Banki w Polsce wprowadzają nowe systemy bankowości elektronicznej

0

W polskich bankach pojawiają się nowe systemy transakcyjne i odświeżone aplikacje. Banki dostosowują także swoje strony do prawidłowego wyświetlania na ekranach smartfonów – wprowadzając system RWD. Zmiany mają pojawić się m.in. w mBanku, Pekao, BGŻ BNP Paribas czy też Aliorze.

Nowa odsłona systemu bankowości internetowej pojawiła się już w Citi Handlowym. Citi wprowadził tzw. responsywność na swojej stronie – czyli dostosowanie się do rozdzielczości urządzeń mobilnych, na których przeglądana jest strona internetowa. Klienci Citibanku mogą sami spersonalizować wygląd serwisu. Nowy serwis umożliwia aktywne zarządzanie produktami finansowymi – np. zmianę limitu karty. Nowością jest także możliwość wysyłania dokumentów do banku w formie cyfrowej. Zmiany wprowadzono w systemie bezpieczeństwa, w celu wyłapywania podejrzanych transakcji.

Alior z nową bankowością internetową

W usługach Alior Banku również pojawiają się nowości. Klienci Aliora już mogą korzystać z Android Pay – czyli wirtualnego portfela, służącego do płatności mobilnych. Niedługo ma zostać uruchomiony nowy system bankowości internetowej. Zmiany obejmą także T-Mobile Usługi Bankowe – czyli markę Aliora. Mają zostać wprowadzone responsywne wersje stron banków. Najpierw, bo już w kwietniu, będziemy mogli korzystać z nowej strony TMUB. Nowe rozwiązania mają być wdrożone także w bankowości mobilnej, w której mają pojawić się nowe funkcje.

Z kolei Alior Bank ma otrzymać nową serwis bankowości internetowej przed wakacjami. Wprowadzona zostanie responsywność strony oraz ma być udostępniona zupełnie nowa aplikacja mobilna.

Nowe aplikacje mobilne w kilku bankach

Nowe aplikacje mobilne mają pojawić m.in. w mBanku, Pekao SA oraz BGŻ BNP Paribas. Aktualna aplikacja mBanku była jedną z pierwszych, naprawdę dobrze zaprojektowanych tego typu aplikacji. Zmianie nie ulegnie system transakcyjny mBanku, który został uruchomiony dość niedawno – bo 4 lata temu. W tym roku wprowadzono już nowy system do potwierdzania transakcji (na razie ma charakter pilotażowy). mBank zapowiedział także wprowadzenie w tym roku do swoich usług Android Pay, co może być dużą rewolucją, jeśli chodzi o płatności mobilne w tym banku.

Zmiany wprowadza również drugi największy bank w Polsce – czyli Pekao. W tym roku ma zamiar wypuścić nową aplikację mobilną, która będzie w sobie łączyć funkcjonalność systemy płatności mobilnych – PeoPay i internetowego systemu transakcyjnego. W tej chwili, osoby posiadające konto w Pekao muszą korzystać z dwóch oddzielnych aplikacji. Aplikacja będzie oferować m.in. innowacyjne podejście w kontekście bezpieczeństwa – np. biometrię.

Nową aplikację na ten rok zapowiedział również BGŻ BNP Paribas. Nowa apka ma pojawić się w wakacje. BGŻ BNP, tropem innych banków, przymierza się do wprowadzenia Android Pay. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Nowa aplikacja BGŻ BNP ma otrzymać w drugiej połowie roku możliwość korzystania z BLIK-a – czyli polskiego standardu płatności mobilnych. W nowej aplikacji, klienci BGŻ BNP będą mogli m.in. skorzystać z programu lojalnościowego, sprawdzić saldo bez logowania do aplikacji oraz móc otworzyć konto oszczędnościowe lub lokatę. Z kolei w przyszłym roku BGŻ BNP ma zamiar uruchomić nowy system bankowości internetowej.

Komentowanie zamknięte do odwołania