy razy w ciągu miesiąca można wygrać 10 tys. zł, a raz w miesiącu 100 tys. zł. Podatek za wygranie nagrody jest opłacany przez organizatora loterii.

Losowanie zwycięzców odbywa od poniedziałku do piątku, gdzie losowanie za transakcje przeprowadzone w weekend ma miejsce w poniedziałek. Jedna transakcja to jeden los w loterii. Jednego dnia możemy wygrać tylko jedną nagrodę danej „kategorii”.

Jeśli zostaniemy wylosowani, organizator loterii skontaktuje się z naszym bankiem w celu potwierdzenia wylosowanej transakcji. Następnie po uznaniu transakcji, organizator poinformuje nas mailowo o wygraniu nagrody. W wiadomości mailowej otrzymamy informacje co należy zrobić, aby odebrać nagrodę. Cały proces – od wylosowania do otrzymania maila o wygranej – powinien trwać 4 dni robocze (2 dni na potwierdzenie przez bank transakcji i 2 dni robocze na maila informującego o zwycięstwie).

Regulamin loterii Blikomania znajdziecie tutaj.

 

2 komentarze

  1. Po przeczytaniu regulaminu tej loterii tytuł powinien brzmieć: “Dlaczego nie warto się tym zainteresować?”.