Bezpieczne sposoby inwestowania oszczędności – cz. I nieruchomości

0

Gdzie ulokować swoje oszczędności? Jak odłożyć środki na emeryturę? Od czego zacząć inwestowanie? Te pytania stawia sobie coraz więcej osób w naszym kraju.

Polacy wciąż mają problem z regularnym oszczędzaniem. Według statystyk bankier.pl tylko 10% polskiego społeczeństwa posiada więcej niż 10 tys. zł oszczędności. Problemem nie są tylko niskie zarobki, ale niewiedza na temat możliwości oszczędzania. Większości z nas inwestycje, zwłaszcza na rynkach finansowych, kojarzą się z ryzykiem straty wszystkich oszczędności.

Obecnie, istnieje wiele możliwości ulokowania środków finansowych w aktywach czy też produktach oszczędnościowych. Takie inwestycje mogą zagwarantować nam bezpieczeństwo i przynieść nawet minimalne zyski, mogące zrekompensować wzrost inflacji.

W tym poradniku postaramy się przybliżyć najbezpieczniejsze sposoby inwestowania oszczędności. Oczywiście nigdy nie możemy być pewni, że coś wydarzy się lub nie wydarzy na 100%. Jednak przytoczone przykłady sposobów oszczędzania są praktycznie pozbawione ryzyka inwestycyjnego lub ograniczają to ryzyko do minimum.

Masz dużo kapitału? Zainwestuj w nieruchomości

W ostatnim czasie w Polsce dało się zaobserwować rosnącą tendencje do zakupu mieszkań za gotówkę. Niskie nominalne oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania w banku. Inne produkty finansowe pozwalają na bezpieczną alokację kapitału, jednak również nie gwarantują wysokiej stopy zwrotu. Dlatego osoby posiadające większy kapitał, decydują się na zakup mieszkania pod wynajem.

Według danych Obserwatora Finansowego ponad połowa mieszkań w 2015 r. została nabyta za gotówkę. W sumie Polacy w zeszłym roku wydali ponad 12 mld zł na zakup nowych mieszkań. Dane dotyczą największych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Wrocław i Poznań), czyli najlepszych lokalizacji na zakup mieszkania pod wynajem. To rekordowy wynik w historii. Dla porównania w 2012 roku było to 6 mld zł.

Powodem takiego stanu rzeczy są niskie stop procentowe i spadek oprocentowania lokat. Cztery lata temu główna stopa referencyjna wynosiła 4,75 proc. – obecnie 1,5 proc. (stan na 05.2016). Najlepsze lokaty bankowe kilka lat temu były oprocentowane na 6-7 proc. w skali roku. W tej chwili lokaty dla nowych klientów posiadają oprocentowanie w granicach 3-4 proc. I ostatnia statystyka: przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty w 2015 r. wg danych NBP wyniosło 1,92 proc. (Obserwator finansowy); gdzie według portalu Domiporta.pl , przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie pod wynajem wyniosła od 3,5 do ponad 5 proc. (w zależności od lokalizacji).

Inwestując w nieruchomości możemy także liczyć na wzrost ceny mieszkania, co przy dłuższym horyzoncie czasowym i dobrej lokalizacji jest bardzo prawdopodobne (można także trafić na bańkę na rynku nieruchomości, tak jak w latach 2007-2008 – jednak trzeba mieć pecha, żeby kupić mieszkanie na tzw. „górce”).

Podsumowując, minusem inwestowania w nieruchomości są:

  • konieczność posiadania dużego kapitału na wstępie,
  • konieczność zamrożenia środków na dłuższy okres,
  • ryzyko drogiego zakupu mieszkania na „przegrzanym rynku” i strata na wartości w dłuższym terminie.

Plusem:

  • Atrakcyjne i stabilne zyski przy niskim ryzyku
  • Perspektywa wzrostu wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie

 

Komentowanie zamknięte do odwołania