Android Pay w pełni dostępny w mBanku – teraz również dla posiadaczy kart VISA

1

Płatności HCE nie są jeszcze tak popularną usługą jak płatności zbliżeniowe kartą. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystanie tej technologii przez polskie banki.W kwietniu br. w mBanku razem z nową aplikacją wprowadzono Android Pay wykorzystujący HCE. Wtedy usługa nie była dostępna dla wszystkich klientów. Od 16 sierpnia zarówno posiadacze kart MasterCard i VISA mogą używać Android Pay.

Na samym wstępie, warto przypomnieć na czym polega technologia HCE. HCE pozwala na przeprowadzanie płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. W praktyce, klient banku może na swoim smartfonie stworzyć wirtualną kartę płatniczą podpiętą do konta osobistego. Do korzystania z mobilnych płatności zbliżeniowych wymagane jest posiadanie smartfonu z anteną NFC. Po aktywacji wystarczy uruchomić dedykowaną aplikację na smartfonie i zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Działa to tak samo jak płatność kartą zbliżeniową – jeśli kwota wynosi powyżej 50 zł, transakcję należy potwierdzić kodem PIN.

O płatności HCE oparte są m.in. takie aplikacje jak Android Pay, IKO od PKO BP, PeoPay od Pekao SA czy też MasterPass. Obecnie jednak większość banków oferuje możliwość płatności NFC. Jest to nieco mniej wygodna forma płatności mobilnych. Potrzebna jest do tego specjalna karta SIM i aktywacja tej usługi u swojego operatora telefonii. Płatności NFC są wypierane obecnie właśnie przez HCE. HCE jest dostępne w PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, Getin Banku, Eurobanku; a dzięki Android Pay  – także w Alior Banku.

Jedną z usług, która niedawno weszła do Polski jest Android Pay. Android Pay to usługa płatności bezgotówkowych, dostępna na urządzenia mobilne i oparta o technologię HCE. Usługa jest oferowana przez Google’a. Za pomocą Android Pay możemy:

  • Dodawać do portfela elektronicznego w smartfonie kilka kart różnych firm z różnych banków
  • Płacić w każdym miejscu, gdzie znajduje się terminal do płatności zbliżeniowych
  • Wykorzystywać do płatności w aplikacjach mobilnych

Android Pay łączy w sobie idee płatności zbliżeniowych NFC i portfela elektronicznego utworzonego na naszym urządzeniu mobilnym. Usługa Android Pay jest dostępna obecnie m.in. w: BZ WBK, Alior Banku i T-Mobile Usług Bankowe. Od kwietnia także w mBanku możemy skorzystać z Android Pay – jednak tylko osoby posiadające karty MasterCard. Teraz, od połowy sierpnia, również posiadacze kart VISA mogą podpiąć kartę w aplikacji mBanku i korzystać z Android Pay.

Aktualizacja: Z informacji dochodzących z mBanku wychodzi na to, że niektórzy klienci mają problemy z podpięciem karty. Chodzi o karty kredytowe VISA, które nie posiadają płatności zbliżeniowych (PayWave).

Jak podpiąć kartę do Android Pay w mBanku?

Do podpięcia karty do Android Pay wymagane jest posiadanie w telefonie modułu NFC. Można to sprawdzić w ustawieniach telefonu lub w specyfikacji telefonu na stronie producenta. Dalej, jak podpiąć kartę pomoże wam poniższy film instruktażowy mBank:

Od teraz klienci mBanku mogą połączyć wszystkie karty: debetowe, kredytowe, walutowe – z Android Pay. Co ciekawe akurat w mBanku Android Pay cieszy się największą popularnością ze wszystkich polskich banków. Do tej pory, ok. 40 tys. klientów mBanku posiadających karty MasterCard aktywowało usługę od Googla (ogólnie w czerwcu z AP skorzystało ok. 80 tys. klientów polskich banków – źródło cashless.pl)